Son Demlerini Yaşıyorlar

Son Demlerini Yaşıyorlar

14 Kasım 2017 Salı 13:59
Son Demlerini Yaşıyorlar

Başta soba malzemeleri, kalay işleri gibi birçok alanda faaliyet gösteren bakırcılar esnafının sorun ve isteklerini dinledik. Çırak yetiştirmekte zorlandıklarını söyleyene çarşı esnaflarından Muhittin Cici şunları kaydetti, “İşler normal yani öyle eskisi gibi iş yok el sanatçılığı sadece bakırcılık, tenekecilik değil hepsi öyle yani mesleklerin sonu el sanatları. Çırak yetişmiyor fiyatlarda memnun değiliz ama şükrediyoruz. Benim esas mesleğim bakırcılık sağlık açısından bakır daha üstün şimdi bir çelikle bir kalaylı bakırı prensip edemezsin ama bakır daha sağlıklı. Yapılan işlerde eksiklik var mesela bizim kapılara elektrikli daraba yeni yeni geldi. Yani şimdi bir dernek ya da site birleşip buna bir çözüm bulamadı. Üç dört tane bekçi olsa belirli bir saatte açılıp kapanır daha güzel olur, herkes malından dükkânından daha emin olur ama belediye bazı şeyleri yaptı eksik bıraktı tesisatların hepsi çürüdü hep arıza yapıyor tesisat eski. Bunların amaçları iyi bir şey yapmaktı ama olmadı eksikler çok.” 
YİNEDE ALLAH’A ŞÜKREDİYORUZ
Esnaflardan Fuat Yeşilova her şeye rağmen ayakta durduklarını belirtti. Yeşilova, Bakırcılar Çarşısında bazı eksikliklerin bulunduğunu ifade ederek, “İşlerimiz çok şükür iyi, ama bundan on sene önceki gibi soba sezonumuz yok. Yinede Allah’a şükrediyoruz, ekmeğimiz çıkıyor yalnız saclara çok büyük zam geldi. Buna da devletimiz müdahale etmeli. Şuanda bizim aldığımız toptan fabrikalarda ince sac yok, dışarı ülkeye verildikleri için burada biz mesela üç liraya verdiğimiz sac boruyu beş liraya veriyoruz. Kalın boru veriyoruz oda buraya müşteri geldiği zaman itiraz ediyor. Beş lira boru olur mu gibisinden ama işte buda fabrikalarda sacın olmaması hep Çin’e gitmesi burada fiyatları yükseltiyor. Bizim burada sorunlarımız çok Ahmet Çakır Başkanımız burayı yaptı. Buranın üstünü kapatmakla bitmedi yani burada esnaf mağdur oldu yani yola duba döşedi benim arabama da 527 lira ceza yazdı.  Benim malzemem geldiği zaman ben o malzememi indireceğim ben mecburen. Belediyeye de gittim yansıttım ama belediye ben muhatabımı bulamadım, ben bunu Cumhurbaşkanlığıma da yazdım.  Burası sanayi sitesi burada demirci var, burada sobacı var, burada tesisatçı var, burada bakırcı var, burada her daldan meslek var. Buraya dışarıdan bir insan geldiği zaman bu sokağa girdiği zaman ya ne güzel bir çarşı diyor tamam yaptılar. Biz yağmurdan, güneşten, kardan etkilenmiyoruz ama eksiklerimiz var. Buraya bir mimar getirildi oda belediyeden atılmıştı duyduğumuza göre oda yapamadı. Biz Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a gittiğimiz zaman orayı buralara çevirmek istediler ama yapamadılar şehrin göbeği burası park yok. Biz arabamızı park edemiyoruz hemen bakıyoruz arkadan trafik polisi gelmiş, zabıta gelmiş ceza yazıyor. Yani böyle bir sistem olmaz bu konuya biran önce önlem almaları lazım.” dedi.
