Malatya’da Kayıtlı İşsiz Sayısı 31 Bin 861

Malatya’da İş-Kur Müdürü Vahap Toman, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. 2018 yılı İş- Kur verilerine açıklayan Toman, Temmuz ayı sonu itibariyle kuruma kayıtlı işsiz sayısının 31 Bin 861 kişi olduğunu söyledi. Yine 2018 yılında Temmuz ayına kadar geçen sürede ise kamu ve özel sektörde işe yerleştirilenlerin sayısının ise 6 bin 147 kişi olduğu belirtildi.

Malatya’da Kayıtlı İşsiz Sayısı 31 Bin 861

Malatya’da İş-Kur Müdürü Vahap Toman, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. 2018 yılı İş- Kur verilerine açıklayan Toman, Temmuz ayı sonu itibariyle kuruma kayıtlı işsiz sayısının 31 Bin 861 kişi olduğunu söyledi. Yine 2018 yılında Temmuz ayına kadar geçen sürede ise kamu ve özel sektörde işe yerleştirilenlerin sayısının ise 6 bin 147 kişi olduğu belirtildi.

07 Ağustos 2018 Salı 13:16
Malatya’da Kayıtlı İşsiz Sayısı 31 Bin 861

HABER: KÜBRANUR ADIGÜZEL

Malatya İş-Kur Müdürü Vahap Toman, düzenlediği basın toplantısı ile Malatya’daki 2018 yılı faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Kurumlarına kayıtlı iş arayanların sayısının 2018 yılı Temmuz ayı itibarı ile 31 bin 861 kişi olduğunu belirten Toman, iş arayanların yüzde 44,6’sının İlköğretim mezunu, yüzde 29’unun lise ve yüzde 23,1’nin ise lisans ve ön lisans mezunu olduğunu dile getirdi. 

Kurumlarına kayıtlı işsizlerin yüzde 96,9’unun normal statüde iş aradığını belirten Toman, engelli statüsünde iş arayanların oranı ise yüzde 2,5, eski hükümlülerin ise oranının yüzde 0,5 olduğunu belirtti. 

“BÜYÜK BİR KISIM GENÇ İŞSİZLERDEN OLUŞUYOR”
Kurumlarına kayıtlı iş arayanların büyük bir kısmının genç işsizlerden oluştuğunu kaydeden Toman, “15-24 yaş aralığında değerlendirdiğimiz bu gruptaki işsizlerin 10 bin 468 kişi toplam işsizler içindeki oranı yüzde 32,9’dur. Erkeklerde işsizliğin en fazla görüldüğü yaş grubu yüzde 13,3 ile 20-24 yaş grubu olurken ikinci sırada yüzde 8,5 ile 25-29 yaş grubu gelmektedir. Kadınlarda en yüksek oranın görüldüğü yaş grubu yüzde 10,8 ile 20-24 yaş grubu olup ikinci sırada yüzde 8 ile 25-29 yaş grubu yer almaktadır” ifadelerine yer verdi. 

“YÖNLENDİRME NOKTASINDA CİDDİ PROBLEMLER YAŞIYORUZ”
Yeni jenerasyon gençlerinin sanayi bölgesinde ki işlere rağbet göstermediğini belirten Toman, “2018 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle toplam 11898 açık iş almış bulunmaktayız. Bunun ancak 6147 kişisini karşılayabilmiş durumdayız. Yani %51 kişisini karşılamışız %41'i karşılayamamış durumdayız. Bu da şunu göstermektedir Organize Sanayi Bölge Müdürlüklerimiz de ve ilimiz de ciddi işçi karakteri mevcut olup ancak kayıtlarımızda ki bulunan 31000 kişilik bir grubun buraya yönlendirme noktasında ciddi sıkıntı ve problemler yaşamaktayız. Çünkü gençlerimiz yeni jenerasyon Organize Sanayide ki işlere rağbet göstermemektedirler. Örneğin bir kaç kişilik iş, açık iş talebi için binlerce insan davet etmemize rağmen gençlerimizde buna teveccüh ve rağbet olmaması bizi sıkıntıya sokmaktadır” şeklinde konuştu.

