"Uluslararası Cami Sempozyumu" Malatya’da Başladı

"Uluslararası Cami Sempozyumu" Malatya’da Başladı

08 Ekim 2018 Pazartesi 20:01
"Uluslararası Cami Sempozyumu" Malatya’da Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl bir ilde düzenlenen Uluslararası Cami Sempozyumu bu yıl Malatya’da düzenleniyor.

Sempozyumun açılışına, Malatya Valisi Ali Kaban, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Karadağ İslam Meşihatı Başkanı Rifat Fejziç, Filistin ve Kudüs Başmüftüsü ve Yüksek Fetva Meclis Başkan Vekili İbrahim Avadallah, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı ile Batı Trakya Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif de katıldı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Sempozyumun açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı, Hazreti Muhammed'in hicretle başlayan İslam medeniyetindeki ilk kararının mescit inşa etmek olduğunu söyledi.

Caminin sadece ezanın, ibadetin değil, ilim ve irfanın da yuvası olduğunu dile getiren Martı, "Cami ile ibadet, ibadet ile hayat arasında sürekli bir akış bulunur. Cami, ibadetin hayata can verdiği, hayatın ise ibadet neşvesine dönüştüğü mukaddes mekandır. Dolayısıyla gönüllerin sükuna erdiği, zihinlerin beslendiği, insanların güven bulduğu bu mekan, elbette ki insanların merkezinde olmalıdır." diye konuştu.

"ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMEK HEPİMİZİN GÖREVİ"

Martı, Diyanet İşleri Başkanlığının yurt içi ve dünyanın her yerindeki camilerin inşasına destek olduğunu belirterek, milletin büyük destekleriyle yapılan camilerin en büyük arzusunun da genç cemaate kavuşmak olduğunu anlattı.

Yaşlanan, suskunlaşan ve gün geçtikçe tenhalaşan bir caminin boynunun bükük kalacağını söyleyen Martı, "Diyanet İşleri Başkanlığımız, 'yaşayan cami modeli' ile tıpkı medeniyet köklerimizde olduğu gibi bugün de camilerimizin hayatın merkezinde yer alması için çaba göstermektedir. Çocuklara camiyi sevdirmek, onlara beklendiklerini hissettirmek hepimizin görevidir. Çocuğun ayağı camiye alışsın, yüzü camide gülsün istiyorsak, çocuğun annesini de camiye davet etmek gerekir." ifadelerini kullandı.

Hazreti Muhammed'e itibar etmenin görevleri olduğuna dikkati çeken Martı, camilerin zor ve kırılgan dönemlerde topluma güven ve huzur aşılayan, yaşları, sosyal statüleri, meslekleri, mezhep ve meşrebleri, ırk ve kültürleri farklı ama imanları bir olan insanları kaynaştıran, birlik ve beraberliğini pekiştiren muhteşem imkanlar olduğunu kaydetti.

"TÜRKİYE HÜKÜMETİNE KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA KONUSUNDAKİ DURUŞLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Filistin ve Kudüs Başmüftüsü, Yüksek Fetva Meclis Başkan Vekili İbrahim Avadallah, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Cami Sempozyumu'nun "Dinlerde Mukaddes Mekan Kültürü" konulu oturumunda yaptığı konuşmada, salonda bulunan herkese Mescid-i Aksa'dan selam getirdiğini belirtti.

Sempozyumun konusunun kendisi için çok önemli olduğunu aktaran Avadallah, adeta yaralı olan Mescid-i Aksa'nın insanlara ibadet için yapıldığını söyledi.

Tüm mescitlerin özgür olduğunu ancak Mescid-i Aksa'nın bundan müstesna tutulduğunu dile getiren Avadallah, "Mescid-i Aksa sizin mescidiniz, sadece Filistinlilerin veya Kudüslülerin değil, bütün Müslümanların mescidi, dünyadaki bütün Müslümanları ilgilendiren bir mescit. Fakat siyasi, sosyal, ekonomik anlamda gerekli olan desteğin geldiğini söyleyemeyiz ancak Türkiye hükümetine, başkanlığına, idarecilerine Kudüs ve Mescid-i Aksa konusundaki duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Avadallah, Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Kudüs'ün, terör devleti İsrail'in başkenti olmasını kabul etmeyen Türkiye'ye bu karşı duruşundan dolayı minnettar olduklarını vurguladı.

Türkiye'nin Mescid-i Aksa için yaptıklarının hem tarihi açıdan hem de diğer yönlerden takdire şayan olduğunu anlatan Avadallah, Türkiye'nin tutumunun devam etmesini umduklarını ve buna inandıklarını dile getirdi.

"YAKLAŞIM DİNİ VEYA İNANÇLA İLGİLİ DEĞİL"

Mescid-i Aksa'nın gerçek bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu anlatan Avadallah, şöyle devam etti: "Orada günlük olarak Mescid-i Aksa'nın yıkılması için ortaya konan birtakım taktikler var. Bunlar İsrail'in gözetiminde olan faaliyetler. İsrail'in güvenlik güçleri tarafından Kudüs'e yapılan şeyler bunlar. Her gün mescidin alanına birtakım saldırılar yapılmaktadır. Birtakım dans gösterileri, çalgı, türkü bir de içki törenleri orada yapmaya çalışıyorlar. Bunların Mescid-i Aksa'ya yaklaşımı dini veya inançla ilgili değil."

Avadallah, son dönemlerde mescidin içerisine namaz kılanları görüntülemek için kameralar konulduğuna dikkati çekerek bu duruma orada yaşayan Müslüman ve Hristiyanların karşı çıktığını, Kudüslülerin ise ağaçlara çıkarak kameraları söktüğünü söyledi.

"DUALARINIZDA MESCİD-İ AKSA'YA YER AYIRMANIZI İSTİYORUZ"

Mescid-i Aksa direnişinin bitmediğinin altını çizen Avadallah, şunları kaydetti: "Burada yapmak istediğimiz şey, İsrail hükümetine sosyal bir baskı oluşturulması. Bu söylediklerimiz bir rica değil, her Müslüman'ın yapması gereken bir görev. Sizin ibadet amacıyla Mescid-i Aksa'ya yapmış olduğunuz ziyaretler aynı zamanda bize birer destek sayılır. Biz sürekli ve destekleyici ziyaretlerin devam etmesini istiyoruz. En azından namazlarınızda, dualarınızda Mescid-i Aksa'ya yer ayırmanızı istiyoruz. Bunların size bir emanet olduğunu ifade etmek istiyoruz. Ben açıkça söylemek istiyorum, şu anda Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki mescitlere yönelik savaş ve saldırılar devam ediyor. 1966'dan beri Mescid-i Aksa'yı yıkmak için mücadele ediyorlar. Sadece Mescid-i Aksa'ya değil, Filistin'de bulunan diğer mescitlere de geceleri gidip mihraplarını yıkıyorlar."

Oturumda, Karadağ İslam Meşihatı Başkanı Rifat Fejziç, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı ile Batı Trakya Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif de konuşma yaptı.

AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner187

banner186