MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu Toplantısı Malatya'da Yapıldı

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan, Sivas Olayları ve Başbağlar Katliamının 28 Şubat sürecinin basamak taşı olduğuna söyledi.

MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu Toplantısı Malatya'da Yapıldı

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan, Sivas Olayları ve Başbağlar Katliamının 28 Şubat sürecinin basamak taşı olduğuna söyledi.

06 Temmuz 2019 Cumartesi 18:23
MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu Toplantısı Malatya'da Yapıldı

HABER: ÖKKEŞ CERİT

MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu toplantısı Malatya'da yapıldı. Toplantıya MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan ile il şube başkanları ve temsilcileri katıldı.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan, toplantı öncesi basın açıklaması yaptı. Açıklamanın konusu, 26’ıncı yıl dönümü olan Sivas Olayları ve Başbağlar Katliamıydı.

SİVAS OLAYLARI VE BAŞBAĞLAR KATLİAMI

Sivas’ta ve Başbağlar’da 26 yıl önce insanların yaşam haklarının ihlal edildiği ve katliam yaşandığını ifade eden Beyhan, “Failleri ve azmettiricileri etkin bir şekilde soruşturulmayan bu olayların adil yargılanma hakkına riayeti esas alan, bağımsız ve tarafsız bir yargılamaya dayalı olarak irdelenip açığa çıkarılması gerekmektedir. Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas iline gelen ve aralarında dönemin tartışmalı ismi Aziz Nesin’in de bulunduğu katılımcılar özellikle Aziz Nesin dolayısıyla Sivas halkı tarafından protesto edilmişti. Yerel halktan oluşan grubun provoke edilmesi ve bu grup içerisine katıldığı sonradan anlaşılıp halen yakalanamayan bazı provokatörlerin gayretleri sonucu çıkan olaylarda, 33 katılımcı, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici olmak üzere toplam 37 vatandaş öldürülmüştü. Bu olaylardan önce, dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak şenliklere katılan Aziz Nesin’in Aydınlık Gazetesinde Salman Rüşdi'nin Hazreti Peygambere ve ailesine hakaret içerikli kitabını yayınlamış olması Sivas ilinde tahrik ve tepkiyle karşılanmıştı. Valilik, kolluk birimleri ve dönemin DYP ve SHP ortaklı koalisyon hükümetinin olay yerine yeteri kadar takviye güç göndermemesi; gerekli güvenlik tedbirlerini almayıp, izlemesi sonrasında, kışkırtıcılar aracılığıyla otelin girişi yakılmış insanların bir kısmı duman ve ateşten, bir kısmı da ateşli silahla öldürülmüştü. Olay sonrası başlatılan soruşturma ve kovuşturma neticesinde, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin 2001 yılında onadığı tartışmalı karar uyarınca, sanıklardan 33'ü için ölüm cezası, 4’ü 20 yıl, 1’i de 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Bu kararla 26 yıldır cezaevinde hapsedilen hükümlüler bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“28 ŞUBAT SÜRECİNİN BASAMAK TAŞI”

Sivas Olayları ve Başbağlar Katliamının 28 Şubat sürecinin basamak taşı olduğuna vurgu yapan Beyhan, şunları söyledi; “Sivas olaylarının sonuçları, etkileri, sadece bu davayla ve bu davada yargılanan sanıklarla sınırlı kalmamış, o dönemde yargılananların şahsında, İslam’a inananların tamamı bazı odaklarca hedef gösterilmiş, olaylar 28 Şubat sürecinin basamak taşı olarak kullanılmıştır. 37 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Sivas olaylarının faillerini, azmettiricilerini, inançlara hakaret ederek kitleleri provoke edenleri açığa çıkarmak, yargılananlar bakımından Adil Yargılanma Hakkı’nın gereğini yerine getirmek, mağdurlar ve toplum bakımından da adalet ihtiyacını karşılamak, toplumsal hastalıklarımızla ve eski devlet anlayışıyla yüzleşmek ve bir daha asla bu tür olayları yaşamamak için acilen yargılamanın yenilenmesi gerekmektedir. Başbağlar Katliamı ise, 5 Temmuz 1993 tarihinde, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, Sivas katliamına misilleme olarak bundan 3 gün sonra gerçekleştirilmiştir. PKK mensupları, köyde önce propaganda yaparak bildiri bırakmış, erkekleri köy meydanına toplayarak kurşuna dizmiştir. İki yüzü aşkın ev ve bir caminin yakıldığı köyde, yanarak öldürülen 4 kişiyle birlikte aralarında kadınların da bulunduğu toplam 33 masum katledilmişti. PKK tarafından bırakılan notta bu katliam "Sivas'ın intikamı” olarak belirtilmiş, PKK yöneticileri de bu eylemi örgütün yaptığını kabul etmişti. Bu katliam üzerine olayı gerçekleştiren 100 civarındaki PKK militanı yerine, şüphe üzerine yakalanan ve sivillerden oluşan 20 kişi yargılanmıştır. Yargılama sonucunda 18 kişi beraat etmiş, 2 kişi de yardım yataklıktan cezalandırılmış olup, katliamı bizzat yapan veya azmettiren tek bir kişi bile tespit edilip, yargılanmamıştır. Başbağlar Köyü katliamı mağdurları da, dönemin hükümeti ve kolluk makamlarının gerekli tedbirleri almaması, etkin ve adil bir soruşturma ile kovuşturma süreci yürütülmemesi sebebiyle Adalet beklemektedir”

“EMRİ VEREN KİRLİ AZMETTİRİCİLERİN ORTAYA ÇIKARILMASI GEREKMEKTEDİR”

İki olayla ilgili gerçek faillerinin ve azmettiricilerinin yakalanıp cezalandırılmasını talep ettiklerini belirten Beyhan, “MAZLUMDER olarak;26 yıl önce gerçekleştirilen Sivas ve Başbağlar katliamında yaşam hakları ellerinden alınan mağdurları anıyor, ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Mazlum kişilere, Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Acılar yarıştırılamaz! İnsanımızın ortak acılarıyla yüzleşmek hepimiz için gereklidir. Uğranılan mağduriyetlerin görünen failleri yanında, asıl zalimlerin ve buna emri veren kirli azmettiricilerin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki, Adaleti, hep birlikte ve hepimiz için istemeliyiz. Sivas davasında asıl fail olmayıp, intikam mantığıyla yürütülen hukuksuz yargılamalar neticesinde adil yargılanmayan ve halen cezaevlerinde tutulan mazlumların da yeniden yargılanmalarını, masumların serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Başbağlar katliamında olayın gerçek faillerinin ve azmettiricilerinin yakalanıp, cezalandırılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

STK TEMSİLCİLERİ İLE TOPLANTI

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan’ın yapmış olduğu basın açıklamasının ardından toplantı devam etti. Beyhan, aynı günün akşamında da Malatya’daki bazı STK temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 06.07.2019 18:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199