“GENÇLERİMİZ DİREKT BİZE GELSİNLER”
Taşerona işçilerin kadroya geçmesiyle birlikte kamu kuramlarında ki alımların değiştiğini belirten Malatya İş Kur Müdürü Vahap Toman, “Kanunen artık 1 Ocak'tan itibaren hiç bir kamu kurumu, Türk iş kurumu İl Müdürlüğüne 1 günlüğüne dahi olsa talep vermesin, işçi alması mümkün değildir. Burada gençlerimize, iş arayanlarımıza zaten iş arayanların anne ve babalarına şu bilgiyi vermek istiyorum. Hiç kimse kamu kurumunda ki talepler için valiliğimizi, vekillerimizi başka kanalları rahatsız edip onlardan iş talep noktasında başvurmasınlar direk kamu bize geldiklerinde görecekler ki bu işin gerçekte herkese açık olduğu internet sayfamızda en az kamu kurumunun bir talebi 10 gün askıda kalmakta, 10 gün bunlara başvurabilirler. Gelip bize bir internet şifremizi aldıktan sonra isko.gov.tr üzerinde baktıklarında, açık iş sekmesine baktıklarında hem kamuda hem özel sektörde rahatlıkla hangi meslekte, hangi yaş aralığında, hangi eğitim düzeyinde işçi istendiğini bunlar göreceklerdir. Biz özellikle gençlerimizin bundan böyle ciddi anlamda bu sisteme güvenmelerini talep etmekteyiz” dedi.

“823 KURS VE PROGRAM DÜZENLEDİK”
Herkese iş imkanı sağladıklarını aktaran Toman, “2018 yılı Temmuz ayı itibariyle müdürlüğümüze toplam 1166 engelli, 223 eski yükümlü iş arayan başvurmuş olup bu kişilerden 498 engelli vatandaşımız işe yerleştirildi. 29 eski yükümlü de Organize Sanayide ki Fabrikalara yerleşmiş durumdadır. Malatya'mızda engeli açık kontenjanı %98'i doluluk oranı vardı. Açık bu %2'lik de sürekli çıkma ve girmelerden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla Malatya ilimizde engelli istihdam etmeyen herhangi bir kurum ya da kuruluşumuz bulunmamaktadır. İl Müdürlüğümüz 2018 yılında Temmuz ayı sonu itibariyle 730 işbaşı eğitim programı, 37 girişimcilik, 7 meslek eğitim kursu, 2 engelli kursu, 13 meslek edindirme istihdam garantili kurs, 34 tane özel politika olmak üzere 823 kurs ve program düzenlemiş olup bu projelerde toplam 5379 iş arayan kardeşlerimiz mesleki bilgi ve beceriye kavuşmuş bulunmaktadır. 2018 yılı içerisinde 3 bin kişi TYP'de işe yerleştirmiş ve halen çalışmalara devam etmektedirler. İşsizlik sigortası kapsamında ise 2018 yılının Temmuz ayı sonu itibariyle kuruma başvuran 855 kişiden 478 kişisi işsiz ödeneği almaya hak kazanmış ve 377 kişinin de başvurusu ödenek hak etmemesi nedeniyle reddedilmiştir. Hali hazırda işsiz ödeneği kurumumuzdan alanların sayısı 2 bin 647 kişidir” şeklinde konuştu.

“İŞSİZLİK MAAŞLARI VERDİK”
İşsizlik sigortası kapsamında bir çok gencin başvuru yaptığını söyleyen Vahap Toman, “İşsizlik sigortası kapsamında 2018 yılının Temmuz ayı sonu itibariyle kuruma başvuran 855 kişiden 478 kişisi işsiz ödeneği almaya hak kazanmış ve 377 kişinin de başvurusu ödenek hak etmemesi nedeniyle reddedilmiştir. Hali hazırda işsiz ödeneği kurumumuzdan alanların sayısı 2647 kişidir. Bu arada tabi bu yeni yasallaştı ama daha bunun yönetmenliği ve genelgesi gelmedi. Bu işsizlik maaşı ödeneğinin zor koşulları vardı bunlar esnetildi. Bundan böyle kendi isteği dâhilinde dahi olsa çıktığında son 120 gün aramaksızın bunlar işsizlik maaşı almaya hak kazanacaklardır onu da bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

“İŞVERENE DESTEK VERİLDİ”
Toman, 2018 yılı teşvikleri kapsamında ‘İlave İstihdam Teşvikleri, Bir Senden Bir Benden Teşviki, İşbaşı Eğitim Programları, Çocuk Bakım Desteği, Mesleki Eğitimde Kupon Yönetimi, Engelli ve Eski Hükümlü Desteği, MEGİP’ gibi teşviklerle işverene destek sunduklarını da söyledi. 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 08.08.2018 10:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.