'Medya Analiz' Programında Kayısının Ve Üreticinin Sorunları Konuşuldu

Malatya ekonomisine yön veren ürün olan kayısı Vuslat TV’de masaya yatırıldı. 2017 yılında 1 milyon kayısı ağacının kesildiğini tekrarlayan Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, kayısı üreticisinin icralık olduğunu savundu. 1 milyon rakamının doğru olmadığını kaydeden Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, “kesilen ağaçlarla ilgili il genelinde geniş kapsamlı çalışma yaptık, bize gelen rakamlar 148 bin civarında” dedi.

'Medya Analiz' Programında Kayısının Ve Üreticinin Sorunları Konuşuldu

Malatya ekonomisine yön veren ürün olan kayısı Vuslat TV’de masaya yatırıldı. 2017 yılında 1 milyon kayısı ağacının kesildiğini tekrarlayan Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, kayısı üreticisinin icralık olduğunu savundu. 1 milyon rakamının doğru olmadığını kaydeden Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, “kesilen ağaçlarla ilgili il genelinde geniş kapsamlı çalışma yaptık, bize gelen rakamlar 148 bin civarında” dedi.

21 Ekim 2017 Cumartesi 13:05
'Medya Analiz' Programında Kayısının Ve Üreticinin Sorunları Konuşuldu

Vuslat TV’de Perşembe akşamları yayınlanan “Medya Analiz” programında bu hafta kayısı ve sorunları konuşuldu. Program konukları Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit ve Gazeteci Vahap Güner, kayısı konusunu her yönüyle tartıştı.

EN ÖNEMLİ HATAMIZ BU

Kayısıda fiyat istikrarsızlığının rekolte istikrarsızlığı ile alakalı olduğunu ifade eden Macit, “Rekolte istikrarsızlığı var, üreticimizin ve tüccarlarımızın elini güçlendirmek için rekolte makasını daraltmamız lazım. Biz her bulduğumuz araziye kayısı dikmişiz. En önemli hatamız bu. Devamlı don hasarı ile karşı karşıya olan ve rekoltenin düşmesini etkileyen yerleri kayısıdan başka bir ürüne dönüştürmemiz lazım. Malatya’da kayısının alternatif ürünü yok. Eğer bir yerde kayısı oluyorsa oraya kayısı dikelim ama olmuyorsa inatla kayısı üretimi yapmanın bir anlamı yok. Kayısı domates biber gibi bir ürün değil, olsa da olmasa da her yıl aynı bakımı yapmak, para harcamak lazım. Benimde bahçem var, kayısı olmasa bile ben gerekli zirai bakımını yapıyorum ama parası olmayan köylümüz nasıl yapsın” dedi. 

ÜRETİCİNİN HER ŞEYİ İPOTEKLİ

Kayısı üreticisinin icralık olduğunun altını çizen ve 2017 yılında 1 milyon kayısı ağacı kesildiğini yineleyen Kılıç, “Malatya üreticisinin traktörü ipotekli, tarlası ipotekli. Üreticimizin evine icra gelecek. Bakıyorum herkes bir şeyler anlatıyor, kendisini haklı gösteriyor. Peki, bu suçun tamamı üreticide mi? Üretici ürettiği üründen para kazanamıyor. İhracatçı bu benim suçum değil diyor. Siyasetçi benim suçumda değil diyor. STK biz de suçlu değiliz diyor. Peki, kim suçlu? Bizde bu ülkenin evladıyız. Bugün fındıkta bir sorun vardı, üretici sesini yükseltti, destek geldi. Kayısı üretici borç içinde yüzüyor. Toprak Mahsulleri Ofisi fındığı alıyor, üzümü alıyor, niye kayısı almıyor? Sadece kayısı değil birçok tarım ürünü sorunlu. Yetkililerimiz hastayı görmeden reçete yazıyorlar. Bizim kayısımızın pazarı bol, tanıtımı da iyi. Tek sıkıntımız fiyat dengesinin olmaması. Bizim can damarımız kayısıdır, Malatya’nın tüm caddelerini altın kaplamada yapsanız bizim için hiçbir önemi yok, kayısı para etmedikten sonra. Bizim için önemli olan üreticinin hakkını almasıdır. Her yıl zarardayız. Geçtiğimiz günlerde açıkladık 2017 yılında 1 milyon ağaç kesildi. Bunu açıkladık bir sürü eleştiri aldık. Çıkın arabanızla polis okulundan Yazıhan’a kadar gidin göreceksiniz kuruyan ağaçları. Eğer yüzde 50’si kurumamışsa biz yalan söylüyoruzdur” şeklinde konuştu.

O RAKAM DOĞRU DEĞİL

Kılıç’ın açıkladığı 1 milyon rakamının doğru olmadığını ifade eden Mecit, şunları söyledi: “Diyarbakır bölgeden bir ekip geldi, bizde ilçe müdürlüklerimize talimat verdik ve ağaç kurumaları ile kesilen ağaç sayıları araştırıldı. Biz devlet kurumu olduğumuz için yaptığımız araştırmayı açıklamamız biraz uzun sürebiliyor. Ziraat odaları başkanları bizden önce açıklama yaptı. Malatya’nın dışında kayısı üretimi yapan komşu ilçeleri de işin içine katarsanız belki Yunus beyin açıkladığı rakama yaklaşabilir ama Malatya için 1 milyon rakamı doğru değil. Bizim istatistiklerimiz rekolteyle ilişkili olarak daha doğru. Kesilen kayısılar var, kesilebilecek olanlar var, kurtarılacak olan kayısılar var. Bize gelen ilk rakamlar 148 bin civarında ağaç kesildiği, 100 bin civarında da kurtarılabilecek ağaç olduğu yönünde. Kurtarılamayacak ağaçlarında kesileceğini düşünürsek Malatya’da 200 bin civarında kayısı ağacı kesildiğini düşünüyoruz. Biz bakanlığa ve ilgili kurumlara da bu raporlarımızı gönderdik.” 

