Malatya'ya 'Yeni Sistem' Çıkarması

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 81 ilden 500 gencin katılımıyla gerçekleşen “Gençlerin Gözüyle Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu” başladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı sempozyuma Ak Parti kurmayları çıkarma yaptı. Adalet Bakanı Bozdağ sempozyum açılışında yaptığı konuşmada Almanya’nın toplantıyı iptal kararı ile ilgili “skandal bir karardır, faşist bir uygulamadır” dedi.

Malatya'ya 'Yeni Sistem' Çıkarması

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 81 ilden 500 gencin katılımıyla gerçekleşen “Gençlerin Gözüyle Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu” başladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı sempozyuma Ak Parti kurmayları çıkarma yaptı. Adalet Bakanı Bozdağ sempozyum açılışında yaptığı konuşmada Almanya’nın toplantıyı iptal kararı ile ilgili “skandal bir karardır, faşist bir uygulamadır” dedi.

04 Mart 2017 Cumartesi 10:23
Malatya'ya 'Yeni Sistem' Çıkarması

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 81 ilden 500 gencin katılımıyla gerçekleşen “Gençlerin Gözüyle Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu” başladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı sempozyuma Ak Parti kurmayları çıkarma yaptı. Adalet Bakanı Bozdağ sempozyum açılışında yaptığı konuşmada Almanya’nın toplantıyı iptal kararı ile ilgili “skandal bir karardır, faşist bir uygulamadır” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin daveti ile Türkiye’nin 81 ilinden 500 genç yeni sistemi konuşmak üzereye Malatya’ya geldi. “Gençlerin Gözüyle Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu” Malatya’da bir otelde gerçekleştiriliyor. Sempozyumun açılış töreni ise yoğun protokol katılımına tanık oldu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Malatya Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş programa katılan isimler arasındaydı.

5 BİN GENÇ SEMPOZYUMA KATILMAK İÇİN BAŞVURDU

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, toplantıya ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek sempozyuma ilgi gösteren gençlere teşekkür etti. 4 ay önce organizasyonu planladıklarını belirten Çakır, bu süreçte yaklaşık 5 bin gencin programa katılmak için başvuruda bulunduğunu söyledi. Sempozyuma katılan 500 gencin ülkenin geleceğinde sorumluluk sahibi olan gençler olduğunu ifade eden Çakır, birinci ağızdan yeni sistemin neler getirileceğinin aktarılacağını ifade etti. Çakır, “Buradan ayrılacak tüm gençlerimizin gittikleri yerlerde bu sitemi en iyi şekilde anlatacaklardır” temennisinde bulundu. Son olarak 15 Temmuz’da yaşanan süreç ile ülkenin iş savaşa sürüklenmek istendiğini dile getiren Çakır, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum ile vesayetin kalkacağını ve halk egemenliğinin daha etkin olacağını söyledi.

ÇALIK: ERDOĞAN DEĞİL, HER DOĞAN İÇİN KARARIMIZ ‘EVET’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık da bir konuşma gerçekleştirdi. Türk milletinin tarih boyunca istiklaline sahip çıktığını belirten Çalık, “15 Temmuz ruhunu asla kaybetmeden 16 Nisan’da verilecek karar ile vesayetleri bitirecek son adımı atacağız. Yeni Türkiye’yi inşa edecek ve ‘evet’ diyeceğiz” dedi. Yeni Anayasa ile birlikte milletvekilliği yaşının 18’e düşürülmesi tartışmalarına da değinen Çalık, “Bu vatan için can verenler neden bu ülkede milletvekili olmasınlar. 15 yaşında 18 yaşında vatan savunmasında olan gençlerin milletvekili olmasında hiçbir engel yoktur.
16 Nisan'da yapılacak referandum ile Türkiye'de egemenliğin millete teslim edilmesinin amaçlandığını ifade eden Çalık, “16 Nisan referandumu bir seçim değil, bir parti yarışı değil, Yeni Türkiye'nin kuruluşunun mücadelesidir. Buradan AK Partili ve MHP'li kardeşlerimize olduğu kadar, CHP'ye ve HDP'ye oy vermiş kardeşlerimize de sesleniyorum, bizler genel seçim yapmıyoruz, milli iradenin tam anlamıyla tecelli edeceği bir sistemi oyluyoruz. Biz hükümeti değil Türkiye'nin geleceğini oyluyoruz. 16 Nisan halk oylaması ülkemizin bekası, çocuklarımızın geleceği, sancağımızın istiklali, vatanımızın istikbali, gençlerimiz, kadınlarımız, yaşlılarımız, engellilerimiz, şehitlerimiz ve onların kıymetli emanetleri, aziz gazilerimiz, 7'den 70'e aydınlık bir Türkiye için Sayın Başbakanımızın tabiriyle “Erdoğan değil, her doğan için kararımız evet diyoruz” şeklinde konuştu.
Malatya Valisi Mustafa Toprak ise Türkiye’nin aydınlık yarınlarının emanet edileceği gençlerin önüne çıkacağı fırsatları değerlendirmesi gerektiğini ifade ederek “Bir taraftan Malatya’nın değerleri diğer tarafından gençlerimizin değerleri ile burada müzakere edilmesi çok önemlidir diye düşünüyorum” dedi.

