Okul Müdürüne Yapılan Saldırıya Tepki Gösterdiler

Yeşilyurt ilçesinde bulunan Farabi Ortaokulu müdürünün öğrenci velisi tarafından silahla tehdit edilmesi ve darp edilmesi olayıyla ilgili tepkiler büyüyor.

Okul Müdürüne Yapılan Saldırıya Tepki Gösterdiler

Yeşilyurt ilçesinde bulunan Farabi Ortaokulu müdürünün öğrenci velisi tarafından silahla tehdit edilmesi ve darp edilmesi olayıyla ilgili tepkiler büyüyor.

16 Eylül 2019 Pazartesi 17:14
Okul Müdürüne Yapılan Saldırıya Tepki Gösterdiler

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Malatya 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Söylemez, tehdit ve darp edildiği iddia edilen okul müdürünün görev yaptığı okulun önünde basın açıklaması yaptı.

“BU GİDİŞAT BİZİ ENDİŞELENDİRMEKTEDİR” 
Eğitim çalışanlarının şiddete maruz kalmasının hem ailelerine hem de öğrencilerine olumsuz yansıdığını söyleyen Söylemez, “Farabi Ortaokulu'nda silahıyla içeri giren, silahını masum öğrencilerin çantasında saklamayı normal gören anlayışta bir velinin okul kurallarını sorgulayarak İdareci arkadaşlarımızın üzerine yürümesine şahit olduk. Yeter Artık! Bu saldırganlara karşı toplum olarak da, bakanlık olarak da acilen önlem alınmalıdır. Bu gidişat bizi endişelendirmektedir.  Şiddetin egemen ve baskın olduğu yerde sağlıklı ve verimli bir eğitim ortamından bahsetmemiz imkânsızdır. Çünkü eğitimcilere yapılan saldırı topluma, geleceğimiz neslimize yapılmış bir saldırıdır. Hemen her yıl okulların açılmasıyla başlayan şiddet haberlerinin neredeyse günlük hayatın parçası haline gelmiş olması ve sıradanlaşması maalesef acı gerçek olarak bizi endişeye sevk etmektedir. Şiddetin her türlüsü sadece maruz kalan eğitimcinin hayatını etkilemekle sınırlı kalmamakta, başta ailelerine ve öğrencilere olumsuz yansımalarıyla eğitim düzenini altüst etmektedir” dedi.

“EĞİTİMCİLER HER TÜRLÜ ŞİDDET VE SALDIRILAR KARŞISINDA SAVUNMASIZ, KORUMASIZ BIRAKILMIŞLARDIR”
Eğitimcilere yönelik saldırıların çok yönlü ve ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerektiğini ifade eden Söylmez, şunları söyledi; “Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an önce esir almalıyız.  Eğitimciler, yaptıkları işin onur, önem ve ağırlığına uygun hayat ve çalışma şartları sağlanmadığı gibi, her türlü şiddet ve saldırılar karşısında savunmasız, korumasız bırakılmışlardır. Yaşanan yanlışlığın kuşkusuz sosyolojik, psikolojik, kültürel, idari birçok sebep ve açıklaması vardır. Bütün bu üzücü, travmatik olayların sebebi derinlemesine araştırılmalı, tahlil edilmeli, sonuçlar çıkarılmalı, çareler üretilmelidir. Herkesi ilgilendiren, belki hepimizin pay sahibi olduğu bu sebepler çok yönlü ve ayrıntılı araştırılmalıdır.”“MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BU TÜR OLAYLARDA SESSİZ KALMAMALI”
Şiddet sarmalının sona erdirilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine vurgu yapan Söylemez, “Öncelikle MEB, misyonuyla yakıştıramadığımız ve anlaşılmaz bir şekilde her defasında öğretmenlerini, yöneticilerini ve tüm eğitim çalışanlarını zora sokan, mağdur eden uygulamalardan bir an önce vazgeçmeli, onları en etkili ve güven verici tarzda korumalıdır. Okulların temizlik sorununu, küçük onarım sorununu, araç-gereç ihtiyacı sorununu çözmeden bağış alınamaz cümlelerini sarf etmesi İdarecilerimizi zor durumda bırakmaktadır. Güvenlik Görevlisi alım zamanı hengamenin yoğun olduğu okulların açıldığı haftadan bir ay sonra olmamalıdır. Öğretmen görevlendirme, sınıf oluşturma, sınıflar arası öğrenci değişimi gibi kurallar MEB tarafından net belirlenmeli ya da okul idaresi tam yetkili olmalıdır. Bu konudaki bürokratik, siyasi, toplumsal baskılara okul idarelerimiz maruz bırakılmamalıdır. Bu önlemleri almak için yoksa başka darpların, ölümlerin olması mı beklenmektedir? Harekete geçmek için daha kaç eğitimcimizin saldırıya uğraması gerekir? Millî Eğitim Bakanlığı bu tür olaylarda sessiz kalmamalı, personeline sahip çıkmalı, gerekli açıklamaları yapmalı, gerekli adımları atmalı ve de öğretmenlik meslek kanunu bir an önce çıkarılmalıdır. Söz konusu düzenleme olmadığı takdirde saldırılar devam edecektir” şeklinde konuştu. 

“ŞİDDET KONUSUNDA BÜTÜN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ YEKVÜCUT”
Saldırı gerçekleştiren kişilerin hak ettikleri cezayı alması gerektiğini ifade eden Söylemez, “Farabi Ortaokulu'nda gerçekleşen bu ve benzeri saldırılara karışanlar kanunlar önünde hak ettikleri cezaları almalı ve benzer durumlar bir daha yaşanmamalıdır. Okulumuz idaresine ve tüm eğitim camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bizim nazarımızda her üyesiyle saygıya değer olan eğitim ailesinin hangi ferdine olursa olsun, yapılan bu ve benzeri saldırıları bir kez kınıyoruz. Eğitim çalışanlarına uygulanan şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yekvücut olup, dimdik ayakta olduğunu ve bundan sonra da birlikte olacağını kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi.

 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2019-09-17 23:44:26

Hakedenlerde yok değil hani

banner213

banner214