“Yabancı Toplumlar Değiliz, Kardeşiz”

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyelilerle ilgili son günlerde medyada yer alan haberlerle ilgili açıklama yapan Malatya Şam Derneği Başkanı Hüseyin Polat, “Kardeşiz ve komşu iki toplumuz. Biz bazılarının iddia etmeye çalıştıkları gibi birbirinden çok farklı, yabancı toplumlar değiliz. Yakın bir tarihe kadar aynı sınırlar içinde yaşayan, aynı devlete bağlı bir toplumuz” dedi.

“Yabancı Toplumlar Değiliz, Kardeşiz”

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyelilerle ilgili son günlerde medyada yer alan haberlerle ilgili açıklama yapan Malatya Şam Derneği Başkanı Hüseyin Polat, “Kardeşiz ve komşu iki toplumuz. Biz bazılarının iddia etmeye çalıştıkları gibi birbirinden çok farklı, yabancı toplumlar değiliz. Yakın bir tarihe kadar aynı sınırlar içinde yaşayan, aynı devlete bağlı bir toplumuz” dedi.

08 Ağustos 2019 Perşembe 13:05
“Yabancı Toplumlar Değiliz, Kardeşiz”

Malatya Şam Derneği yönetimi, düzenledikleri bir kahvaltı programında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kahvaltılı basın toplantısına Malatya Şam Derneği Başkanı Hüseyin Polat, Yönetim Kurulu Üyeleri Muhammed Nur ve Kazım Kayan, derneğin Avukatı Tuğba Bayhan ve basın mensupları katıldı.

