"Yenilik İçin, Değişim İçin Geliyoruz"

1 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olan seçimler öncesi katıldığı TV programında projelerini anlatan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkan Adayı Sinan Cavlak, “Yenilik için, değişim için geliyoruz. Önceliği esnaf olan bir MESOB için geliyoruz. Yıllarca taht kuran değil, çalışan bir oda için geliyoruz. 1 Mayıs sadece işçinin değil, esnafında günü olacak” dedi.

"Yenilik İçin, Değişim İçin Geliyoruz"

1 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olan seçimler öncesi katıldığı TV programında projelerini anlatan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkan Adayı Sinan Cavlak, “Yenilik için, değişim için geliyoruz. Önceliği esnaf olan bir MESOB için geliyoruz. Yıllarca taht kuran değil, çalışan bir oda için geliyoruz. 1 Mayıs sadece işçinin değil, esnafında günü olacak” dedi.

29 Nisan 2018 Pazar 12:51
"Yenilik İçin, Değişim İçin Geliyoruz"

HABER: ÖKKEŞ CERİT

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkan Adayı Sinan Cavlak, Vuslat TV’de katılığı programda projelerini anlattı.

“MESOB SADECE BAŞKANIN DEĞİLDİR”
MESOB’u adında olduğu gibi oda başkanları ve üyeler arasında birliğin sağlandığı bir hale getireceğini ifade eden Cavlak, “birlikte birlik sağlanacak, herkes söz sahibi olacak. Herkese kapımız sonuna kadar açık olacak. Tüm siyasi partilere, tüm odalarımıza, tüm esnaflarımıza, tüm sivil toplum kuruluşlarımıza kapımız sonuna kadar açık olacak. MESOB sadece başkanın değildir. Tüm esnaflarımızın temsilcisidir. MESOB 1 kişi tarafından değil, 7 kişilik yönetim kurulu tarafından değil, 39 oda başkanı ve 39 odanın yönetim kurulları tarafından istişare ederek yönetilecek. Yol haritamızı birlikte belirleyeceğiz” dedi.

“BAŞKA İLLERDE BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI YAPACAĞIZ”
Yılda bir defa yapılan “Birlik Başkanlar Kurulu” toplantısını ikiye çıkaracaklarını belirten Cavlak, “toplantımızın biri ilçelerimizde, diğeri Malatya dışında olmak üzere yılda iki defa yapılacaktır. İlçede yapılan toplantıda ilgili ilçenin esnaflarının tüm sorunları önceden tespit edilecek, Belediye, Kaymakamlık ve ilgili diğer kurumlar ile istişare edilip çözüm yoluna gidilecektir. Şehir dışında yapılacak olan toplantıda ise ilgili şehrin esnaf temsilcileriyle bir araya gelinerek görüş alışverişinde bulunulacak, işbirliği geliştirilecektir. Başkanlar kurulu toplantılarının dışında kalan aylarda başkanlar istişare toplantıları düzenlenecektir” şeklinde konuştu.

İLÇE ESNAFLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ
“Oda başkanlarımızı kendi alanlarında otorite yapacağız” diyen Cavlak, “Odalarımıza öncülük edecek, onlara lojistik destek sağlayacağız. Projesi olan odalarımız kendilerini yalnız hissetmeyecektir. İl ve ilçe protokollerinde sadece Birlik başkanı ile değil, tüm oda başkanlarımız yer bulacaktır. İlçe esnaflarımıza sahip çıkacağız. Her ilçede esnafımızın sorunlarını belirleyecek ve ilçe odalarımızla birlikte onlara güç vereceğiz” ifadelerine yer verdi. 

