Sadıkoğlu’nun Hedefleri Var

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, kendisinden önceki TSO yönetimin attığı bazı adımlar ile görevlendirdiği isimlerin yeni yönetime ayak bağı olduğunu söyledi. Görevde olduğu 5 aydır mücadele ettiğini kaydeden Sadıkoğlu, “Beş aydır bekliyorum, belki önümüzü açarlar atamaları yapar işleyişi gerçekleştiririz diye. Fakat gitmemekte hala ısrarcı oluyorlar, bunu da kamuoyuyla paylaşmak istedim” dedi.

Sadıkoğlu’nun Hedefleri Var

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, kendisinden önceki TSO yönetimin attığı bazı adımlar ile görevlendirdiği isimlerin yeni yönetime ayak bağı olduğunu söyledi. Görevde olduğu 5 aydır mücadele ettiğini kaydeden Sadıkoğlu, “Beş aydır bekliyorum, belki önümüzü açarlar atamaları yapar işleyişi gerçekleştiririz diye. Fakat gitmemekte hala ısrarcı oluyorlar, bunu da kamuoyuyla paylaşmak istedim” dedi.

09 Kasım 2018 Cuma 14:43
Sadıkoğlu’nun Hedefleri Var

Özel Haber: Mehmet Kılıç

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 1 Nisan 2018 tarihinde yapılan seçimlerden bugüne geçen süreci gazetemize anlattı.

“VERDİĞİMİZ SÖZÜN ARKASINDAYIZ”

Seçime iştirak eden bütün üyelere teşekkür ederek sözlerine başlayan Sadıkoğlu, “Ticaret ve Sanayi Odasının vizyonunun değişmesi gerekiyordu, ciddi anlamda eksiklik vardı. Bizde insanlara kendimizi, yapmak istediğimizi ve projelerimizi anlattık. İnsanlarımız da bizlere kulak verdi. TSO insanların ticaretinin önünü açma, bürokrasi ile ilgili sıkıntılarını çözme, yurt dışı fuarlarına katılarak kendi ihracatlarını gerçekleştirme,  Malatya’nın daha ileri gidebilmesi için bunlarının vizyonuna vizyon katıp katkı sağlamak ve Malatya’nın standartlarını yükseltmektir. Özellikle ticaret ve sanayi ile uğraşan insanlar emekçi insanlar, işin en başından beri elini taşın altına koymuş insanlar, özellikle sıfırdan başlayıp kendini geliştirmiş insanlar. Baktığımız zaman çeşitli sektörlerin önü açılmadığı için sektörel kayıplar söz konusu; ayakkabıcılık, bakır sanatı sektörü gıda toptancıları ile ilgili siteler oluşturulmadığı için bölgeye mal satılmamış. Biz bugüne kadar verdiğimiz sözün arkasındayız. Popülizm yapmıyoruz bizler halkın karşısına çıkıp bir şeyleri yapmadan yapmış gibi göstermiyoruz. Bu anlamda icraatların alt yapılarını hazırlıyoruz. Buradaki üyelerin bizi desteklediği, bizleri bir yere getirdiği, ilgili alanların verdiği desteğimiz var. Onları da nasıl biz bir yere getirebiliriz, nasıl katkı sağlayabiliriz, daha ileri nasıl taşıyabiliriz onun gayreti içerisindeyiz. TSO insanların ufkunu vizyonunu nasıl açar, ama alt yapısını hazırlamadan da bu vizyonu açma şansımız yok. Bizler Türk milleti olarak girişken çalışkan bir milletiz. Bu anlamda da yeter ki yön gösterilsin, işi yüklenip bir yerlere gelebiliyorlar” dedi.

“ESKİ YÖNETİM ÖNÜMÜZE TAŞ KOYUYOR”

Eski yönetimin göreve getirdiği kişilerin ayak bağı olduğunu söyleyen Sadıkoğlu, “Nisan ayında seçimimiz olmasına rağmen birinci organize sanayiyi devraldık.  İkinci organizeyi hala devralamadık. Çünkü eski yönetim hala istifa etmeyip ısrarla oturma içerisinde. Birinci organize ve üçüncü organizeyi devralabildik.  İkinci organizeyi alamadığımız için buda ciddi anlamda Malatya’ya zarar verdi. Çünkü bütçeler varken, oraya ödenekler gelirken kamulaştırmayla ilgili alt yapı ihalelerinin paralarının gelmesi ile beş aylık süreçte tamamen atamaları yapamadığımız için orada bütçeleri sağlayamadık. Ekonomi ile ilgili bazı sıkıntılar olduğu için ödenekler zayıfladı. Burada kamulaştırmaların önünü de açamadık ama bunları aşabileceğimize inanıyoruz. Bizim atama yapıp çalışabileceğimiz ekibi kendimiz kurmamız lazım çünkü seçimi kazanan insanlar TSO adına oraya birilerini atıyor, ama biz hala atayamadık. Geçmiş dönemde atama yapan insanlar bizim atadığımız insanlar değil, dolayısıyla biz ne söylersek söyleyelim, orayı kontrol edemezsek işi geliştiremeyiz. Katkı sağlamakta zorlanırız bizimle istişare içerisinde olması lazım. Biz burayı kazanmasaydık kesinlikle köstek olmazdık, başarılarının devamını dilerdik. Bizim vizyonumuz farklı, ileriye dönük hedeflerimiz var.  Bunu Malatya’ya bahane olarak sunamayız. Bunu milletin bilmesi lazım, çünkü beş aydır bunu bekliyorum, belki önümüzü açarlar atamaları yapar işleyişi gerçekleştiririz fakat gitmemekte hala ısrarcı oldukları için bunu da kamuoyuyla paylaşmak istedim” diye konuştu.

