MÜSİAD Ekonomi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şubesi tarafından düzenlenen “MÜSİAD Malatya Ekonomi Ödülleri” görkemli bir gecede sahiplerini buldu.

MÜSİAD Ekonomi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şubesi tarafından düzenlenen “MÜSİAD Malatya Ekonomi Ödülleri” görkemli bir gecede sahiplerini buldu.

02 Mayıs 2019 Perşembe 10:13
MÜSİAD Ekonomi Ödülleri Sahiplerini Buldu

HABER: ÖKKEŞ CERİT

Bir otelde düzenlenen ödül törenine Malatya Valisi Aydın Baruş, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AK Parti Malatya Milletvekilleri Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları, MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Muharrem Poyraz, STK temsilcileri ve işadamları katıldı.

VUSLAT TV’DEN CANLI YAYINLANDI

Vuslat TV’den canlı olarak yayınlanan ödül gecesi Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından salondakilere MÜSİAD tarafından hazırlanan video izlettirildi.

AKÇİN: VERİLEN BU ÖDÜLLER BELKİ GELECEKTE DAHA BÜYÜK MARKALAR ÇIKMASINA VESİLE OLACAKTIR

Açılış konuşmasını MÜSİAD Malatya Şubesi Sektör Kurulu Başkanı Yunus Akçin yaptı.  MÜSİAD Malatya Şubesi olarak ekonomi ödüllerini geleneksel hale getirmeyi düşündüklerini ifade eden Akçin, “Bu çalışma ile il ve ülke ekonomimize katkı sağlayan yatırımcılarımızı destekleyerek katkı sağlamayı kendimize bir görev olarak görmekteyiz.  Ödülleri tanzim ederken, bazı firmalarımız birçok kategoride ödül alma potansiyeline sahip olmasına rağmen, öncü oldukları bir alanda ödül vermeyi uygun gördük. Bu ödülleri aslında emeğe, alın terine ve bu ülke sevdalısı girişimci ve yatırımcılarımıza küçük bir katkı olsun diye düşündük.  Ayrıca verilen bu ödüller, belki gelecekte daha büyük marka ve değerlerin ortaya çıkmasına etki oluşturacaktır diye düşünüyorum” dedi.

AKÇİN: ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİMİZİN TEMEL İHTİYACI OLAN SANAYİ SİTELERİNİN İVEDİLİKLE ARTIRILMASI GEREKLİ

Malatya’da orta ölçekli işletmelerin yer bulmakta ciddi sorunlar yaşadığını ve yatırım yapamadıklarını belirten Akçin, şunları söyledi; “İş gücü avantajlarımız, özellikle küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerine daha fazla eğilmemiz gerektiğini bize göstermektedir. İşletmelerimizin, organize sanayi bölgesi öncesinde, sanayi sitelerinde gerekli yer ve imkanlara sahip olmamaları önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Malatya İlimizde o günkü koşul ve ihtiyaçlar düşünülerek,  en son 1977 yılında yapılan ÖZSAN Sanayi Sitesi, hala yaşamsal emarelerini devam ettirmekte,  ancak bu kadar geçen uzun zaman, artan nüfus ve ihtiyaçlara cevap verememektedir. Bu durumdan dolayı, orta ölçekli işletmelerimiz yer bulmakta ciddi sorunlar yaşamakta ve yatırım yapamamaktadırlar. Temel sorunun çözümü anlamında bakıldığında,  orta ölçekli işletmelerimiz için, 250 ile 1000 metre kare arasında Sanayi Sitelerinin oluşturulması, dağılımın, işletmelerin kapasite ve çalışma alanlarına göre tanzim edilmesi, ilimiz ekonomisine her açıdan önemli katkılar sağlayacaktır.  Orta ölçekli işletmelerimizin fiziki ihtiyaçları giderilmediğinde, işletmelerin hem yatırım maliyeti açısından, hem de işletme maliyetleri açısından, ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaları kaçınılmaz olacaktır. Bu fiziki sorunların giderilmesi için, orta ölçekli işletmelerimizin, temel ihtiyacı olan sanayi sitelerinin ivedilikle artırılması gerektiğini düşünüyorum.”

POYRAZ: MALATYA ÜLKE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKI VE DEĞERLER KATAN BİR İLDİR

MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Muharrem Poyraz da konuşmasında Malatya ekonomisine vurgu yaptı. Malatya’nın dünya ve ülke ekonomisine önemli katkı ve değerler katan bir il olduğunun altını çizen Poyraz, “Bu akşam verilecek olan bu ödüller, il ve ülke ekonomisine sunulan katkı kadar; alın terine, emeğe, üretmeye, İnovasyona, ARGE’ye, istihdam sağlamaya,  insanımıza, hane halkına ve bu ülkenin ekonomik kadim değerlerine sunulan bir katkı da olacaktır. Bu açıdan bakıldığında, verilen bu ödüllerin, geleceğimize ve ülke ekonomimize ne düzeyde katkı sağladığının da bir göstergesi olacaktır” dedi.