“YENİ HİZMET BİNASI KAZANDIRACAĞIZ”
MESOB’a bağlı odalara 4 yılda toplam 480 bin TL ayni ve nakdi yardım yapılacağı sözünü veren Cavlak, MESOB’a yeni bir hizmet binası için de şunları söyledi; “mevcut yönetimin her seçimde vaat ettiği ve hayata geçiremediği MESOB binasını yapmak bize nasib olacaktır. Yanı başımızda Kahramanmaraş, Adana, Denizli ve Bursa gibi illerimizde devasa esnaf sarayları yapılmıştır. TESK Başkanı Bendevi Palandöken Malatyalı olmasına rağmen mevcut yönetimin girişim ruhuna sahip olamaması dolayısı ile vaatleri hayat bulamamıştır. Yeni MESOB binamızda her esnaf odamıza bir hizmet bürosu tahsis edilecektir.” 

“UKOME’DE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ” 
UKOME’de tüm şoförler ve otomobilciler odaları kurulun doğal üyesi olması için ciddi girişimlerde bulunacağını ifade eden Cavlak, “UKOME’de Şevket Keskin ne derse o oluyor şeklinde bir algı oluşturulmuş. Yanlış bir algı bu. Mevcut başkan sadece 16 üyeden sadece biridir. UKOME’de kararlar oy birliği ile değil, oy çokluğu ile alınıyor. Ve burada Malatya Belediyesi ve ulaşım birimleri ile birlikte karayolları, devlet demir yolları, İl Jandarma Komutanlığı, Garnizon Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü gibi kurum temsilcilerimiz var” dedi.

“FİYAT TESPİT KOMİSYONU SAĞLIKLI İŞLER HALE GELECEK”
Fiyat tespit komisyonu işler hale getirileceklerini vaat eden Cavlak, “Odalarımızın talepleri doğrultusunda gerçekleştirilen fiyat tarifeleri sektörün ve tüketicilerin hakları korunarak adilane bir şekilde belirlenecek, ürün ve hizmet standartları belirlenecektir. Fiyat Tespit Komisyonu ağırlıklı olarak Yönetim Kurulu dışındaki oda başkanlarımızdan teşekkül edilecektir. Komisyon toplantıları her ay Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

“SORUN TESPİT VE ÇÖZÜM KOMİSYONU KURACAĞIZ”


Göreve seçildikleri takdirde sektör araştırma, sorun tespit, öneri ve çözüm komisyonu kuracaklarını anlatan Cavlak, “Tüm sektörlerin sorunlarını tespit etmek üzere derinlemesine bir araştırma yapılacaktır. Oluşturacağımız araştırma komisyonunun başında bir oda başkanımız bulunacak ve teknik olarak tüm görüşmeleri düzenli bir şekilde not edecek bir raportörümüz olacaktır. Araştırma yapılan ilgili sektörün oda başkanı eşliğinde esnafları ziyaret edilecek esnafın talepleri, sorunları ve önerileri alınacaktır. Tüm sektörlerin araştırması tamamlandıktan sonra veriler tasnif edilerek raporlanacak ve sorunlar tespit edilecektir. Araştırılan ve sorunları tespit edilerek raporlanan sektör sorunları yine aynı komisyon ve başkanımızın kontrolünde, sırasıyla tüm oda başkanlarımızın ve yönetim kurulunun katılımıyla masaya yatırılacak ve çözüm için öneriler alınacaktır. Birlik başkanı başkanlığında, sektör araştırma, sorun tespit ve öneri komisyonu başkanı ve ilgili sektörlerin oda başkanlarıyla toplantılar düzenlenerek istişareler yapılacak, mevzuatlar, yönetmelikler, kanunlar incelenecek ve buna göre çözüm taleplerine son hali verilecektir. Çözümün gerçekleştirilebileceği ilgili kurumlar belirlenecek ve tasnif edilecektir. Ardından ilgili kurumdan randevu alınarak, teknik elemanların da katılımıyla toplantılar yapılacaktır. Yerelde çözülebilecek sorunlar için Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, valiliğimiz, kaymakamlıklarımız ya da ilgili kurumlarımızla istişareler yapılarak en uygun çözüm önerileri bulunmaya çalışılacaktır. Merkezi idareyi ilgilendiren konular Malatya Valiliğimiz, iktidar partimizin il başkanı, milletvekillerimiz ve ilgili bakanlıklarımızla, bir üst kuruluşumuz olan TESK’e gönderilecektir. Gönderilen raporların takibi yapılacaktır” dedi.

