Şimdi Türkiye İçin Üretim Vakti

Malatya Şeker Fabrikası 2018-2019 yılı pancar alım ve şeker üretim kampanyası düzenlenen tören ile başladı. Törende konuşan Ak Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Şeker fabrikası üretime geçtiği ilk günden itibaren Malatya’mızda hem ülke ekonomisine hem memleket ekonomisine çok ciddi katkılar sundu. Hedefimiz şimdi Türkiye için üretim vakti” dedi.

Şimdi Türkiye İçin Üretim Vakti

Malatya Şeker Fabrikası 2018-2019 yılı pancar alım ve şeker üretim kampanyası düzenlenen tören ile başladı. Törende konuşan Ak Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Şeker fabrikası üretime geçtiği ilk günden itibaren Malatya’mızda hem ülke ekonomisine hem memleket ekonomisine çok ciddi katkılar sundu. Hedefimiz şimdi Türkiye için üretim vakti” dedi.

18 Eylül 2018 Salı 19:05
Şimdi Türkiye İçin Üretim Vakti

Malatya Şeker Fabrikasında gerçekleştirilen programa AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın yanı sıra Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, Şeker-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat, daire müdürleri, şeker fabrikası çalışanları ve çiftçiler katıldı. 
Açılış konuşmasını yapan Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, Türkiye için üretim vakti sloganı ile üretime başladıklarını belirterek Malatya Şeker Fabrikası’nın 63 yıldır Malatya ve ülke ekonomisine hizmet verdiğini söyledi. Şeker Fabrikasının 3 bin 800 ton pancar işleme kapasitesine sahip olduğunu belirten Altun, “Bu yıl yaklaşık 3 aylık süre içerisinde 310 bin ton pancar işleyerek 37 bin ton şeker üretimi, yan ürün olarak da 18 bin ton melas, 102 bin ton yaş küspe üretimi hedeflemektedir” şeklinde konuştu. 
Daha sonra söz alan Şeker-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat ise pancar alım sezonunun hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Malatya Şeker Fabrikası önemli bir kurum. 1956 yılında faaliyete başlamış, Malatya'ya ve bölgeye hizmet eden en büyük Kamu İktisadi kurumu. Oluşturduğu istihdam ve ekonomik katkısı küçümsenmeyecek derecededir. Hayvancılık ve hayvan yemi, gerekse ürettiği doğal şeker ile Malatya’mızın olmazsa olmazların başında gelen bir kurumdur. Bilindiği gibi bu kurum birçok sıkıntılarla bugüne geldi. Ciddi anlamda yıllardır mücadeleler verdik” diye konuştu. 


Şeker fabrikasının Malatya’nın ortak malı olduğunu da dile getiren Murat,” 2002 yılında fabrikanın kapanması gündeme geldiğinde o günkü idarecilerimize inansaydık, bugün bir fabrika burada olmayacaktı. Biz seçilen insanlar olarak verilen görevi yerine getirmek zorundayız. Pes etmek zorunda değiliz. Yüklenen sorumluluğun gereğini yerine getirmek zorundayız. Çünkü üstümüzde bir vebal ve sorumluluklar var. Bu nedenle Malatya'da bir mücadele verdik. Bu mücadele de belki çalışanlarımız bir dönem bize inanmadılar belki ama biz hiçbir zaman umudumuzu yitirmedik” ifadelerine yer verdi.