POYRAZ: UNUTMAYALIM Kİ TEK BİR ŞEY KURTULUŞUMUZ OLABİLİR, O DA ÜRETMEK, ÜRETMEK, ÜRETMEK

Malatya’nın kayısı ağırlıklı tarım sektörü, tekstil, gıda ve madencilik ağırlıklı sanayi sektörü, sağlık ağırlıklı hizmetler sektörüyle bölgenin en önemli ekonomi merkezi olduğunu kaydeden Poyraz, şöyle konuştu; “Türkiye’de 1994 krizinden 2001 krizine, en son da 2018’de girdiğimiz finansal krize kadar, yaşanılan tüm ekonomik dalgalanmalar ülke ekonomisi açısından önemli süreçleri de beraberinde getirdi. Unutmayalım ki tek bir şey kurtuluşumuz olabilir, o da üretmek, üretmek, üretmek. Ekonomik büyüme farklı, ekonomik kalkınmak çok daha farklı bir şey. Bunları birbirine karıştırmamak gerekir. Ülke olarak, ekonomik büyümeyi ekonomik kalkınmaya dönüştürmek istiyorsanız, ülkelerin gelişmişlik seviyeleri kadar, sosyal, siyasal, kültürel gibi birçok yönden gelişmişlik seviyelerine de bakmak gerekir diye düşünüyorum. Hükümetimizin, dönemsel olarak açıkladığı paketlerin ve teşviklerin, yerli yerinde kullanılması, yerli ve milli hamlelerin yapılması, hammadde temini açısından üretimin yapılması, yüksek teknolojik ürünlerin ve katma değerli ürünlerin geliştirilmesi, ARGE ye desteğin verilmesi orta ve uzun vadede bu süreçten çıkışın bir işareti olacaktır. Hükümetimizin, Üretim ve istihdam destekli teşviklerinin orta ve uzun vadede her açıdan kalkınmamıza destek sağlayacağını umuyoruz.”

GÜRKAN: İSRAF HARAMDIR ANLAYIŞI İÇERİSİNDE, HARAMDAN UZAK KALMAMIZ LAZIM

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da konuştu. MÜSİAD’ın Türkiye için olduğu gibi Malatya için de önemli bir kuruluş olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, “Kurulduğu günden bu yana MÜSİAD’ın çalışmalarını yakından takip eden birisiyim. Belediye başkanlığı görevlerimin öncesinde de kamuda görevli olduğum zamanlarda MÜSİAD Malatya Şubesi’yle yapmış olduğumuz bir takım çalışmalar Türkiye ölçeğinde örneklik teşkil etmiştir. Bugün ekonomi yönetimine baktığımız zaman paranın tasarruflu kullanılması öne çıkıyor ve önem arz ediyor. Hem yaşantımız da hem de görev yaptığımı alanlarda tasarrufa çok dikkat etmemiz lazım. İsraf haramdır anlayışı içerisinde, haramdan uzak kalmamız lazım” dedi.

ÇAKIR: MÜSİAD’IN 200’ÜN ÜZERİNDE ŞUBEYE ULAŞMASI GURUR VERİCİ

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, MÜSİAD’ın büyümesinin ülke ekonomisin büyümesine gösterge olduğunu kaydederek, şunları söyledi; “Malatya’mızda yatırım yapan işadamlarını ödüllendirmek için böyle bir program düzenleyen MÜSİAD Malatya Şubesi’ni tebrik ediyorum. Şahsım olarak bir dönem MÜSİAD Malatya Şube başkanlığı yaptım. Bizler o yıllarda 28 şubeye ulaştık diye heyecanla çalışıyorduk ama bugün geldiğimiz noktada MÜSİAD’ın 200’ün üzerinde şubeye ulaşması gurur verici. MÜSİAD’ın bu kadar büyüdüğünü görmek aslında ülkemizin de ekonomi olarak büyüdüğünün bir göstergesidir.”

KAAN: VERİLEN BU ÖDÜLLER BİZLERE TÜM YORGUNLUĞU ZORLUĞU UNUTTURUYOR

Ödül törenine katılmak için Malatya’ya gelen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, işadamlarına verilen ödüllerin önemine değindi. “Ödüller başarının bir karşılığı olarak sunulsa da, başarı için bir teşviktir aslında. Her birimiz gerek iş hayatlarımızda gerek özel hayatlarımızda kendimize hedefler koyuyoruz. Bu hedefler doğrultusunda çalışıyoruz. İş dünyası olarak çok çalışıyor, çok yoruluyoruz. İşte böylesi bir dönemde verilen bu ödüller bizlere tüm yorgunluğu zorluğu unutturuyor” diye konuştu.

