Yakınca Oto Galericiler Sitesi Esnafını Ziyaret Ederek Sorun ve Sıkıntılarını Dinledik

Yakınca Oto Galericiler Sitesi esnafıyla bir araya geldik. Sorun ve sıkıntılarını dinlediğimiz site esnafının birçok noktada desteğe ihtiyaç var. Özellikle ayaküstü araç alım satımı yapanlara karşı biran önce tedbir alınmasını bekleyen galericiler, vatandaşın siteye ulaşımı noktasında da problemler yaşadıklarını kaydetti.

Yakınca Oto Galericiler Sitesi Esnafını Ziyaret Ederek Sorun ve Sıkıntılarını Dinledik

Yakınca Oto Galericiler Sitesi esnafıyla bir araya geldik. Sorun ve sıkıntılarını dinlediğimiz site esnafının birçok noktada desteğe ihtiyaç var. Özellikle ayaküstü araç alım satımı yapanlara karşı biran önce tedbir alınmasını bekleyen galericiler, vatandaşın siteye ulaşımı noktasında da problemler yaşadıklarını kaydetti.

24 Ekim 2017 Salı 10:25
Yakınca Oto Galericiler Sitesi Esnafını Ziyaret Ederek Sorun ve Sıkıntılarını Dinledik

ÖTV ve kur artışları nedeniyle ikinci el araçlara ilgi artıyor. Malatya’da ikinci el piyasasının hareketli geçtiği merkezlerden birisi Yakınca Oto Galericiler Sitesi. Vuslat Gazetesi olarak, siteyi ziyaret edip site esnafıyla sorun ve sıkıntılar noktasında sohbetler gerçekleştirdik.

AYAKÜSTÜ ALIM SATIM YAPANLARLA SAVAŞIYORUZ

Galericilik yapmayıp, ek gelir için araba alım satımı yapanların sektörü olumsuz etkilediğini ifade eden Yakınca Oto Galericiler Sitesi Başkanı Arif Ede, şunları söyledi: “Yakınca merkezde olan Oto Galericiler Sitesinin altı yıldır başkanlığını yapıyorum. Oto galericiler dernek başkanlığı yaptım. Malatyalıyız, Malatya’ya hizmet etmekten onur ve şeref duyuyoruz. Öncelikle esnafımın sıkıntılarını dinlemek için Vuslat ailesine sizin şahsınızda sitemize hoş geldiniz diyorum, teşekkür ediyorum. Tabi ki her sektörün içinde bulunduğu sıkıntılar olduğu gibi bizim de galericiler olarak sıkıntılarımız mevcut fakat bu mevcudiyetin piyasa şartlarında kaynaklanan tarafı var. Birde kamunun bize destek olmayarak haksız rekabete sebebiyet verdiği için elimizde olmayan sebeplerden dolayı sektörün sıkıntısı var. Şöyle kısaca arz edeyim, malumunuz 2005’de Yeşiltepe’de Malatya Oto Galericiler Sitesi yapıldı. Esnaf yarıya toplandı. Biz 2005’de burayı yapmaya başladık. Mevcuttaki başkan Cemal Akın beyden bir yıl müsaade istedik, bir yıl sonra yerimiz bitsin gidelim dedik. Fakat ne hikmetse olmadı. Bölge idare mahkemesine dava açtık yürütmeyi durdurmak için. 2005’de yayınlanan bir İç İşleri Bakanlığının genelgesine dayanarak mahkeme bizi haksız gördü ve hukukun karşısında eyvallah dedik. Herkesin yapması gerekeni, bizde ticaretimizi sürdürdük. Fakat 2005,2017 yılı şuan Malatya’mızda Cadde üzerinde sizlerde basın mensubu olarak gidip görebilirsiniz. Bayilerin önü ikinci el araç pazarına dönmüş. İşte Rentekar adı altında, sigorta adı altında, otopark adı altında bizim sektörle iştigal eden arkadaşlar var. Amacının dışında, onun haricinde ikinci el aracı memur arkadaşlar, işçi arkadaşlar tüm halkımız yapmakta. Haliyle bunun bize bir zararı oluyor, birde bizden dönük devletimize, bütçemize zararı oluyor. 