BAZI EKSİKLER VAR
Esnaflardan Cengiz Gideroğlu, Bakırcılar Çarşısında aydınlatma ve alt yapı sorunlarının olduğunu anlatarak şunları söyledi, “İşlerimiz iyi gidiyor, birkaç gündür biraz durgun havaların güneşli olmasından dolayı ama ondan önceki günlerde fena değildi. Her geçen gün satışlar düşüyor. Buranın eksikleri var buranın zaten yapılışı yanlıştı Kahramanmaraş’a, Gaziantep’e göre kıyasladığımız zaman buranın çok eksiği var mesela sokaklara girdiğiniz zaman sokaklar karanlık alt yapıları genellikle yaptılar ama zaman zaman aksaklıklar oluyor. Su sorununda mesela çok patlaklıklar oluyor bu saçaklarda problemler var damlamalar var. Çarşıyı biraz daha güzelleştirseler daha iyi olur, tamamlanmadı eksik kaldı. Başkanımız bunları tamamlarlarsa memnun oluruz.”
ÇALIŞTIRACAK ÇIRAK BULAMIYORUZ
Esnaflardan Aydın Envek, işlerde sıkıntılarının olduğunu söyleyerek çalıştıracak çırak bulamadıklarına değindi. Envek, “Eskiye göre işler biraz düşük doğalgazın gelmesi, fiyatlar uygunda kar çok düşük yani malzeme pahalandı. Ama bizim işçiliğimiz hala aynı yerinde sayıyor. Yani köylünün elinde yok, bu işleri tercih edenler alanlar alım gücü olmadığı için geldiğinde pazarlık yapıyor. Bizde de aşırı derecede kar marjcı olmadığı için biz böyle işte son dönemlerimizi yaşıyoruz. Çırakta bulamıyoruz, haliyle herkes çocuğunun devlet dairsinde rızık kapısı olarak gördüğü için herkes çocuğunu okutuyor. Bu işleri tercih edenler geliri düşük olan ailelerin çocukları geliyor. 18 yaşındaki çocuk daha pense tutmayı bilmiyor gelip burada pazarlık yapıyor. Kimse bu işleri tercih etmiyor haliyle biz bu konuda muzdaripiz bütün mesleki alanlarda ama devletin buna el atması lazım. Bizim kuşağımız gittikten sonra vatandaş bir iş yaptırabilmesi için çok vasıflı insan arayacak o zamanda iş işten geçmiş olacak.” ifadelerini kullandı.
BAKIR FİYATLARI UCUZLASIN
Esnaflardan Selim Genç de vergilerden yakındı. Genç, bakır fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek şunları söyledi,“İşler iyi ama yine sıkışık esnaf ve sezon olduğu halde işimiz eski olduğu için artık gitmiyor. Sattığımız fiyatlar Elazığ’da yedi lira boru burada beş lira esnaf kendi ayağına vuruyor, nedeni bu işte kimse kimseyi istemiyor ama ne yapıyoruz babamızın mesleği, okumadığımız için gelip burada halen devam ediyoruz sektör ölmüş şuanda devletimizde bakmıyor bize. Vergimiz var ama vergiden de olmuyor yani burada kira verenlerde var sıkışık bir durum belediyemizden memnunuz da devletimiz birazda küçük esnafa baksın. Bakırı ucuzlatsın yani bakır bizi yoruyor sattığımız ürünlerde el emeği var işçilikle biz kazanıyoruz. Karımız düşük, bizim isteğimiz bunu bir görsünler başka bir şey istemiyoruz bizim isteğimiz bu.”
SATIŞLAR ESKİYE GÖRE DÜŞTÜ
Esnaflardan Nuri Özkaplan satışların düşük olduğunu söyledi ve şöyle devam etti, “Çalışırsan iş olur çalışmasan iş olmaz ben şimdi engelli bir vatandaşım ama çalışıyorum.  Bazıları sapasağlam çalışmıyor, devletten bekliyor her şeyi, işimden memnunum eskiye karşı satışlar şöyle diyelim soba banyo kazanları doğalgaz gelince tabi şehir içi düştüğü için satışlar ilçelere yapılıyor.”