“ŞEYTAN TAŞLAMAKTAN KABE’Yİ TAVAF EDEMEDİK” 

Daha sonra kürsüye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de Anayasa değişikliğinin bir çok önemli unsurlar içerdiğini belirterek “Bu unsurların en önemli değişikliklerinden bir tanesi de gençlerin önünün açılmasıdır. Buradaki oturumlardan sonra, buradan aldığınız bilgilerle umuyorum ki her bir kardeşimiz o gittikleri illerde kapı kapı dolaşarak bu anayasa değişikliğini anlatmış olacak” diye konuştu. Var olan mevcut sistemin geçmişine baktıklarında devamlı kriz ve darbe üreten bir sistem haline geldiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, “Bizler AK Parti hükümeti olarak yakalamış olduğumuz siyasi istikrara rağmen milletimizin bize verdiği güvene rağmen ha bire vesayet odakları ile uğraştık ha bire onların bizim önümüzde çıkardığı engellemelerle uğraştık” dedi.
“Şeytan taşlamaktan Kabe’yi tavaf etmeye fırsat bulamadık’ ifadesini kullanan Bakan Tüfenkci, ‘Ama buna rağmen güçlü bir lidere sahip olmak, uyumlu bir hükümet, gücünü milletten alan bir hükümet olarak Allah’a hamd olsun ülkeyi bugüne kadar getirdik” dedi. Mevcut sistemin değiştirilmediği sürece her zaman bu engellemelerle karşılaşılacağını ifade eden Tüfenkci, “Deyim yerindeyse ayağımıza vurulan prangalardan kurtulup daha hızlanarak, hızlı kararlar alarak ülkemizi büyütmeye devam edeceğiz" idelerine yer verdi.
Son konuşmacı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ oldu. Gündemi oldukça yoğundu. Hem sempozyumu değerlendirdi hem de Almanya’nın kendisinin katılacağı programı iptal etmesini değerlendirdi.

“SKANDAL BİR KARARDIR, FAŞİST BİR UYGULAMADIR”

Almanya'da Belediyenin "otopark yetersizliği" gibi sudan bir sebepten dolayı Türk vatandaşlarıyla buluşmasını engelleyen bir karar aldığını belirten Bozdağ "Ben soruyorum, o salon yetmiyordu da pazartesi gününden beri neden gereken uyarıları yapmadınız? Otopark sorunu vardı da neden bir gün önce polisle beraber ortak bir tutanağa imza attınız? Çok net bir şekilde görülüyor ki bu belediyeyi de aşan bir karardır, skandal bir karardır, diplomatik nezakete aykırı bir karardır. Her daim 'Demokrasi, hukuk devleti, insan hakları, hukukun üstünlüğü' diyen, kendisi dışındaki herkesi demokrasi özürlü, insan haklarına hakkıyla riayet etmeyen olarak suçlayan Almanya ve Almanya yetkilileri, Türk toplumunun İnsan Hakları Sözleşmesinin evrensel hukukun temel ilkesi olan toplanma hakkını ihlal etmiştir, toplanma hakkına engel olmuştur. İnsan haklarının hukuk devletinin en önemli unsurlarından birisi ifade hürriyetidir" ifadelerini kullandı.
Bozdağ ayrıca "PKK, FETÖ, DHKP-C üyeleri, Türkiye'nin aleyhine suç işleyen kim varsa Almanya bugün onların sığınağı olmuştur. Darbeyi yapanlar, Türkiye'nin aleyhine suç işleyen herkes oraya kaçıyor Türkiye'nin Almanya'dan alacağı demokrasi dersi yoktur. Dönüp tarihlerine baksınlar. Eski hastalıkların hortladığını görüyoruz, o hastalıkların tedavisiyle uğraşsınlar. Eğer o hastalıkları tedavi etmezlerse, korkarım ki bugün Türkiye'nin Adalet Bakanı'nı Almanya'da konuşturmayanlar kendi topraklarında kendileri de konuşamayacak hale geleceklerdir. Almanya'da 'katiller geziyor, teröristler geziyor, darbeciler geziyor, bunları bize iade edin, bakın suçları da sabit' dediğimiz zaman, 'bizde yargı bağımsız' Türkiye'ye gelince 'yargı bağımsız değil.' Kusura bakmayın Türk yargısı Alman yargısından daha bağımsız, daha tarafsız bir yargıdır. Verilen kararlar hukuki kararlardır. Buradan söylüyorum, Türkiye eski Türkiye değil. Hala anlamadıysanız, anlatmaya devam ederiz” şeklinde konuştu.

"GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE'YE İHTİYACIMIZ VAR"

Değişimden çok kişinin ürktüğünü gördüklerini belirten Bozdağ, "Çünkü siyasi ve güçlü iktidarı olan, etkin bir yönetimi olan, hızlı karar alabilen, alınan kararları hızlı uygulayabilen, kriz ve kaoslara dayanıklı, kriz ve kaosları yönetip, süratle çözüme kavuşturabilen bir yönetim, zayıf Türkiye görmek isteyenleri sukutuhayale uğratacaktır. Zayıf bir Türkiye herkesin işine gelir ama bizim güçlü bir Türkiye'ye ihtiyacımız var. Onun için de Türkiye'nin siyasi istikrar, güçlü iktidarla yoluna devam etmesi gerekir." dedi. 

"ADI BİLE YETTİ CHP'Yİ DEĞİŞTİRMEYE"

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, Türkiye'nin önünü, ufkunu açacağına olan inancını dile getiren Bozdağ, CHP’nin tutumu ile ilgili olarak da "Merhum Necmettin Erbakan Hocamızın ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma toplantısına gidip katıldı. Çok net söylüyorum bu halk oylaması olmasaydı Kılıçdaroğlu'nu hiç kimse Temel Karamollaoğlu ile Malatyalı Oğuzhan Asiltürk'ün yanına oturtamazdı. Ama halk oyuna ihtiyacı var, Saadet Partililerin oyuna ihtiyacı var gitti elini sıktı terminolojiyi bile değiştirdi. Saadetin terminolojisi ile konuşmaya başladı. AK Parti için de aynı dili geliştiriyor, 'Aman AKP demeyelim rahatsız oluyorlar, ne diyelim ya AK Parti diyelim hadi bunu hazmedemiyorsak Adalet ve Kalkınma Partisi diyelim' bakın adı değiştirmeye yetti, üslubu değiştirmeye yetti” dedi.

Sempozyum açılış konuşmalarının ardından I. Oturuma geçildi. “Türkiye’de Sistemin Reformuna İlişkin Tartışmalar ve Türkiye’de Niçin Yönetim Sistemi Değişikliğine İhtiyaç Var?” konulu oturumun Başkanlığını Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş yaparken; TBBM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop,  AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Mehmet Uçum da konuşmacı olarak yer aldılar. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sempozyuma katılımlarından dolayı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve sempozyum konuşmacılarına el işlemeli porselen sürahi hediye etti.

Sempozyum 3 Mart Cuma günü öğleden sonra da devam etti. Öğleden sonra yapılan II. Oturumda “Anayasa Değişikliğinin Politik Hukuk Yaklaşımları/Felsefesi, Niteliği, Özellikleri ve Temel Yaklaşımları konusu ele alındı. II. Oturum Başkanlığını Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak yaparken; PODEM Başkanı Can Paker, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Av. Özlem Zengin ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay da konuşmacı olarak konu hakkında ayrıntılı bilgiler verdiler. 

3 Mart Cuma günü 4 oturum, 4 Mart Cumartesi günü de 1 oturum olmak üzere Sempozyum’da toplam 5 oturum düzenlenecek.
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214