Tüfenkci’den Birlik-Beraberlik Mesajı

Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programı gerçekleştirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programı yoğun ilgi gördü. Katılımcılara hitap eden Bakan Tüfenkci, birlik-beraberlik mesajı verdi. “bizler gerçekten birliğimize ve beraberliğimize, kardeşliğimize bu toprakların mayasına ve köklerine sahip çıktığımızda, Allah'ın izni ile bu oyunları dün olduğu gibi bugün de boşa çıkartıyoruz” dedi.

Tüfenkci’den Birlik-Beraberlik Mesajı

Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programı gerçekleştirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programı yoğun ilgi gördü. Katılımcılara hitap eden Bakan Tüfenkci, birlik-beraberlik mesajı verdi. “bizler gerçekten birliğimize ve beraberliğimize, kardeşliğimize bu toprakların mayasına ve köklerine sahip çıktığımızda, Allah'ın izni ile bu oyunları dün olduğu gibi bugün de boşa çıkartıyoruz” dedi.

18 Eylül 2017 Pazartesi 16:19
Tüfenkci’den Birlik-Beraberlik Mesajı

Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programı, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirildi. Programa, geniş bir protokol üyesi ile bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Battalgazi mehteran takımı gösterisi ile başlayan program, Battalgazi Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi gösterisi ile devam etti. Semah ekibinin semah döndüğü programda, semazenler ise sema gösterisinde bulundu. Güney Osetia Halk Dansları Topluluğu ve Kafkas Yöresel Halk Oyunları gösterisi ise, büyük beğeni topladı. 

GÜRKAN: KÜLTÜR SADECE TARİHİ ESERLER DEĞİLDİR

9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programında konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi ilçesini mazisine layık istikbale hazırladıklarını belirterek, “Biz Battalgazi’yi mazisine layık istikbale hazırlamak için gerek hükümetimizin, gerek bakanlarımızın, gerekse yerel yöneticilerimiz ve sivil toplum örgütleri ile el ele verdik. Battalgazi Belediyesi resmi boyutuyla Türkiye tarihinde olmamış yüzde 69,8’ini yatırıma harcayan bir belediyedir. Bu sadece resmi olarak gözükendir. Hibelerle bütçesinin en az beş katını hizmet olarak Battalgazi halkına sunulduğu bir belediyedir. Bu konuda bizlere emeği geçen tüm yetkililerimizi, bakanlarımızı, milletvekillerimizi ve bize destek tüm kurum ve kuruluşların hepsine teşekkür ediyorum. Durmak yok yola devam dedik. Battalgazi’yi mazisine layık istikbale hazırlamak dedik. Bu azim ve kararlılığımız içinde bu çalışmalarımız devam ediyor. Ben tekrar 9. Kervansaray Buluşmaları’nın Battalgazi’mize, Malatya’mıza ülkemiz ve insanlığa barış ve huzur getirmesini dilerken, Battalgazi’deki bu çalışmaların sadece tarihi eserlerle sınırlı olmadığının altını çizmek istiyorum. Kültür sadece tarihi eserler değildir. Bu kültürdür ki buradaki alt yapının sağlanması için Avrupa Birliği’nden destek alınmasıdır. Bu kültürdür ki diğer hibelerin buraya aktarılmasıdır. Bu kültürdür ki 63 ülke ve 10 Büyükşehrin katıldığı Antalya’daki EXPO 2016 Antalya’da Battalgazi Belediyesi’nin standı uluslar arası ödülü almıştır” dedi. 

ÇAKIR: EMEĞİ GEÇEN HERKESİ KUTLUYORUM

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da konuşmasında, tarih bilincine dikkat çekerek, “Güzel bir buluşmada birlikteyiz. Malatya’ya gerçek manada bakıldığı zaman bölgenin yıldızı diyebiliriz. Kalkınmasıyla, gelişmesiyle, sanayisiyle, kentleşmedeki sağlıklı yapılanmasıyla Büyükşehir ile birlikte hem merkezde, hem ilçelerimizde yeni bir kalkınma sürecine girdik. Bu güzel kadim topraklar içerisinde onlarca medeniyetin izlerini görmek mümkün. Buralarda 7 ila 9 bin yıllık bir tarih var. Dolayısıyla bu tür güzel buluşmalar Kervansaray etkinlikleri gibi bu tarihin izlerine ışık tutacak, tarihe not düşecek güzel programlarda işte bu tarihin izlerini yaşatmış olacağız. Günümüze taşımış olacağız. Bunu sadece Malatya anlamında değil, tüm Türkiye ve dünyaya tanıtan bir program olma özelliğini taşıyor. Bu programları sadece günümüz için yapılan programlar olarak bakmamak lazım. Bugün tarihe bir not düşecek çok değerli hocalarımız, akademisyenlerimiz olacak. Buradaki tarihi bir kez daha kayıtlara geçmiş olacak. Belediyeciliğin en güzel özelliği insana dokunan, tarihe dokunan, kenti sosyalleştirecek projelerdir. Buda bunlardan bir tanesi. Bundan dolayı başta Battalgazi Belediye Başkanımız olmak üzere tüm ekibini tebrik ediyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu. 