TSO VE BORSA İLE YOĞUN İŞBİRLİĞİ
TSO ve Ticaret Borsası ile sıkı ilişkiler içerisinde olacaklarını ifade eden Cablak, “Sektörel sorunların çözümü konusunda Ticaret ve Sanayi Odası ile yoğun istişare ve işbirliğine gidilecektir. Ortak sorunlarımızı çözmek için taleplerimizi daha güçlü bir şekilde dile getirebilecek mekanizmalar kurulacaktır” dedi.

“KÜÇÜK ESNAFIMIZI ORTA ÖLÇEKLİ BOYUTA ÇIKARABİLMEK İÇİN CİDDİ ATILIM YAPACAĞIZ”
“Esnaf Sanayi Bölgesi” projesinden bahseden Cavlak, “Şehir içinde kalmış, özellikle üretim sanayilerini organize sanayi bölgesinde üçer dönümlük parsellere taşıma hedefinde olacağız. Böylelikle küçük esnafımızı orta ölçekli boyuta çıkarabilmek için ciddi bir atılım yapmış olacağız. Organize sanayi bölgesindeki sanayicilerimize altyapı ve lojistik destek sağlayacak bir imkan sunmuş olacağız. Bu konuda şehrimizi idare eden belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize, valimize büyük işler düşmektedir. Ortaya somut veriler koyacak ve idarecilerimizi ikna ederek bu projemizi hayata geçirmek için çaba harcayacağız. Hurdacılar sitesi için yer tahsisi yapılması için Malatya belediyemiz ile yoğun istişare, işbirliği yaparak hurdacılarımıza yer tahsis edilmesi konusunda ısrarcı olacağız” ifadelerine yer verdi. 

“BİLGİ DESTEĞİ ATAĞINA GEÇECEĞİZ”
Devlerin esnaflara sunduğu fırsatlarla ilgili bilgiyi esnafa anında ulaştıracaklarını söyleyen Cavlak, “Devletimizin esnaflarımıza sunduğu çok sayıda imkan var. Bu imkanlardan esnaflarımızın istifade edebilmesi için maksimum gayret sarf edeceğiz. Mesela KOSGEB ve İşkur aracılığı ile verilen çok sayıda imkandan esnafımız yeterince haberdar olmadığı için istifade edemiyor. Düzenleyeceğimiz esnaf toplantıları ile ilgili kurumlarımızın temsilcilerini davet ederek detaylı bilgi aktarımı sağlayacağız. Stratejik planlama, müşteri ilişkileri, kalite kontrol, vitrin süsleme, tecrübe paylaşımı gibi konularda paneller, konferanslan, seminerler düzenleyecek, esnaflarımıza bilgi desteği sağlayacağız” şeklinde konuştu.

ESNAF ÇOCUKLARINA BURS İMKANI
Gecesini gündüzüne katarak esnaf camiası için çalışacağını ifade eden Cavlak, genel manada şu mesajları verdi; “ticarethanelerde kullanılan su bedellerine itirazımız sürecek. Tabela vergilerindeki fahiş fiyatlar ve düzensizliklere itirazımız sürecek. Genel sekreterlerimizin maaşlarının devlet tarafından karşılanması için mücadele edeceğiz. Okuyamayan esnaf çocuklarımıza imkanlar ölçüsünde burs vereceğiz”

Seçim sürecinde dile getirdiği sloganları programda da seslendiren Cavlak, şunları söyledi; “Tüm odalarla Malatya için birlik olacağız. Yenilik için, değişim için geliyoruz. Sözde değil, özde birlik için geliyoruz. Önceliği esnaf olan bir MESOB için geliyoruz. Yıllarca taht kuran değil, çalışan bir oda için geliyoruz. Hükmeden değil, hizmet eden bir MESOB için geliyoruz. 1 Mayıs sadece işçinin değil, esnafında olacak.1 Mayıs’ta MESOB, odaların, 1 Mayıs’ta MESOB esnafın olacak.”
 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 29.04.2018 13:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214