MALATYALI ESNAFA 43 MİLYON’LUK NEFES KREDİSİ

TSO’nun aidatları ve binadaki kiralardan geliri olduğunu söyleyen Sadıkoğlu, “Burayı devraldığımız zaman hesapta 2 milyon civarında bir parası vardı, hala da duruyor. Nefes kredisi eski yönetimde 25 milyonken biz kasamızdaki tüm paraların tamamını bloke ederek yatırdığımız paranın tamamına on katı limit açılıyor. Dolayısıyla odalar birliğinin limitini arttırmak adına 43 trilyona yakın nefes kredisinde üyelerimize kredi vermeyi sağladık. Buradaki mevcut iki araç vardı. Biri binek biriside minibüs, taksiyi de satıp nefes kredisine yatırarak üyelerin daha uygun şartlarda kullanmasını sağladık. Hem kredi ödemelerinde faiz oranları düşük hem de taksit oranı 6 ay ödemesiz. Cazip olduğuna inandığımız için esnafımızın önünü açtık. 43 milyona yakın nefes kredisini, toplamda 100 bin TL olarak bütün üyelerimize verdik. Yaklaşık 4 bin üyemize nefes kredisi desteği sunduk” dedi.

“AMACIMIZ MALATYA’NIN VİZYONUNU DAHA İLERİ TAŞIMAK”

Sebeplerin arkasına sığınmadığını ve iş yapmaktan kaçmadığını belirten Sadıkoğlu, “Malatyalıyız, Malatya çocuğuyuz, burada doğduk, büyüdük, okuduk, ticari hayatımız burada, amacımız Malatya’nın vizyonunu daha ileri taşımak ve Malatya’ya faydalı olmak. Biz bu güne kadar hiçbir siyasi partiye üye olmadık, tarafsız bir şekilde herkese hizmet eden bir TSO’nun vizyonunu ortaya koymak asıl amacımız” şeklinde konuştu.

“AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER”

Göreve geldiğimiz süreçten bu yana tabi ki mevcut bir alışkanlıklar olduğunu ve hazır ekibi devraldıklarını belirten Sadıkoğlu, “Dolayısıyla işleyiş şekilleri farklı, ‘at sahibine göre kişner’ mantığıyla baktığınız zaman burada bir işleyiş var. Bu işleyişi değiştirmeniz tabi bir anda kolay olmuyor biz bu işleyişi değiştirmemiz için alt yapı hazırlamamız lazım. Mesela basit bir örnek verecek olursak bu güne kadar TSO olarak yurt dışına veya yurt içinde bir yere gittiğiniz zaman verebileceğimiz bir kitapçığımız yoktu. İnsanları buraya davet ediyorsak kendimizi anlatan İngilizce-Türkçe belki farklı dillerde yapılmış bir kitapçığımız olmalıydı. Yine kurumsal anlamda yetersizliklerimiz var ve bu anlamda personel takviye etmemiz gereken belki de mevcut personelin çalışma prensiplerini mesai kavramının dışına çıkarıp gece gündüz çalışabilecek seviyeye getirecek bir işleyişi gerçekleştirmemiz lazım” dedi.

“ÜCRET OLAYINI KALDIRDIK”

Üyelerine ellerinden gelen kolaylığı sağladıklarını belirten Sadıkoğlu, şunları söyledi: “Biz Malatya Ticaret Sanayi Odası olarak esnaflarımız ve üyelerimiz için bütün kolaylıkları sağlamaya çalışıyoruz ve hep yanlarında olacağız. Geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanımızla görüşerek tabela fiyatlarını düşürerek bu ekonomik sıkıntıda olan esnaflarımıza katkıda bulunmak istedik sağ olsun Belediye Başkanımızda çok olumlu yaklaştı. Yine odamız olarak üyelerimizde evrak ücreti alınıyordu artık bu ücret olayını kaldırdık. Odamızla ilgili bazı evraklarda ücret alınmayacak. Ama vergilendirme dilimine giren devlete yatırılacak olanlar hariç. Ama bizim yaptığımız işlerin hiçbirinde ücret almıyoruz”

“PERSONELİMİZİ EĞİTİME GÖNDERİYORUZ”

Personellerin proje geliştirebilmesi için eğitilmesi gerektiğini söyleyen Sadıkoğlu, “Geldiğimizden bu güne personellerin tamamını eğitimlere gönderiyoruz. Çünkü bizim buradaki personel yapısı proje yazmaya müsait değil. Sadece normal rutin işleyişi yapan, evrak alıp buradaki işlerini gerçekleştiren bir personel yapısı oluşmuş.  Biz geldiğimizden bu güne personelleri eğitimlere gönderelim özellikle URGE dediğimiz Uluslar Arası Rekabeti Geliştirme ile ilgili projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Çünkü başka illerde maksimum 1 trilyon, 2 trilyon, 3 trilyon bu şekilde bütçeler elde edilmiş ve bu üyelerin hizmetine sunulmuş. Bunun temelinde ne yatıyor ben bunu da biraz izah etmek istiyorum en azından bizi izleyen üyelerimiz varsa fikirleri olması açısından. URGE de yurt dışına fuar kurduğunuz zaman yurt dışındaki sizin sektörünüzle ilgili eğitim almak istediğinizde onları buraya getirmek istediğiniz zaman yine yurt dışındaki alıcıları buraya davet edip kendi fabrikalarınızı ya da işletmelerinizi gezdirdiğiniz zaman tamamen bir masrafa dayalı. Onların otel paraları, konaklamaları, uçakları ve giderlerinin tamamının yüzde 75’ ini bakanlık karşılıyor. URGE ile ilgili eğitimini aldırdığımız personellere şu anda projeler yazdırıyoruz” dedi.

VUSLAT HABER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner195

banner194