KAAN: MALATYA’YI DÜNYAYA AÇAN BİR KÖPRÜYÜZ

MÜSİAD’ın dünyanın en etkin ve en yaygın sivil toplum kuruluşu olduğunu söyleyen Kaan, “Türkiye’de 87 noktada şubemiz var. Yaklaşık 11 bin’e yakın üyemiz var. 60 bin’e yakın şirketimiz var. Şuanda 94 ülkede varız, mesela Almanya bir ülke ama orada 10 şubemiz var. Bugün dünyada 224 şubeyle en yaygın STK’yız. Biz bir köprüyüz, Malatya’yı dünyaya açan bir köprüyüz. Artık Malatyalı bir işadamımızın ‘ben şu ülkede mal satabilir miyim’ mazeteri ortadan kalkmıştır. Bugün hangi ülkeye iş yapmak istiyorsanız MÜSİAD o ülkede var. Bizler her daim sizlerin yanınızdayız. Hem globalde hem yerelde yaşadığın ne sorunlar varsa birlere iletin, biz çözmek için her yolu deneyelim” ifadelerini kullandı.

VALİ BARUŞ: EKONOMİMİZİN GÜÇLÜ OLMASININ YOLU ÜRETİMDEN VE İSTİHDAMDAN GEÇİYOR

Son olarak Malatya Valisi Aydın Baruş konuştu. Güçlü bir ülke için güçlü ekonominin şart olduğunun altını çizen Vali Baruş, “Devletlerin, ülkelerin temel amacı insanını yaşatmaktır. Bunun yanında millet olarak, devlet olarak sadece kendi insanımızı yaşatmak değil dünyaya hak ve adalet dağıtmak istiyorsanız güçlü bir ülke olmanız lazım. Bugün güçlü bir ülke olmanın yolu ekonomik olarak kalkınmışlıktan geçiyor. Bugün ekonomi olarak güçlüyseniz, hem askeri olarak hem de siyasi olarak güçlüsünüz demektir. Dünyada söz sahibi bir ülkesiniz demektir. Ekonomimizin güçlü olmasının yolu üretimden ve istihdamdan geçiyor. Bu ikisi ülkemiz için ekonomimiz için hayati bir meseledir. MÜSİAD ülkemizde tüketim anlatışın değil üretim anlayışının öne çıkarılması için çalışan bir sivil toplum örgütü. Ben MÜSİAD üyelerine çok teşekkür ediyorum ve alacakları ödülleri tebrik ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ekonomi ödüllerinin takdimi yapıldı.

MÜSİAD Malatya Ekonomi Ödülleri töreninde ödülleri takdim edilen şirketler ve işadamları şu şekilde;

YILIN YATIRIM ÖDÜLLERİ

Akif Baştürk (Baştürk Cam San. Tic. AŞ.)

Hüseyin Çınar (Osmanoğlulları Gaz Beteon AŞ.)

Özcan Mercan (Mercan Eğitim Kurumları San. Tic. Aş.)

Ergin Eredemir (Matimsa Kimya Ürünleri İnş. Ltd. Şti)

YILIN İRACAT REKORTMENLERİ

Abubekir Meşe (Dökümaş Döküm Makine San. Ve Dış Tic. Ltd. Şti)

Yusuf Özdal (Markomen Özdallar Ayakkabı ve San. Ürn. San. Tic. Ltd. Şti)

İsmail Aslan (Kayısıcıoğlu Tarım Ürünleri Tic. Ve San. Ltd. Şti)

Mustafa Tosun (Toska Tarım Ürünleri Tic. Ltd. Şti)

YILIN İSTİHDAM ÖDÜLLERİ

Abdulkadir Üzmez (Titiz Özel Güvenlik Koruma Şirketi)

Mehmet Haskul (Belsa Tekstil)

Abdullah Canpolat (Ortadoğu Yapı İnş. Tic. San. Ltd. Şti)

YILIN GENÇ GİRİŞİMCİSİ

Eray İlbay (İlbay Metal San. Tic. Ltd. Şti)

YILIN İNÜVASYON ÖDÜLLERİ

H. Ahmet İlhan (Mimsan Makine İnşaat Tic. Ltd. Şti)

Sinan Akıncı (Unbike Bilgi Teknolojileri ve Bisiklet Pay. Sistemleri Aş.)

YILIN GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLLERİ

H. Osman Yağız (Yağız Enerji Makine İnş. Taah. San. Tic. Ltd. Şti

Tahsin Öner (Dutpınar Gıda San. Tic. Ltd. Şti)

2017 YILI İLK 100’E GİREN VERGİ REKORTMENLERİ

Muharrem Poyraz (MP. Poyraz İnşaat Anonim Şirketi)

Recai Şahin (Mabetaş Malatya Beton Yapı Elemanları ve Maden San. Tic. Aş.)

Mustafa Özhüsrev (Pen Pa Pazarlama San.. ve Tic. Ltd. Şti)

Basri Yaşar (Yaka Tekstil San. Ve Tic. Aş)

Bayram Dağaşan (Ortak Girişim İnş. Gıda San. Ltd. Şti)

YILIN KURUMLARI

Abdulvahap Yoğunlu – Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekrete V.

Murat Seki – Malatya KOSGEB Müdürü

Murat Tunç – TKDK İl Koordinatörü

Vahap Toman – Malatya İŞKUR Müdürü

Fatih Kocamaz – İnönü Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 02.05.2019 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199