Malatya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Rakamları Açıkladı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun 4. Olağan Toplantısı düzenlendi. Vali Ali Kaban başkanlığında düzenlenen toplantıda İŞKUR tarafından ilin işgücü piyasası hakkında bilgiler verildi. 2017 yılı Eylül ayı itibariyle Malatya’da kayıtlı işsiz sayısının 33 bin 711 olduğu ifade edilen açıklamada, Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında 2 bin 900 kişinin istihdamının sağlandığı, 2 bin 105 kişinin de işsizlik maaşı aldığı belirtildi.

Malatya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Rakamları Açıkladı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun 4. Olağan Toplantısı düzenlendi. Vali Ali Kaban başkanlığında düzenlenen toplantıda İŞKUR tarafından ilin işgücü piyasası hakkında bilgiler verildi. 2017 yılı Eylül ayı itibariyle Malatya’da kayıtlı işsiz sayısının 33 bin 711 olduğu ifade edilen açıklamada, Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında 2 bin 900 kişinin istihdamının sağlandığı, 2 bin 105 kişinin de işsizlik maaşı aldığı belirtildi.

04 Kasım 2017 Cumartesi 13:06
Malatya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Rakamları Açıkladı

2 BİN 105 KİŞİ İŞSİZLİK MAAŞI ALIYOR

Malatya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İşverenler ile İstişare Toplantısı, Vali Ali Kaban’ın başkanlığında valilikte düzenledi. Toplantıda İŞKUR tarafından ilin işgücü piyasası hakkında brifing verilirken ilin istihdam ve mesleki eğitim politikalarına yönelik kararlar sunuldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce de il genelindeki okullarda açılması planlanan alan dallar hakkında Vali Kaban’a bilgi verildi. Toplantıya Vali Ali Kaban’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Miktat Alan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Bilim Sanayi İl Müdürü Akif Gülaçtı, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, İŞKUR Müdürü Vahap Toman ve İŞKUR yönetim kurulundan üyeler katıldı. 
BU TOPLANTILARIN AYRI BİR ÖNEMİ VARDIR
Vali Kaban yaptığı açıklamada toplantının önemine değinerek şunları söyledi,“Geçtiğimiz özellikle son bir yıl içerisinde görüldüğü üzere ülkenin ekonomisinin marka dengeler üzerinde ne kadar başarı sağlanırsa sağlansın, mikro düzeyde benzer başarının sürdürülmesi zorunludur. Bu zorunlulukta olmasa olmazı özellikle istihdamın mükemmel düzeyde gerçekleştirilmesinin sağlanması gerekmektedir. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde yine dikkat edilirse yapılan istihdamlarda çok büyük başarılar elde edilmiş, büyük oranda istihdamda artış sağlanmıştır. Bunun kalıcı olabilmesi için bizim istihdamla ilgili çalışmaları daha kalıcı olacak hayata geçirmemiz gerekmektedir.  Bu açıdan bu toplantıların ayrı bir önemi vardır ve bu toplantımızın hayırlı olmasını dilerim.”
ARAŞTIRMA SONUCU ELDE EDİLEN VERİLER VALİ KABAN’A SUNULDU 
Verilen sunumda; “Malatya’da önümüzdeki dönemde %7,1 istihdam artışı bekleniyor. Malatya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 636 işyerini ziyaret ederek işgücü piyasası araştırması gerçekleştirdi. Bu kapsamda Malatya ilinde, imalat, inşaat ve toptan ve perakende ticaret sektörleri açık iş bakımından ilk sıralarda yer almakta. Malatya genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %8,9’unda açık iş olduğu tespit edildi. Malatya genelinde açık iş oranı %1,5 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör %71,3 ile imalat sektörü olmuştur. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler makineci (dikiş), ütücü ve kalite kontrolcü (tekstil) meslekleridir. Açık işlerde en çok aranılan beceriler yeterli mesleki/teknik bilgi ve tecrübe, fiziki ve bedensel yeterlilik ve takım çalışması becerileridir. İşverenlerin talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve akraba-eş dost aracılığı ile aradıkları ortaya konulmuştur.” ifadesi kullanıldı.
İŞVERENLER İSTİHDAMLARIN % 7,1 ORANINDA ARTMASINI ÖNGÖRMEKTE
Eleman temininde en çok dikkat eden meslekleri de ele alan sunumda şunlara dikkat çekildi, “Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %21,7'sinde eleman temininde güçlük çekilmekte. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler makineci (dikiş),düz dikiş makineci, fayans seramik ve karo döşemecisi, garson (servis elemanı),elektrik teknisyeni, muhasebeci, aşçı, kayısı işleme ve paketleme işçisi, caz altı kaynakçısı ve kaynakçı (oksijen ve elektrik) meslekleridir. Malatya genelinde 20 + istihdamdı işyerlerinde 2.773 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 7,1 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler imalat, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri, gayrimenkul faaliyetleridir. konfeksiyon işçisi, kayısı işleme ve paketleme işçisi, makineci (dikiş) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken diğer özel eğitim öğretmenleri, inşaat bekçisi, büro memuru (genel) mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.” 
İŞGÜCÜ RAKAMLARI
Toplantıda ayrıca, Malatya’nın işgücü rakamları paylaşıldı.  2017 yılı Eylül ayı itibariyle Malatya’da kayıtlı işsiz sayısının 33 bin 711, kayıtlı işgücü sayısının ise 51 bin olduğu ifade edildi. Ekim ayında 2 bin 468 olmak üzere 2017 yılında 10 bin 550 kişinin istihdamının gerçekleştiği kaydedildi. Malatya’da şuan Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında 2 bin 900 kişinin istihdamı sağlandığı açıklandı. İşe yerleştirilen engelli sayısının 451, engelli kontenjanının doluluk oranının ise  % 99 olduğu ifade edildi. İşKur’a başvuran eski hükümlü sayısının 168 olduğu ve işe yerleştirilen eski hükümlü sayısının da 13 olduğu belirtildi. Ayrıca Ekim ayında 596 kişinin işsizlik maaşı için başvurduğu, bunlardan 207’sinin İşsizlik Ödeneği almaya başladığı belirtildi. Toplamda İşsizlik maaşı ödenen kişi sayısının 2 bin 105 olduğu da kaydedildi. 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214