Kısa Sürede Aranan Bir Marka Oldu

Malatya sanayisinin önemli firmalarından Dutpınar, sağlıklı süt ve süt ürünleri tüketimini Malatyalılarla tanıştırdı. Şehrin farklı bölgelerine açtığı satış noktalarında sunduğu hizmet vatandaşın beğenisini alıyor.

Kısa Sürede Aranan Bir Marka Oldu

Malatya sanayisinin önemli firmalarından Dutpınar, sağlıklı süt ve süt ürünleri tüketimini Malatyalılarla tanıştırdı. Şehrin farklı bölgelerine açtığı satış noktalarında sunduğu hizmet vatandaşın beğenisini alıyor.

02 Ağustos 2019 Cuma 12:35
Kısa Sürede Aranan Bir Marka Oldu

Son yıllarda yapmış olduğu çalışmalar ve ürettiği ürünlerle Malatya sanayisinin önemli firmalarından olan Dutpınar, sağlıklı süt ve süt ürünü tüketimini Malatyalılara kazandırdı.

Dutpınar Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öner, Malatya ekonomisi, ülke ekonomisinin içinden geçtiği süreç ve firmanın yatırımlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

“ŞÜKRETMEYİ VE SABRETMEYİ BİLİRİZ”

Öner, “Malatya bilindiği gibi batının doğuya açılan kapısı konumundadır. İlimiz sanayisi sanayicisi günden güne kendini geliştiren dinamik atılgan ve girişimci bir ruha sahiptir. Çok farklı sektörlerde yatırım ve üretim dallarına sahip olan sanayi bölgemizde ilimizin adı ile anılan kayısı işleme ve tekstil ön plana çıkmaktadır. Ülkemizin şu günlerde yaşadığı sıkıntılarda elbette ki ilk ve en çok etkilenen üretim sektöründe olan sanayicimizdir. Ancak bizler ülkemizin ve şirketlerimizin geldiği noktaları gören bilinçli insanlarız Anadolu sanayicisi üreticisi olan bizler ülkemizin kalkınmasıyla beraber son on yılda işlerimizi belli noktalara taşımış insanlarız. Dolayısıyla şükretmeyi ve sabretmeyi biliriz. Ülkemizin geldiği konumdan ve tekrar oluşturmaya başladığı misyondan rahatsız olan batılı düşmanlarımız artık açık açık bizimle savaşmaktadır. Bu yolda birçok metot deneyen hain düşmanlarımız ekonomimizi yerle bir etmek için var gücüyle çalışmaktadır. Bize düşen her zamankinden daha dirayetli olmak ve çok çalışmaktır” dedi.

“ÜRÜNE CİDDİ MANADA KATMA DEĞER KATACAK ÇEŞİTLENDİRME YETERLİ DEĞİL”

Malatya’daki kayısı sanayisinin çeşitlenmesi gerektiğinin altını çizen Öner, şunları söyledi; Bilindiği gibi ilimiz tarım alanlarında birinci sırada kayısı üretimi ile ve kayısının kalitesi ile anılmaktadır. Ancak mevcut kayısı işletmelerimiz kurutulmuş meyveyi yıkama boylandırma gibi aşamalarından sonra ihraç etmektedir. Bu ürüne ciddi manada katma değer katacak çeşitlendirme ve çalışmalar olsa da çok yeterli değildir. İlimizde Meyve püre konsantre gibi bir işletmeninin olmayışı çiftçimizi sadece kayısı üreticiliğine mahkum etmiş gibidir. Sanıyorum bu tür bir sanayi yatırımı şeftali, elma, domates gibi birçok meyve ve sebze türünün üretimine katkı sağlayacaktır”

“HİÇBİR KATKI MADDESİ VE KORUYUCU KULLANMAMAK ÜZERE YOLA ÇIKTIK”

Ürettikleri ürünlerin hiç birinde katkı maddesi olmadığını ifade eden Öner, “Uzun süredir ürettiğimiz sütü yerel firmalarımıza pazarlayan firmamız sektördeki Doğal üretime farklı bir boyut katarak öteden beri bildiğimiz doğal yöntemlerle hiçbir katkı maddesi kullanılmadan Öncelikli Çiğ Süt Satışı, Yoğurt, Yöresel Peynir çeşitleri ve Tereyağı olmak üzere ürettiğimiz ürünlerin hiç birinde hiçbir katkı maddesi koruyucu kullanmamak üzere yola çıktık” dedi.

ÜRETİM PAROLASI “ÇİFTLİKTEN SOFRAYA SAĞLIKLI SÜT”

Üretim tesisi hakkında bilgi veren Öner, “Süt üretimimizi 53.000 m2 arazi üzerine kurulu, anaçlarımızın tamamının yurt dışından ithal edildiği 600 sağmal ineklik hastalıklardan ari belgeli çiftliğimizde, tamamı eğitimli 26 adet personel ile gerçekleştirmekteyiz. İneklerin beslenmesinde kullandığımız yem maddeleri tamamen doğal olup, bu yemler uygun depolama şartlarında tutulur. Bir ineğin günlük yiyeceği yem miktarı, bu yemler içindeki protein, karbonhidrat, yağ ve mineral madde düzeyleri sürekli test edilir ve inekler dengeli olarak beslenir. Sağlık zincirimizin kırılmaması için yıl içinde düzenli olarak tüm ineklerimiz ve ürettiğimiz sütler sağlık taramalarından geçerek Buresella ve Tüberkiloz testleri yapılmaktadır. Bu test sonuçları önemi yukarıda bildirilen ‘’Hastalıktan Ari Çiftlik’’ sertifikamızın devamlılığı için şarttır. Sağım işlemi Avrupa Birliği Standartlarına uygun olarak inşa edilmiş sağım hanemizde ve sağım hijyeni konusunda eğitimli 4 adet personel tarafından yapılmaktadır. Her sağım öncesi memeler dezenfekte edilmekte ve el değmeden sağım işlemi gerçekleştirilmektedir. Sağımda elde edilen süt kapalı sistem boru hatları ile süt tankına taşınmakta ve taşıma ve satışa uygun sıcaklığa kadar (4°C) soğutulmaktadır.Elde edilen sütün kalitesini ve sütün elde edildiği memenin sağlığını gösteren en önemli parametreler ‘’Çiğ Sütte Toplam Bakteri Sayısı’’ ve ‘’Somatik Hücre Sayısı’’ dır. Bu parametreler aylık olarak ölçülmekte ve değerlendirilmektedir” dedi.

TARIM BAKANI FABRİKAYI GEZDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 12 Ekim 2018 tarihinde Malatya ziyaretinde Dutpınar firmasının fabrikasını gezmiştir. Aldığı bilgiler ve gördüğü üretim sonrasında fabrikanın bölgesine örnek bir farika olduğunu dile getirmişti.

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199