VERGİ KAYBI HEMEN HEMEN 2 MİLYAR DOLAR

Ayaküstü araba alım satımı yapanları vergi vermeden satış yaptığının altını çizen Ede, “Türkiye’de ortalama 5 milyon, 6 milyon araç el değiştiriyor. Bunun 2 milyonu vergilendiriyor, diğer 4 milyonu diğer işlerle iştigal eden arkadaşlarımız yapıyor devletin burada vergi kaybı hemen hemen 2 milyar dolar. Buda büyük bir rakam, biz bunu defalarca dile getirdik. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Bey böyle bir çalışma yaptı, onunda üç dört ay içerisinde semeresini göreceğiz. Bu sektörü hem canlandıracak hem de devletimize müthiş bir vergi getirisi olacak. Haliyle buranın ulaşım sıkıntısı oldu, ulaşımı bundan bir ay önce çözdük. Sizlerde takdir edersiniz ki şu gördüğünüz gezdiğiniz mevcut alana 123 tane esnaf, yatırımcı bir araya gelerek devletin en ufak bir katkısı kamunun en ufak bir katkısı olmadan çalışma yaptı.” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR YER

Yerel yöneticilerin kendilerine destek olmadığını vurgulayan Ede, “Malatya’nın esnafının vizyonuyla Malatya özelinde Türkiye’ye örnek bir yer yaptık. Fakat gönül ister ki diğer illere bakıyorsun gerek belediye olsun, gerek valilik olsun, gerek diğer kurumlar olsun esnafın önünü açan belli işte en azından manevi olarak motive eden belli destekler oluyor. Fakat maalesef buraya şuana kadar ikinci dönemi dolmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız bir defa geldi, o da açılışta bizleri onurlandırdı. Onun haricinde gelen giden yok. Ben bir Malatyalı olarak, yedi göbek dedesi Malatya’da yaşamış Malatya’da ölmüş bu topraklara borcu olan bir birey olarak sizlere arz ediyorum. Benim bir hayalim var, nedir benim maddi olarak hayalim yok esnaf olarak illeri geziyoruz, dolaşıyoruz şurada 17 bin 20 bin nüfuslu bir Nur Dağı, bir Samsun Terme İlçesi bu sektörde bizleri sollamış durumda. Ben diyorum ki burada bizim büyüklerimiz var, bu işleri yapan yıllardır uğraşan kendilerine gidiyorum, bizler geri planda da olabiliriz. Sizlerin teşvikiyle bizim sektör en az 20 kaleme hitap ediyor. Malatya’yı bir cazibe merkezi haline getirelim Malatya’mız bizlerin katkısıyla, sebebiyle diğer sanayisi, bankası, oteli, lokantası, minibüsçüsü hep beraber el ele vererek belli bir döngü sağlayalım. Fakat ne hikmetse bunu da üzülerek ifade etmek istiyorum bunu başaramadık. Ama diyeceksiniz ki bu işten vazmı geçtiniz, yok Allah nasip ederse inşallah sizlerin destek ve gayretiyle bizler bu Malatya’mızı bu sektörde bir numara yapmak istiyoruz. Biz alt yapısını üst yapısını oluşturmuşuz. Birde şuna dikkat ediyoruz, bu Malatya Oto Galericiler Sitesinde Yakınca mevkiinde araba alan kardeşimiz bir sıkıntı yaşarsa bizde yönetim olarak, esnaf olarak elimizden gelen en ufak bir müsamahaya izin vermeyeceğimizi kendilerine de halkımıza da burada belirtmek istiyorum. Buradaki hayalimi ben ötelemiş değilim, fakat inşallah bunu başaracağız. En azında burada, bu imtihan dünyasında kubbede hoş bir seda bırakmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Yakınca Oto Galericiler Sitesi’nin sorun ve sıkıntıları hakkında site esnafı görüşlerini bildirdi. İşte o görüşler;

OTTOMOTİV YETKİLİSİ TANSU ÖZELÇİ: 

