“Kıyameti Kopardılar”

Gümrük ve Ticaret Bakan Bülent Tüfenkci, Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin 10. Yıl Etkinliği’nde konuştu. Son KHK’da yer alan ‘sivillere yargı muafiyeti’ ile ilgili eleştirilere yanıt veren Bakan Tüfenkci, “O gün o meydanda olanlar, darbeye karşı duran siviller de yargılanmadan muaf olsun diye bir KHK çıkardık. Kıyameti kopardılar, çok farklı yerlere çektiler” dedi.

“Kıyameti Kopardılar”

Gümrük ve Ticaret Bakan Bülent Tüfenkci, Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin 10. Yıl Etkinliği’nde konuştu. Son KHK’da yer alan ‘sivillere yargı muafiyeti’ ile ilgili eleştirilere yanıt veren Bakan Tüfenkci, “O gün o meydanda olanlar, darbeye karşı duran siviller de yargılanmadan muaf olsun diye bir KHK çıkardık. Kıyameti kopardılar, çok farklı yerlere çektiler” dedi.

29 Aralık 2017 Cuma 10:26
“Kıyameti Kopardılar”

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, 10. Yılını düzenlenen bir etkinlikle kutladı. Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve çok sayıda üretici katıldı.


AKIN: ÜRETİCİ DE VATANDAŞ DA HERKES KAZANSIN
Programın açılış konuşmasını Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın yaptı. Akın, küçükbaş hayvan yetiştiricilerine destek çağrısı yaparak, “Herkes, üreticinin yanından olsun destek versinler ki üretici de vatandaş da herkes kazansın” şeklinde konuştu.

"ASLA TARIMI GERİ PLANA ATMIYORUZ"
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise burada yaptığı konuşmada hayvancılığa verilen destekleri anlattı. Bakan Tüfenkci, “Hükümetimiz Tarım ve Hayvancılığı desteklemeye, geliştirmeye ayrı bir önem veriyor. Baktığımız zaman Türkiye’yi büyütürken tarımı daha fazla büyütmek istiyoruz. Çünkü inanıyoruz ki gelişen ve gelişmiş ülkelere baktığımızda sanayide nasıl bu ülkeler önemli yerlere gelmişlerse aynı şekilde tarımda da bu ülkeler hep üretimde 1. sırada yer alıyorlar. Onun için tarım bizim için önemli ve stratejik bir alandır. Asla ve asla tarımı geri plana atmıyoruz, ileriye götürmek için desteklerin de önemli bir bölümünü hükumet olarak tarıma veriyoruz. Birileri farklı söyleyebilir bazıları aksini iddia edebilir ama baktığımızda Türkiye tarımında 14 yıl önceki rakamlarıyla şimdiki rakamlar arasında 4 kat fark var. Tarımsal alanda Avrupa 4. sırada ama biz 1. sıraya yükseldik. 2005 yılından bugüne kadar da biz Avrupa’nın birincisi olarak yolumuza devam ediyoruz. 2002 yılından bu yana tarımsal milli geliri 4 kattan fazla arttırdık, geldiğimiz nokta 161.3 milyardır. 2002 yılında yaklaşık 4 milyar dolar olan tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 2016 yılında 4 kattan fazla artarak 16.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2003-2016 döneminde tarım ve gıda ürünleri dış ticaretinde 58 milyar dolar fazla verdik ve 2002 yılında Ziraat Bankasında çiftçimiz yüzde 59’la faiz ve kredi kullanıyordu. Şu anda bu oranlar 0 ile yüzde 8.25 oranlarında uygulanıyor. İlk defa AK Parti'yle birlikte çiftçimize de 0 faizli kredileri gündeme getirdik vermeye başladık. Baktığımız zaman kredi hacminde çiftçilerimize 50 kat kredi hacmini artırmışız. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerimiz tarafından kullandırılan kredi miktarı 2002’de sadece 530 milyon TL, 2016’da çiftçilerimizin kullandığı kredi miktarı 34 milyar TL’ye ulaştı. 2002’de 2016’ya Ziraat Bankasının dönüş oranlarına baktığımızda 2002’de verdiğimiz kredinin yüzde 38’i geri ödeniyormuş şimdi Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerin yüzde 99’u geri ödeniyor. Bazıları diyorlar ki ’krediyi artırmakla niye övünüyorsunuz? demek ki çiftçi borçta harçta’ doğru çiftçi darda, esnaf darda ama biz kendisini yalnız bırakmıyoruz” ifadelerini kullandı. Hayvancılığın önemine de dikkat çeken Tüfenkci, “Hayvancılık bizim için önemli, Türkiye için önemli. Tarım il Müdürlüğümüzü de yönlendirerek gerçekten hem hayvancılık anlamında hem de tarımın diğer çeşitlerinde Malatya’ya büyük katkısı olacağına inanıyorum. Bakanlığımızın destekleriyle hayvancılığı farklı bir noktaya getireceğiz. Baktığımız zaman tarıma ciddi destek veriyoruz” dedi.


“KIYAMETİ KOPARDILAR, ÇOK FARKLI YERLERE ÇEKTİLER”
Bakan Tüfenkci, OHAL kapsamında yayımlanan son KHK’da yer alan ‘sivillere yargı muafiyeti’ tartışmalarına da açıklık getirdi. Tüfenkci, “Son KHK'da özellikle 15 Temmuz’da, tanka topa karşı göğsünü siper edenler, tankın üstüne çıkanlar, o hainlerden silahlarını alanlara yasal güvence sağlamak için KHK’ya bir madde koyduk. Yani yargılanmama muafiyetini KHK’yla o gün o meydanlarda o darbeci askerlere karşı, darbeci polislere karşı göğsünü siper edenler yargılanmayla karşı karşıya kalmasın diye KHK’da bir hüküm koyduk ve dedik ki siviller yani sizlerde aynı diğer memurlar gibi o gün için 15-16 Temmuz için muaf olun diye söyledik, kıyametler koptu. Niye kıyametler koptu bu çok farklı yerlere neredeyse sivil milislere başka alanlara çekildi. Esas çekilmesi tartışılması gereken nokta 15 Temmuz’da göğsünü siper edenlere karşı biz görevimizi yapmak zorundayız. Yarın bir kendini bilmez savcının falan askerin silahına tankına el koymuşsunuz bozmuşsunuz diye dava açtığında bunun hesabını millete karşı kim verecek? Bugün eleştirenler mi verecek? Veremeyecekler. Onun için değerli kardeşlerim biz nasıl üreticinin yanındaysak, biz nasıl çiftçinin yanındaysak, nasıl esnafın yanındaysak biz milli iradenin de yanındayız, milletin de yanındayız ve bize ancak millet istikamet çizer diyoruz” diye konuştu.
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214