“ÖZELLEŞTİRMENİN TÜRKİYE EKONOMİSİNİ YOK ETTİĞİNE İNANIYORUZ” 
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Milletvekili olduğumdan bu yana herhalde Türkiye'de en çok şeker fabrikası gezen bir milletvekili oldum. Ben 2011 yılında milletvekili olduğumuzda özelleştirme kararı getirildi. Resmen fabrikalarının yok pahasına satıldığı bir dönemi yaşarken Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu konuyu çeşitli platformlarda dile getirdik. Bu dönemin iktidarı da bu konudaki yanlışlığı görerek düzeltti ve Malatya şeker fabrikasının satışından vazgeçildi. Geçtiğimiz dönemde 14 şeker fabrikası özelleştirildi. Şeker fabrikası denince akla sadece şeker üretilen bir tesis akla gelmemeli. Şeker Fabrikası’nın anlamı çok daha farklıdır.  Hele doğuda Malatya gibi, Muş gibi, Elazığ gibi Erzurum ve Erzincan gibi Erciş gibi fabrikaların önemi bir kat daha büyüktür. Şeker Fabrikaları Türkiye'nin ilk üretim tesisleridir. Biz özelleştirmeye karşıyız Parti olarak siyasi olarak özelleştirmeye karşıyız.  Özelleştirmenin Türkiye ekonomisini yok ettiğine inanıyoruz.  Önümüzdeki günlerde bir kanun teklifi vereceğiz bu 14 tane kapatılan Şeker fabrikalarının tekrar kamulaştırılması için şeker fabrikalarının üç beş tane zenginler rant aracılığı ile kaçırmaması için tekrar işçinin Köylünün malı olması için kamulaştırma olsa için kanun teklifi vereceğiz” şeklinde konuştu.

“MİLLETİMİZ BALIK HAFIZALI DEĞİLDİR”
Ak Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık da şu şekilde konuştu; “Şeker fabrikası üretime geçtiği ilk günden itibaren Malatya’mızda hem ülke ekonomisine hem memleket ekonomisine çok ciddi katkılar sundu.  Hedefimiz şimdi Türkiye için üretim vakti.  Hep üretmek üzere yola çıktık 16 yıl önce 2001 tarihinde AK parti yoktu hatırlarsınız bir üçlü koalisyon vardı.  Bunun da baş mimarı rahmete kavuşan Bülent Ecevit’ti. Bülent Ecevit o dönemde Türkiye’de yerli ekonomi bulamayınca yurt dışında ekonomiyi bilen birisini geberilmişti hatırlarsınız Kemal Derviş.  Bu gün özelleştirmeyi eleştirenler berber yol yürüdük dediği insanların başkanlık yaptığı dönemde koalisyon ortağı olduğu dönemde özelleştirme kararının altında imzası olanları hatırlamalılar. Özeleştirme alındığı dönmede AK Parti yoktu. Özelleştirme kararı alındığında fabrikaların özleştirilmesi gerekiyor dendiğinde görevin başında binlet Ecevit vardı ve ekonominin başında da yurt dışından ithal edilen Kemal Derviş vardı. 15 günde 15 yasa adı ile çıkarılan özelleştirmeler de dâhil olmak üzere çıkan yasalar bu imzalar Türkiye’nin bu günkü gibi hafızasındadır.  Türk halkı milletimiz balık hafızalı değildir.  O günü çok net hatırlamaktadır. O günü özelleştirme kapsamına alındıktan sonra sadece onları özelleştirme kapsamına almadılar birde üstüne sağlığımızla oynadılar nişasta bazlı şekerin bu gün sağlığımız etkilediğini bildiğimiz için sayın başbakanımızın Binali Yıldırım’ın meclis başkanımızın talimatlarıyla cumhurbaşkanımızın talimatıyla nişasta bazlı şekerin o gün Kemal Derviş yasası olarak gündeme gelip nişasta bazlı üretim için yüzde 10’ luk kotayı koyan zihniyetin yüzde 5’ e düşürülmesi için bakanlar kurumunun yetkisini mecliste değiştirdik.  Bakanlar kurumuna nişana bazlı şekerin yüzde 50 artırım hakkını verende Bülent Ecevit dönemindeki hükümetin ithal bakanı tarafından çıkarılmıştı. Bu gün nişasta bazlı şekeri konuşuyorsak bu gün glikoz şekerini konuşuyorsak bunun mimarları da o dönemdeki insanlardır” 
Yapılan konuşmaların ardından Şeker Cami İmamı dua etti, pancar meydanına geçildi, kurban kesildi ve ilk pancar birlikte fabrikaya verildi.
 

İHA

Son Güncelleme: 19.09.2018 15:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.