VALİ KABAN: BİR MİSAFİRİMİZ GELDİĞİNDE GEZDİREBİLECEĞİMİZ YERLERİN OLMASI ÇOK GÜZEL

“Yurt dışına gittiğimizde özellikle Avrupa'da ciddi manada bir geçmişe sahip çıkmanın olduğunu görüp her zaman imrenmişizdir” diyen Malatya Valisi Ali Kaban ise, “Bir dönem Tarihi Kentler Birliği üzerinden Türkiye'de bu tip çalışmaların yapıldığını gördüğümde İçişleri Bakanlığında Mali Daireler Genel Müdürlüğünde çalışıyordum. Dolayısıyla yakın muttali olmuştum. O dönemde duyardık Battalgazi ismini burada da bir kısım çalışmaların yapıldığını, bir kısım bize ulaşan dergilerden, kitaplardan öğrenirdik. Sevinirdik ama şükürler olsun ki bu çalışmaların yapıldığı bu mübarek şehre bir gün gelip Vali olmakta nasipte varmış. Birebir yakından görerek birebir mütalaa ederek, bu tarihin yeniden canlandırılışını görmek nasip oldu. Ben bu anlamda bu çalışmaları, bahsi geçen tarihler içerisinde, geçmişinde baştan beri takip eden çok kıymetli belediye başkanımıza bir teşekkürü borç biliyorum. Neticede biz de Battalgazi’de yaşayan Battalgazililerin hemşerileriyiz. Bu anlamda hakikaten bir misafirimiz geldiğinde gezdirebileceğimiz, tarihimizi gösteren güzel yerlerin olması çok güzel. Ben bu duygu ve düşüncelerle başta Sayın Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan beyefendi olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi. 

BAKAN TÜFENKCİ: BURALARDA TARİHİMİZİN İZLERİNİ GÖRÜYORUZ

Battalgazi ilçesinin kadim bir medeniyete, bir kültüre sahip olduğunu belirterek sözlerine başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’de, “Biz buralarda tarihimizin izlerini görüyoruz. Medeniyetimizin izlerini görüyoruz. Geçmişimizin izlerini görüyoruz. Anadolu'yu ana yurt yapan izlerin tarihini görüyoruz. Bu buluşmalar esasında bu tarihi bize bir kez daha hatırlatıyor. Bu topraklar insanlığında doğduğu ilk topraklardan birisi. Ve bizim medeniyetimizin geçmişi, Anadolu'nun derinliğinden, Orta Asya'nın derinliğinden gelip, oluşturduğumuz medeniyetle, kültürle, Anadolu'da hoşgörüyü, sevgiyi, muhabbeti, kardeşliği işte bu topraklardan yaydık. Onun için bizler bu toprakların kıymetini biliyoruz. Bizler bu toprakların değerini biliyoruz. Ve bu topraklarda yaşamanın da bir bedeli olduğunu, çok da ucuz olmadığını gerçekten biliyoruz. Ve baktığımız zaman Ülkemiz geçmişte olduğu gibi bugün de çok çeşitli saldırılar altında. Kimileri PKK adı altında, kimleri DAEŞ terör örgütü adı altında, kimileri FETÖ terör örgütü adı altında, kimileri DHKPC bilmem ne örgütler adı altında bu topraklara, bu insanların birliğine, beraberliğine yönelik her dakika oyunlar kurmaya çalışıyorlar. Ve bizler gerçekten birliğimize ve beraberliğimize, kardeşliğimize bu toprakların mayasına ve köklerine sahip çıktığımızda, Allah'ın izni ile de bu oyunları dün olduğu gibi bugün de boşa çıkartıyoruz. Allah'ın izni ile de boşa çıkartacağız. Biz istiyoruz ki gerçekten hem ilimizde hem de 81 ilde huzur içerisinde hizmetlerle anılalım. Ve gerçekten bu hizmetler insanımıza dokunan insan odaklı hizmetler olsun” ifadelerini kullandı. 

BAKAN TÜFENKCİ: EN KÖTÜ GÜNÜMÜZ BUGÜN Kİ GİBİ OLSUN

Kervansaray Buluşmaları’nın önemine değinen Bakan Tüfenkci, “Değerli arkadaşlarımız içerisinde bulunduğumuz şu kültür mozaiği esasında bize bir şeyi gösteriyor. Hoşgörüyü gösteriyor. Ve birliği, beraberliği gösteriyor. İnancımıza sahip çıkmayı gösteriyor. Birbirimize sahip çıkmanın önemini gösteriyor. Şu Battalgazi'de ki eserlerimiz bizim tarihimizdeki, kökleri göstermesi bakımından ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Değerli hanımefendiler, beyefendiler biz istiyoruz ki en kötü günümüz bugün ki gibi olsun. Ve İnşallah sizlerin desteği ile birlik beraberlik ile biz çok daha iyi günlerde buluşacağız İnşallah. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Battalgazi Belediye başkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Ekibine teşekkür ediyorum” dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından hediye takdimi ve ardından da Geleneksel El Sanatları Sergisi’nin açılışı yapıldı. Programa katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte protokol üyeleri sergiyi gezdi. 9. Uluslararası Kervansaray Buluşmaları’nın açılış programında ise, hatıra fotoğrafı çektiren binin üzerinde vatandaşa fotoğrafları hediye edildi. 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 18.09.2017 16:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214