“Malatya olarak bakıldığında bazı sıkıntılar var. Türkiye genelinde mutlaka sektörde farklılıklar gösterebilir ama kendi bölgemiz için konuşacak olursak, ikinci elin daha kurumsal daha kaliteli yapılabilmesi için herkese görevler düşüyor.  Biz kendi markamız olarak sattığımız aracı 48 saat içerisinde geri alabiliyoruz, bakanlığın kanunlarını biz uygulamaya başladık.  Fakat özellikle burada belediyeye de görevler düşüyor. Çünkü normal şartlarda araç satışı için biz farklı yerlere giderek çok ciddi yatırımlar yapabilirdik ama belediyenin koyduğu kanunlar neticesinde kendimize burada yer açtık. Ama ana cadde üzerinde birçok mağazanın önünde ikinci ele araç satışları yapılıyor ve belediye bildiği halde müdahale etmiyor. Korsan olarak yapılan yerler var, bu konuda çok da ciddi yapılan çalışmalar yok.  Tabelası var adam emlakcı ama araba alıp satıyor. Şuan sıfır el satışlarının olmadığı yavaşladığı dönemlerde vatandaş tamamen ikinci ele yöneldi. Adam inşaat işi yapıyor ama kapısının önünde 10 tane araba var. Sitemize baktığımız zaten gerçekten bölgedeki birçok ilde zaten böyle bir yer yok. Türkiye genelinde de toplasanız ilk beşte ya da altıdadır. Yani Türkiye genelinde böyle bir site yoktur.  Ama burada ulaşım noktasında, etraftaki düzenlemelerinde biraz gecikmesinden dolayı ulaşım sorunumuz vardı. Şimdi ulaşım sorunu da çözüldü, vatandaşlar 2 E otobüsüne bindiği zaman buraya gelebiliyorlar. Ben Vuslat Gazetesine çok teşekkür ederim, bizlere bu konuşma imkanı verdiği için.”

ASLAN OTOMOTİV YETKİLİSİ ALAADDİN ASLAN: 

“Bizim sektörde sıkıntılarımız çok oluyor. Araç aldığımız zaman aracın geçmişi hakkında hiçbir bilgimiz yok.  Yani aracı alıyoruz, kilometresi düşmüş mü bilmiyoruz, hasar kaydı var mı göremiyoruz. Biz galericiler olarak, bize bir sistem açılırsa yani sisteme gireceği aracı geçen muayenede kaçmış kilometresi, hasar kaydını görebilmemiz için böyle bir sistem oluşturacaklar bize.  Biz oradan göreceğiz ki sattığımız adama diyeli kardeşim bu aracın kilometresi şu tarihte düşmüş. Biz alıyoruz aracı ama bilmiyoruz gerçeğini.  Sonra biz sıkıntıya düşüyoruz ve müşteri kaybımız oluyor. Onun için böyle bir sistem olursa bizim için çok iyi olacaktır. Ondan sonra ayaküstü araç alıp satan piyasada dolu. Annesinin adına eşinin adına araba satıyor. Birkaç kişi bunu dolandırıcılık şeklinde de yapıyor. B unların temizlenmesi lazım. Burada da çok güzel bir sitemiz var ama ulaşım sıkıntımız var. Vatandaş diyor ki ben şuan galericiler sitesine geldim nerede ineceğim? Buraya gelen adam ilk önce Maştiye gelecek orada inecek otobüsü bekleyecek sonra o otobüsle gelecek. Direk çarşıdan buraya belediye otobüsü yok. Bu da çok büyük bir etken.”

ASCAR OTOMOTİV YETKİLİSİ CANER KILIÇ: 

“Sektörden memnun değiliz.  Sıfır araç piyasası yükseldiği zaman ikinci el piyasası da yükselecek ve satışlara olmayacak. ÖTV’nin yükselmesi de satışları etkiledi. Motorlu taşıtlar vergisi olsun ÖTV olsun bizi etkiledi.  Bu nedenle satışlarımız durgun.  Öğretmen olsun memur olsun şuanda bizden daha iyi satış yapıyor.  Biz vergi verdiğimiz halde satış yapıyoruz ama onlar bizden daha iyi satış yapıyor. Site olarak baktığımız zaman yerimiz çok güzel ama tek sorunumuz var o da ulaşım sıkıntısı. O da giderildi ama yavaş yavaş halkımız duymaya başladı. Yani vatandaşımız buraya gelsin görsün,  araç almalarına gerek yok yani gelip gezsinler.”    

KARACA OTOMOTİV YETKİLİSİ AHMET TURAN KARACA: 

“İşlerimiz durgun. Piyasada alım gücüde düşmüş durumda, işlerimiz bayağı durgun durumda. Vatandaşlar sıfır araçlardaki kampanyalara yöneldi, ikici ele pek rağbet yoktur. Tabi vergilerin yükselmesi de satışları etkiledi. ÖTV’nin yükselmesi ile millet biraz daha kendini frenledi. Bundan önceki Ramazan Bayramına göre işlerimiz pek yoktur. Geçen yıla göre bu yıl daha da düştü işler. Sitede görüyorsunuz dükkânların çoğu boş bu da işlerin durgun olduğunu gösteriyor. Yani esnaf otuyor burada.  Onun dışında siteye ilgili sıkıntımız yoktur, yönetimden de memnunuz.” 