ÜRETİCİ, PAZARI TERK ETMESİN

Şire Pazarındaki fiyatlar hakkında bilgi veren Özbey, “Üretimdeki dengeyi sağlamamız lazım. Bununla birlikte ürünü fiyat istikrarına kavuşturursak, üreticimiz de ürününden her yıl para kazanırsa daha çok çalışacak, daha çok bakım yapacak, daha kaliteli ürün elde edecek ve daha çok kazanacak. Bu sistemin oluşması lazım. Zaman zaman söylüyorum bir kez daha söyleyeyim; üreticimiz her zaman şire pazarında bulunsunlar, pazarla bağını koparmasınlar, günlük gelsinler. Gelemiyorlarsa borsanın web sitesinden fiyatları takip etsinler. Kaliteli olan 4 numara dediğimiz kayısı şuan borsa pazarında 7,5 TL’den işlem görüyor. Fiyat noktasında en büyük sıkıntı elek altı dediğimiz üründe, 6-8 numara dediğimiz ürünler düşük fiyata satılıyor. 3,5-4 TL gibi işlem görüyor. Gönül ister ki bu ürünleri birisi alsın depolasın ve zamanı geldiğinde piyasaya çıkarsın, o zaman fiyat yükselir ve kayısı para eder. Sayın bakanımızın üzerinde durduğu lisanslı depoculuk var. Bu uygulama kayısımızı kurtarmaz ama bir çare olur. Gelinen son nokta hakkında da bilgi vereyim, Büyükşehir belediyemiz, TSO ve borsa olarak biz projemizi hazırladık, başvurumuzu yaptık, hükümet tarafından açıklanmasını bekliyoruz. Organize sanayi bölgesinde 10 bin tonluk depo, kurulma aşamasına geldi” dedi. 

BİR AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÇIKMALI VE

Gazeteci Güner, lisanslı depoculuğun kayısıya uygun olmayacağını söyledi. “Lisanslı depoculuk daha çok üretim aşamasına hazır ürünlere uygun. Mesela zeytine uygun, kayısıyı çuvalla alırsınız çuvalla satarsınız. Ama zeytin öyle değil, belli bir üretim aşaması gerekli. Kayısı için depo çok önemli değil, üretici zaten kayısısını en iyi şekilde muhafaza eder. Üretici kimseye güvenmez kayısısını. Kayısıda depo sorunu yok, fiyat sorunu var. Üreticimizin çok acil bir şekilde örgütlenmesi lazım. Kooperatifleşmekten korkmamamız gerekiyor. Şunu söyleyeyim 50 sene de geçse kayısının durumu değişmez. Eninde sonunda kooperatifleşmek şart. Mutlaka üreticinin ayağa kalkması lazım, siyasetçiyi zorlaması lazım. Bugün burada konuştuklarımızı siyasilere söylesek onlar bu konuları daha üst düzeydeki kişilere iletmiyor. Bir AK Parti Genel Başkan Yardımcısı çıkmalı ve parti grubunda kayısı üreticisinin sorununu gündeme getirmeli” şeklinde konuştu. 

ÜRETİCİNİN DEĞERLENDİRMELERİ

Programda, kayısı üreticileri ile yapılan röportajlar da yayınlandı. Vatandaş şu ifadelere yer verdi;
- Malatya’da 4-5 zengin bir lobi oluşturmuş, kayısı bunların elinde dönüp dolaşıyor. Devlet desteği de olmayınca üretici ne yapsın kendi kendine fiyat belirliyor, zararına satıyor. İhracatçı üreticiden 2 dolara alıyorsa gidiyor 10 dolara satıyor. 
- Fındık üreticisi sokağa dökülüyor, gerekli yerlere başvurularını yapıyorlar devletten destek alıyor, fındıklarını devlete satıyorlar. Devlet fındığın dönümüne destek olarak 200 TL veriyor, kayısıya 8 TL veriyor. 
- Üreticiler olarak kooperatifleşmemiz lazım ama bizim vatandaşımız yanaşmıyor. Kayısımıza kendimiz sahip çıkmamız lazım, her şeyi devletten beklemeyelim. 
- Malatya’mızda tarımsal sulama çok pahalı. Elektrik faturalarını ödemekte çok zorlanıyoruz, hemen gelip kesiyorlar. Benim 200 kök kayısı ağacım var, 4 bin TL elektrik-su borcum var. Mazotu ve gübresi hariç. Zaten bir kilo kayısı için 6 TL işçilik ve diğer masraflar var, peki biz kaç liraya satalım ki para kazanalım? Siz düşünün.
- Köylümüzde de suç var, 100 ağaca bakacak durumdayken 500 tane ağaç dikiyor. Bir tanıdığın 100 tane ağacı var ürünleri çok kaliteli kilosu 12 TL’den gitti. Benim çok ağaç var ürünüm pek kaliteli değil satamıyorum. 

MİLLETVEKİLLERİ DE DEĞERLENDİRME YAPTI

AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba canlı yayına telefonla bağlandı ve görüşlerini bildirdi. İzleyiciler de TV’nin whatsapp hattına attığı mesajlar ve sorularla programın bir parçası oldu.


 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 21.10.2017 15:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214