Malatya’nın ilk Rüzgar Enerjisi Santrali

Arapgir ilçesi Onar Mahallesi'nde kurulacak olan Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) için bazı taşınmazların Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. 5 adet rüzgar türbininin kurulacağı santral 10 MW’lık enerji üretecek. Tamamlandığında Malatya’nın ilk Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) olacak.

Malatya’nın ilk Rüzgar Enerjisi Santrali

Arapgir ilçesi Onar Mahallesi'nde kurulacak olan Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) için bazı taşınmazların Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. 5 adet rüzgar türbininin kurulacağı santral 10 MW’lık enerji üretecek. Tamamlandığında Malatya’nın ilk Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) olacak.

13 Mayıs 2017 Cumartesi 14:45
Malatya’nın ilk Rüzgar Enerjisi Santrali

Malatya’nın ilk Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) olacak olan Arapgir ilçesi Onar Mahallesi'ne kurulması planlanan 5 adet rüzgar paneli için acele kamulaştırma kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında şu ifadeler yer aldı; “Malatya'da tesis edilecek rüzgar enerjisi santralinin yapımı amacıyla Arapgir ilçesi Onar Mahallesi'ndeki bazı taşınmazların Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.” Karar doğrultusunda şahsa ait alanlar 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 27'nci maddesine göre acele kamulaştırılacak. Malatya ile birlikte İstanbul, Konya, Niğde, Karaman ve Sivas'ta da bazı taşınmazlar çeşitli projeler kapsamında acele kamulaştırılacak.

5 ADET RÜZGAR TÜRBİNİ KURULACAK

Arapgir’e kurulacak olan rüzgar enerjisi santrali Arapgirli işadamı Kemal Naci Ekşi’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Erna Eneji A.Ş. tarafından yapılıyor. Edindiğimiz bilgiye göre; rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretmek amacıyla kurulacak 10 MW gücünde 5 adet türbininin günümüzde üretilen en güncel teknoloji türbinler arasından seçilmiş olduğu, gerek çevreye verilen ses düzeyi, gerekse estetik görünümleri bakımından üst düzey tasarım özelliklerine sahip olduğu belirtildi.
Rüzgar Enerji santralinden elde edilecek 10 MW’lık enerjinin iletim hattıyla Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne ait Arapgir Havza Trafo Merkezi’ne aktarılacağı, üretilen enerjinin de 10 bin nüfuslu yerleşim yerine yeter bir enerjiyi karşılayacak boyutta olacağı öğrenildi.

10 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

10’a yakın kişinin istihdam edileceği ifade edilen rüzgar enerji santralinin kurulacağı alanda bulunan yer sahiplerinin konuya itirazı olmadığı, onlarında uzun bir süredir bu kamulaştırma kararını beklediği belirtildi.

Acele kamulaştırılacak şahıs malları için uygulanacak 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 27'nci maddesi şu ifadeleri içeriyor; “Madde 27 - 3634 sayılı Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanununun uygulanmasında yurt savunması ihtiyacına veya aceleliğine Bakanlar Kurulunca karar alınacak hallerde veya özel kanunlarla öngörülen olağanüstü durumlarda gerekli olan taşınmaz malların kamulaştırılmasında kıymet takdiri dışındaki işlemler sonradan tamamlanmak üzere ilgili idarenin istemi ile mahkemece yedi gün içinde o taşınmaz malın 11 ve 12 nci madde esasları dairesinde ve 15 inci madde uyarınca seçilecek bilirkişilerce tespit edilecek değeri, idare tarafından mal sahibi adına milli bir bankaya yatırılarak o taşınmaz mala el konulabilir. Bu Kanunun 3 üncü maddesinin 2 nci fıkrasında belirtilen hallerde yapılacak kamulaştırmalarda yatırılacak miktar, ödenecek ilk taksit bedelidir.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE RES KURMAYI DÜŞÜNÜYOR

Bu arada Çöpgaz Elektrik Santrali ile Bakım İstasyonu Güneş Enerji Santrali'nde elektrik üreten Malatya Büyükşehir Belediyesi de Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesi hazırladı. Malatya'nın en çok rüzgar alan bölgelerinden olan Arapgir ilçe merkezinde 2 farklı bölgede Rüzgar Enerji Santrali kurmayı planlayan büyükşehir belediyesi, fizibilite çalışmalarının tamamlandığını RES projesi ile ilgili olarak Dağıtım Şirketine gerekli başvuruların yapılacağını ve her RES projesinden toplamda 8 MW elektrik üretiminin hedeflendiğini duyurmuştu.
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.