ÇOBAN OTOMOTİV YETKİLİSİ AZMİ YILDIRIM:

“Sektör bu yıllarda bu zamanlarda hareketli olması gerekirken gördüğünüz gibi satış yoktur. Piyasa durgun hareketlilik yok, milletin üzerine ölü toprağı atılmış gibi bir sessizlik var. Malatya’nın para akışının olmadığı, kayısının para etmediği için ben piyasanın bu nedenle durgun olduğuna inanıyorum. Yani üreticilerimiz kayısı işçilerini parasını ödeyebilmek için çalıştı. Paralar oraya gitti. İnsanlar gelip araçlara bakıyor heves ediyor ama maddi gücü yetmediği için daha ucuz arabalara yönelmeye çalışıyor. Bu da tabi piyasayı etkiliyor, durgunluğa neden oluyor. Bu seneyi değerlendirirsek tabi ki ÖTV etkili oldu. Çünkü milletin alım günü direk etkiliyor. Sitemiz de gördüğünüz üzere diğer siteden daha yapılı ve güzel. Genel olarak sıkıntımız yok ama biraz çevre düzenlemesinde eksiklikler var. Onlarda aşılır İnşallah. Dükkânların bazıları boş ama şehir bu tarafa geldikçe yavaş yavaş hareketlenme de oluyor. Yani buranın dolacağından eminim. Biraz zaman alacak ama buranın daha da güzelleşeceğine inanıyorum.  Son olarak şunu söylemek istiyorum İnşallah kayısı para eder de para akışı Malatya’mıza girer. Ticaret Bakanımız Malatyalı ama bakıyorsunuz fındık gündeme geliyor, tütün gündeme geliyor ama kayısı gündemde değil. Malatya’mız sessizliği bürünmüş durumda.”

MALATYA DOĞU MOTORLU ARAÇLAR YETKİLİSİ CENGİZ KAÇAR:

“Sektör Malatya’da sıkıntılı. Özellikle bizim sitemizle ilgili ulaşım konusunda belediye otobüsünü daha yeni yeni koyabildik.  Artı Malatya’nın zaten ticari hacmi dar. Dışarıda halen bu işleri yapanlar var. Bizim en büyük sıkıntımız korsan araç alıp satanlar. Biz buralara yatırım yapmış durumdayız, bu yaparken de özellikle müşterimizi memnun etmek, müşteriyle bir sıkıntı yaşamamak ve galerici esnafına güven vererek bu işi yapmak. Ama bazı insanlar hasarlı araçları galebecilere satmaya çalışıyorlar. Site olarak bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Dışarıdaki müşteriye siteye, karşısında bir muhatap bulabilmesi için buraya davet ediyorum. Burada alışveriş yapın ki bir sorun olursa karşınızda muhatap olsun.  Zaten sitelerin da amacı genelde budur. Bizim verdiğimiz hizmette sıkıntı olmaz. Elimizden geldiği kadar Malatya’ya hizmet vermeye çalışıyoruz. İnsanlarla kopmamaya, verdiğimiz hizmette hem kendimizi hem de siteyi sıkıntıya sokmadan çalışmaya çalışıyoruz. Bütün Malatyalıları ben buraya davet ediyorum. Halen burayı bilmeyen insanlar var. Onları da buraya davet ediyorum.  Satış konusunda büyük bir sıkıntı içerisindeyiz.  Şuanda vergilerle ilgi büyük sıkıntımız var. İkinci elde ne olacağını halen bilmiyoruz. Her gün yeni bir zam geliyor. İnşallah her şey düzelir. Sizlere de çok teşekkür ederim. Buralara kadar geldiniz ve bizi dinlediniz. Sesimiz olmaya çalışıyorsunuz sağ olun.”

ÖZDEMİR OTOMOTİV YETKİLİSİ RAHMİ ÖZDEMİR:

“sektörde şuanda bir durgunluk var. Burada da ulaşımda bir sıkıntı var ama şuanda belediyenin otobüslerinde gidiş ve gelişlerde bayağı sıkıntı yaşadık. Yeşilyurt Belediyesinin daha çok ilgilenmesi lazım burayla. Sulama sıkıntısı da var. Burada kendi çabalarımızla bir şeyler yapmaya çalıştık. Araç satışında da şuanda bir durgunluk var. Vergilerin yükselmesi tabi ki sıkıntı yaşattı. Bunların düzeltilmesi gerekiyor. Sitemizde içeriğiyle yapısıyla diğerinden daha farklı. Biz oto pazarının burada olmasını istiyoruz. Korsan satılar üzerinde de durulması lazım, bunlar galerici esnafın ekmeği ile oynuyor. Bunların önlenmesini istiyoruz. İnşallah bu durumlar düzelir sıkıntılar gider ve işlerimiz rayına oturur. Sizlere de geldiğiniz için teşekkür ederim.”