MESLEĞİMİZ SON DEMLERİNİ YAŞIYOR
Esnaflardan Süleyman Nakışlı, mesleklerinin son demlerini yaşadığını ifade ederek şunlar aktardı, “İşler çalışırsan var tabii. Ama eski işlerimiz yoktur. Ben 1965’den beri bu işteyim halen devam ediyorum. Bu zamana kadar çalıştık az kaldı, ustalarımız çıraklarımız zaten yok bu meslek tahminime göre devam etmez son dönemlerini yaşıyor. Bizden sonra ne olacağını bilmiyorum. Devam ederse iyi olur yetkililer sigorta göstermezse tam para vermese tabi ki kimse gelmez. Onları biz besleyeceğiz ki onlarda bu mesleği sevsinler ama bu meslek çok zor bir meslek. En az dört beş sene çalışması lazım ki eli iş tutusun yani öyle kolay bir meslek değil. El becerisi olacak bu işin teknikleri var ama kalaycılık o kadar değil.”
MESLEK BİTİYOR
Esnaflardan Eyüp Mengel, insanların okumaya yöneldiğinde yetiştirecek eleman bulamadıklarını belirterek şunları söyledi,“İşlerde eski tat yok ama yine de buna şükür.  İyi kötü ekmek paramız çıkıyor.  Mesleğimiz gittikçe düşüşte ve teknolojinin de gelişmesiyle yetiştirecek eleman bulamıyoruz.  Eski zamanlarda bu mesleğe girebilmek için belli kişilerin size kefil olması gerekirdi. Kefil olmadan bu mesleğe çırak olarak girmezdin. Ama şimdi bu çarşının hepsi kayacıydı, şimdi üç beş tane kalaycı kaldı. Belli bir süre sonra kalaycılar bitecek. Ben elli yaşındayım çırak olarak ben bulunuyorum. Yani artık son demlerini yaşıyor bu meslek. Bir de insanlar okuyor ondan da çırak yetişmiyor. Zaten şuanda işsizliğin artmasındaki en büyük nedenlerden biri de bu. Herkes diyor ki çocuğumuz okusun. Okudukları zamanda iş bulamıyorlar sonra çocuklar bunalımı giriyor. Böyle olunca da kötülükler alıp başını gidiyor. Allah sonumuz hayır etsin. Sitemizin en büyük sorunu, üst tarafı yaptılar ama burası havasız kaldı. Havalandırma sistemi tam iyi değil durumda. Ama yapılan emek güzel yani. Sizlere de gelip bizim sorun ve sıkıntılarımız dinlediğiniz için teşekkür ederim.”
İŞLERDE DURGUNLUK VAR
Esnaflardan Veysel Kuluk, işlerinin düştüğünü söyleyerek, “İşler yavaş yavaş bitiyor, sezon da kapanmak üzere. Yaz aylarında biraz hareketlilik var ama bu aralar durgunlaştı. Şartlar zor olmuş durumda. İş alamıyoruz, alsak da çok fazla bir şey kazanamıyoruz.”dedi.
GÜN GİTTİKÇE ERİYORUZ
Çarşı esnaflarından Selim Aslan gelişen teknolojiyle eridiklerini söyledi ve şunları aktardı,“İşler çok iyi değil idare ediyoruz.  Çatılara oluk yapıyoruz ama hazır oluk çıkınca işimiz düştü.  Doğalgazın olması yeni meteklerin çıkması yani her çıkan yeni teknoloji bizleri zor durumda bırakıyor.  Eskiden köy köy gezer oluk yapmaya giderdik ama şimdi hiçbir yere gidemiyoruz.  Yani gün gün eriyoruz. Yetiştirecek eleman da bulamıyoruz.”

HABER: YUNUS POLAT

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214