Neyin Tanıtımı?

Ankara’da düzenlenen Malatya Tanıtım Günleri geride kaldı, sırada İstanbul Yenikapı var. Ankara’nın eksikleri, hataları ve olumlu yönleri tespit edildi mi? İstanbul’da ki organizasyon Ankara’nın kopyası mı olacak? Merak ediyoruz… Vuslat Gazetesi olarak Ankara’daki tanıtım günlerinde yapmış olduğumuz tespitlerimizi ve önerilerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Neyin Tanıtımı?

Ankara’da düzenlenen Malatya Tanıtım Günleri geride kaldı, sırada İstanbul Yenikapı var. Ankara’nın eksikleri, hataları ve olumlu yönleri tespit edildi mi? İstanbul’da ki organizasyon Ankara’nın kopyası mı olacak? Merak ediyoruz… Vuslat Gazetesi olarak Ankara’daki tanıtım günlerinde yapmış olduğumuz tespitlerimizi ve önerilerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

20 Ekim 2017 Cuma 10:57
Neyin Tanıtımı?

NEYİ, KİME TANITIYORUZ?

12-15 Ekim tarihleri arasında Ankara’da ‘Malatya Tanıtım Günleri’ organizasyonu gerçekleştirildi. 1-5 Kasım’da da İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilecek. Bu vesileyle bildiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla gözlemlerimizi paylaşalım. Yaptığımız ve yapacağımız etkinliklerde aynı hataları tekrar etmeyelim.  Her etkinlik bir öncekinden daha güzel ve kaliteli olsun. Bir adım ileri gidelim. İlimize bölgemize ve ülkemize zarar yerine, katkı sağlasın. 

ADI MALATYA PAZARI! ASLINDA ALAKASI YOK

Her şeyden önce neyi kime tanıtıyoruz? Neden böyle bir ihtiyaç duyduk sorularını cevaplamak gerekiyor. İllaki bu sorunların cevabı verilmiş, karşılığı alınmıştır. Ancak öyle şeylerle karşılaştık ki birçoğu havada kalan amacı ve hedefi olmayan, yapmış olmak için yapılan işlerle karşılaştık. Olmasa hiçbir eksikliği hissedilmeyecek, varlığı kar yerine zarar durumlarla karşılaştık. Bunlardan en önemlisi Malatya Pazarı, Malatya Ürünleri adı altında ilgisi alakası olmayan stantlar ve üç günlüğüne Malatya kimliğine bürünenler oldu. Bu tür durumlara acilen bir çözüm üretilmeli müsaade edilmemelidir. Ankara’da gerçekleştirilen organizasyona katılanların büyük bir çoğunluğu bu konuda şikâyetçi idi. Sadece üç gün içerisinde değil genel anlamda Malatya Pazarı adıyla ticaret yapan birçok işyerinin iş yaptığı görüşü üstüne basa basa dillendirilen konu oldu.

AMACI OLMAYAN, HEDEF KİTLESİ OLMAYAN KURUMLARIN DURUMU

Kaymakamlıklar, İl Müdürlükleri, bazı sivil toplum kuruluşları sadece katılmak için katılmamalı. Katılıyorsa bulunduğu kurum ve makamı en iyi şekilde temsil edecek hazırlıklarla çalışmalarla organizasyona katkı sağlamlıdır. Kaymakamlıklar başka bir kurum ile iç içe olmamalı. Katılma veya katılmama konusunda iyi analiz yapılmalı gerçekten katılmasıyla bir katma değer sağlayacaksa hem kurum için hem vatandaşlar için en iyi şekilde hazırlanmalı ve katılmalıdır. Yine aynı şekilde il müdürlükleri hedef kitlesi yoksa amacına uygun değilse katılmamalıdır. Bu konu STK’lar içinde geçerli bir konu.

AMAÇ VE HEDEF İYİ BELİRLENMELİ

Bu yapılan organizasyonun amacı ne olacak. Bir şenlik mi? Bir eğlence mi? Bilimsel bir toplantı mı? Yoksa hepsi birden mi olacak. Olabilir mi? Elbette olabilir. Olabilecekse neden karmakarışık! Bir düzen ve planlama neden yok. Sanki son anda son günde planlama yapılmış ve monte edilmiş. Etkinlik yapmak için yapılıyor. Amaç ve hedef yok. Örnek; bir konser düzenlenecek, duyuru içerik, bilgilendirme, tanıtım katalogları duyurusu yok. Katılan firmalara duyuru ancak konserden bir gün önce alana konulan ayaklı bir duyuru ile ilan edildi. Ne kadar iyi bir program olursa olsun sizce buna katılım ne olur? Ya da nasıl olur? İlgi olmaması şaşırtmamalı ne ektiysek onu biçeriz. 