ASLAN OTOMOTİV YETKİLİSİ AHMET KELEŞ: 

“İşlerimiz iyi değil. Yani bir potansiyel yoktur ben bu durumu kayısıya bağlıyorum. Kayısı para etmeyince araç satışları da olmuyor her şey zincirleme durumda. Onun dışında vergiler çok yüksek zaten devletimiz vergiyi araca yüklemiş.  Vatandaş alıp binemiyor dolayısı ile. Sitemiz çok güzel, buraya araç çalışmıyordu onu da söyledik. Yakınlarda başladı otobüs seferleri. Müşterimiz buraya gelinceye kadar sıkıntı yaşıyordu. Burayı bilmeyen çok kişi var. Malatya açık oto pazarının burada yapılmasını istiyoruz. Bu tür işlemler olursa buralar canlanır.”

YILDIZ OTOMOTİV YETKİLİSİ ERHAN YILDIZ: 

“Otomotiv sektörü güzel hani hareketli ama bu ara fiyatları yüksek olmasından dolayı müşterilerimizde bu şikâyetten dolayı yakın oldular bize. Tabi işlerde biraz düşüş var, Malatya’da da biliyorsunuz araba sektöründe bazı sorunlardan dolayı biraz tabi fiyatlarda yüksekliğinden dolayı işlerde bir durgunluk var. Ama çok şükür elimizden geldiği kadar bu sektörü götürmeye çalışıyoruz. Onlarında etkisi var ama öncelikle internet, yani internet olayı herksin araba alıp satması, adamın öğretmen olup araba satması yani sektörü baya bir etkiliyor. Sonuçta biz bu kadar emek vermişiz böyle bir yere gelmişiz buraya kadar. Biz bu sektörü yapıyorsak yerinde yapıyoruz farklı bir şekilde yapıyoruz. Ama insanlar haksız bir şekilde yapıyorlar. Şimdi ben burada galericiyim, gidip ekmek satmam vs. gibisinden sektörlere girmem yanlış bir şey ondan dolayı bir kırgınlığım var yani yüzde seksen buna bağlıyoruz. Ulaşımdan dolayı insanlar bir yere gittiği zaman hani burası nasıl bir yermiş diye merak edip gelebilir. Ama burada şöyle bir şey var biliyorsunuz ki Malatya’da iki tane galericiler sitesi var, burası biraz daha eksik olduğu için insanlarımız biraz daha kolaya kaçıyor. Tabi burası biraz daha yeni ama biz isteriz ki buraya da gelsinler görsünler her şey ticaret değildir otursunlar yemek yesinler, çayımızı içsinler. Tabi bu kendi bilecekleri bir şey ama biz elimizden geldikçe onlara güler yüzlü olmaya çalışıyoruz, fiyatlarda esnek davranmaya çalışıyoruz. Bunun sebebi kar amacı değil sadece müşterimizi memnun etmek bunu da ilerleyen zamanlar içerisinde bu ulaşım sorunu da çözülürse bizde başka bir yere gideceğiz.”

ERSAN OTOMOTİV YETKİLİSİ SAVAŞ BİRİŞİK: 

“Sektör şuanda çok sıkıntılı bir durumda. Piyasa hareketsiz, ayrıca bu iş içerisinde bulunan gayri resmi insanların bizi sekteye uğratması, ayaküstü tabir edilen arkadaşlarda bu işleri yapıyor. Burada mekân sahibi olarak, vergisini ödeyerek profesyonelce bu iş yapan insanlarız. Bununla ilgili ciddi girişimlerimizde oldu ama inşallah önümüzdeki günlerde yeni çıkacak yasa ile bunların düzeleceğine inanıyoruz. Hepimiz bir çarkın dişlileriyiz. Birbirimize bağlı durumdayız. Üretici bir şeyler kazanacak ki daha rahat yaşama imkânı olsun. Onunun dışında bu işin ehli olmayan kişilerin bu işi yapması, büyük sıkıntılar çıkartıyor.”  

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 24.10.2017 10:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214