“BAZILARININ İDDİA ETMEYE ÇALIŞTIKLARI GİBİ BİRBİRİNDEN ÇOK FARKLI YABANCI TOPLUMLAR DEĞİLİZ”
Kahvaltı sonrası açıklama yapan Malatya Şam Derneği Başkanı Hüseyin Polat, “Bazı basın-yayın organları ve sosyal medya araçlarının son günlerde Türkiye'deki özellikle de İstanbul'daki Suriyelilerle ilgili bazı haberlerle bir hayli meşgul olduğunu görmekteyiz. Suriyelilerin İstanbul'dan başka şehirlere gönderilmesinden tutun da suça bulaşma ve kayıt dışı olma gibi durumlara bağlı olarak yurt dışına sürülmeye kadar varan birçok haber ve dedikodular yayıldı. Kimileri, bunun Suriyelilerle ilgili haklı düzenlemeler olduğunu, kimileri ise, özellikle Suriyelilerin karşı karşıya bulundukları savaş şartları, yurtlarından sürülme ve bunların sonucunda yüz yüze kaldıkları fakirlik dolayısıyla onlara yapılmış bir haksızlık şeklinde değerlendirdi. Bu hususta Malatya-Şam Derneği olarak, sizlerin aracılığınızla toplum kesimleri arasında yanlış anlaşılmalara mahal vermemek, asılsız haberlerin yayılmasını engellemek ve Suriyeli kardeşlerimizin dostluk ve kardeşlik mesajlarını farklı aracıları devre dışı bırakarak birinci elden ve doğru bir şekilde yedi yıldır kardeşlerini bağrına basan, misafirperver Türk toplumuna iletmek için Türkiye'deki ilgili tüm resmi ve sivil kurum ve kuruluşları ile iletişim halinde olmaya davet ediyoruz. Biz, bu şekilde, ortak değerlerimizle alakası olmayan birtakım çevrelerin bu iki kardeş toplum arasında çıkarmaya çalıştığı sıkıntıyı suhuletle aşabiliriz. Öncelikle biz, kardeşiz ve komşu iki toplumuz. Biz bazılarının iddia etmeye çalıştıkları gibi birbirinden çok farklı, yabancı toplumlar değiliz. Biz, yakın bir tarihe kadar aynı sınırlar içinde yaşayan, aynı devlete bağlı bir toplumuz” dedi.“SİZDEN RİCAMIZ İYİLİĞİN, HAYRIN, DOĞRULUĞUN, DÜRÜSTLÜĞÜN YANINDA OLMANIZ”
Sevgi ve kardeşliğin güçlenmesi adına medya mensuplarına görev düştüğünü ifade eden Polat, şunları söyledi; “Malatya-Şam derneği olarak, medya kuruluşlarının, kardeşlik ve dostluğun yerleşmesi ve devam etmesi noktasında rollerinin ve etkisinin çok büyük olduğunu vurgulamak istiyoruz. Değerli medya kuruluşları ve mensupları olumsuzlukları azaltıcı, sevgi ve kardeşliği güçlendiren haberleri yayınlayıp, aslı olmayan dedikodu ve yalanlara yer vermezlerse, gördükleri münferit, ufak tefek olumsuzlukları büyütmezlerse ve herkese zarar verecek fitnelere sebep olacak olumsuzluklara imkân vermez ve destek olmazlarsa büyük bir hayır yapmış olurlar. Medya mensupları olarak sizden ricamız ve beklentimiz kısaca; çalışmalarınızda iyiliğin, hayrın, doğruluğun, dürüstlüğün, erdemin ve bizi biz yapan değerlerimizin yanında olmanızdır. Toplum olarak bize yakışan da budur, sulhun-selametin, birlik, dirlik, bütünlük, beraberlik ve güçlü olmanın yolu da budur. Yanlış yapanlar varsa zaten devletin kolluk kuvvetleri ve yargı makamları gereğini yapacaktır. Zaten kimsenin bunu engellemesi veya bundan rahatsız olması söz konusu olamaz” “RABBİMİZ BİZİ KARDEŞ KILMIŞTI”
Dernek olarak yaptıkları çalışmaları da anlatan Polat, “Malatya-Şam derneği olarak, kurulduğu 2015 yılından beri yaptığı gıda, giyim, sağlık, ısınma, eğitim, kültürel ve sosyal yardım, koruma ve yerleştirme alanlarında sunduğu katkılardan hareketle, son günlerde yaşanan olumsuzlukların toplumumuzda telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlara neden olmaması ve yanlış anlaşılmaların da giderilerek durumun düzeltilmesi için resmi ve sivil tüm ilgili kurumlarla yardımlaşmak suretiyle hem Malatya'da hem de Malatya'nın dışındaki şehirlerimizde olumlu bir rol almaya hazır olduğumuzu burada ifade etmek istiyoruz. Uzun yıllar insaf ve merhamet yoksunu Esed ailesinin uyguladığı zulmün pençesinde inledikten sonra, acımasız, uluslararası vekalet savaşının kıskacına düşüp ülkemize sığınan bu mağdur kardeşlerimizi geldikleri günden beri Devlet ve millet olarak bağrımıza bastık, onlara sahip çıkmaya çalıştık. Sahip çıkmamız da gerekiyordu. Çünkü Rabbimiz bizi kardeş kılmıştı. Kardeşliğin, Ensar olmanın gereği, hatta insan olmanın gereği buydu. İşte biz bunun için Malatya'da bazı kanaat önderlerinin de işaret ve telkinleriyle Malatya-Şam derneğini kurduk. Bu sayede yardım çalışmalarımız daha kapsamlı, aktif ve organize oldu. Misafirlerimizin çocuklarının eğitimden mahrum kalıp yanlış yollara sapmamaları için ozellikle eğitime ağırlık vermeye çalıştık. Malatya'da Milli Eğitim Müdürlüğümüzle iş birliği içerisinde, büyük ölçüde Birleşmiş Milletlerin ve Avrupa Birliğinin farklı fonlarından faydalanarak üç ayrı semtte üç tane geçici eğitim merkezi kurduk. Tamamen o imkânlarla öğrencilere servis imkânı sağladık, öğretmenlerin maaşlarını verdik. Hayır sahiplerinin katkılarıyla, gıda, giyim, sağlık, iaşe ve ibate imkanları sağlamaya çalıştık. Üç yıla yakın bir süreden beridir de Avrupa Birliği (EKO) faydalanmak üzere, yapmış olduğumuz projeler çerçevesinde misafirlerimize faydalı olmaya çalışıyoruz. Aslında sadece Suriyelilere değil, Malatya'daki tüm sığınmacı kardeşlerimize yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Ben sizi sıkmadan kısaca şunu belirtmek istiyorum: Bu çalışmalarımızı tamamen Avrupa Birliği maddi finansmanıyla, Turkiye Cumhuriyeti makamlarının bilgisi dâhilinde, şeffaf ve kontrol altında yürütmekteyiz. Her zaman Allah'ın bizi görüp gözettiği bilinciyle hareket ettiğimiz gibi, her an resmi makamlarımızın teftişine hazır bir şekilde çalıştığımızı belirtmek isteriz” diye konuştu.


 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199