PROFESYONEL EKİP UZMAN YÖNETİCİLER 

Yapılacak bu organizasyon iyi planlanmalı. Her adımı en ince ayrıntısına kadar her şey adım adım kurgulanmalı. Her geçen gün bir adım ileri gitmeli. Önemsemezseniz önemsiz bir sonuç ile karşılaşırsınız. Bir komisyon var mı? Yoksa bu işte dinamik olabilecek kurumlardan birer temsilci ile tez elden bir komisyon oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu komisyonun bu süre içersinde işi bu olmalıdır. Tüm planlamaları en ince ayrıntılarına kadar programlamalıdır. Alanında uzman ajanslar organizasyon şirketleri ile işbirliği yapılması gerekiyorsa (ki gerekli) yapılmalıdır. Hani hep deriz ya ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok’ neden kahramanlık yapıyoruz. Emek aynı, zaman aynı, ortam aynı, değişen tek şey iyi bir organizasyon yapmak ya da yapmamak. O halde önümüzdeki İstanbul’da gerçekleştireceğimiz Malatya Günlerini en güzel şekilde yapalım. 

ÜNİVERSİTE BİLİMSEL VERİLERLE DESTEK OLMALI

İnönü Üniversitemiz Ankara’da Malatya günlerine katılarak stant açtı. Bu ve benzeri birçok etkinlikle daha önceki rektörlerde yaşadığımız şehir ile kopuk sözcüğünü ortadan kaldırdık. Sayın Rektörümüz Ahmet Kızılay’a çok teşekkür ediyoruz. Ancak bu tür etkinliklerde üniversitemiz bir grup akademisyen görevlendirse orayı ziyaret eden vatandaşlarımıza anket çalışması yaptırsa ve sosyolojik açıdan bir rapor ile yön gösterse bu veriler ışığında bir sonraki etkinlikler şekillense daha verimli olacaktır. 

İSTANBUL GÜNLERİNDE MUTLAKA BİR GALA YAPILMALI

Ankara’da gerçekleştirilen Malatya Günlerinde ne çok eksikliğini hissettiğimiz bir konu ise kim geldi, kim gelmedi. Nasıl karşılandı, nasıl uğurlandı. Bir fayda sağlandı veya sağlanamadı. Kazanımları görmeden kayıplar hesaplanamaz. Onun için hedef belirlenmediğinden iyi veya kötü yorumu yapmak doğru değil. Böyle bir organizasyon yapılsın veya yapılmasın önerisinde bulunmakta doğru değil. İyi bir katılım vardı. Ancak biz kendimizi iyi tanıtabildik mi? Bunu öğrenmek adına her şeyden önce iyi bir organizasyonla bu duygu ve düşüncelerin yansıtılacağı gala yapılmalıdır. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız, İşadamlarımız, Akademisyenlerimiz,  Gurbetçilerimiz bu organizasyonla bir araya getirilmelidir. Bu toplantıya çok iyi hazırlanılmalıdır. Malatya’yı en güzel şekilde ifade edebilmeliyiz. Katılan hemşerilerimizin gururlanacağı, misafirlerimizin gıptayla işte Malatyalı olmak böyle bir şey diyebileceği bir organizasyon olmalı.  

ETKİNLİK YAPILAN YER VE TARİH 

Hani dedik ya etkinlik yapılan yer önemli. Elbette ki önemli, AKM fiziki mekân olarak çok kötü. Ne Malatya nede orada tanıtım günleri yapan diğer iller ilk girişte hayal kırıklığı ile ilk adımını atıyor. Ne çevre düzenlemesi nede stantların olduğu alanlardaki durum iç açıcı değil. Ona rağmen güzel bir katılım oldu. 

NEDEN KAYISI HASADINDAN BİR AY ÖNCE YAPILMIYOR?

Ama daha önemlisi var. Yer elbette önemli ancak ondan daha önemlisi tarih. Neden bu etkinlik kayısılar olgunlaşmadan bir ay öncesinde yapılmıyor. Oraya gelen tüm misafirler Malatya’ya davet edilmiyor. Başka etkinliklerde meyve çiçeğine davet yapılırken biz neden kayısı mevsiminde kayısı hasadı zamanında bir turizm patlaması yaşatamıyoruz. Neden EKİM–KASIM da NİSAN–MAYIS değil.

YEREL BASIN OLMASAYDI!

Yapılan organizasyonda yerel basın ciddi çalışma yaptı. Uydudan yayın yapan TV’ler yapmış oldukları yayınla ile tanıtım günlerini dünyaya duyurdu. Birçok ziyaretçi bu TV’lerin yayınlarından duyarak geldiklerini dile getirdi. TV yayınlarının ve genel manada basının Milyonlarca lira harcanarak yapılan tanıtımlardan daha etkili olduğu ortaya çıktı. Bundan sonraki tanıtım organizasyonlarında yerel basına gereken önemin verilmesi şart oldu.

HER ŞEY DAHA GÜZEL BİR MALATYA VE TÜRKİYE İÇİN!  

Herkese çok büyük iş düşüyor, kimse bu işten biz sorumlu değiliz veya sorumluyuz dememelidir. En başta Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkçi, Valimiz Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan, diğer ilçe kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, STK’lar, siyasi parti temsilcilerimiz, işadamlarımız, MTSO, Borsa, ESOB vb liste çoğaltılabilir. Herkes taşın altına elini değil, bedenini koymalı yüzümüzün akıyla yapılacak en güzel organizasyonu yapmalıyız. Her şey daha güzel bir Malatya ve Türkiye için!
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214