Yıldırım’dan Vergi Matrahı Açıklaması

Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Kerem Yıldırım, gelir vergisine ilişkin düzenlemelerde adaletsizliklerin olduğunu ve bu mevcut adaletsizliklerin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Yıldırım’dan Vergi Matrahı Açıklaması

Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Kerem Yıldırım, gelir vergisine ilişkin düzenlemelerde adaletsizliklerin olduğunu ve bu mevcut adaletsizliklerin giderilmesi gerektiğini belirtti.

12 Ekim 2017 Perşembe 12:20
Yıldırım’dan Vergi Matrahı Açıklaması

Yıldırım, gelir vergisine ilişkin düzenlemelerde adaletsizliklerin olduğunu ve bu mevcut adaletsizliklerin giderilmesini ve bu yönde adım atılmasını beklerken, aksi yönde bir irade ile oranın yükseltildiği ifade ederek şu ifadeleri kullandı, “Bilindiği üzere gelirini ücretle elde eden çalışanların kazançlarının vergilendirilmesinde ölçüt olarak kullanılan tarifeler, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 103. maddesinde yer almaktadır. Maddede yer alan tarife tutarları ise her yıl güncellenmektedir. Bu kapsamda 2017 yılı gelir vergisi tarifesi şu şekildedir; 

2017 YILI GELİR VERGİSİ TARİFESİ 

   

MATRAH (Vergi tahsiline esas gelir tutarı)

ORAN

I. DİLİM

13.000 TL'ye kadar

% 15

II. DİLİM

30.000 TL'nin 13.000 TL'si için 1.950 TL, fazlası

% 20

III. DİLİM

70.000 TL'nin 30.000 TL'si için 5.350 TL,

(ücret gelirlerinde 110.000 TL'nin 30.000 TL'si için 5.350 TL), fazlası

% 27

Yukarıda verilen kısa bilgiden sonra ücret gelirinin vergilendirilmesinde iki temel parametre olduğu görülmektedir. Birincisi oran, ikincisi ise oranın uygulanacağı matrahtır. İçinde bulunduğumuz süreçte her iki parametre açısından ücretli çalışanlar aleyhine sonuçlar doğuracak gelişmeler söz konusudur. Bunlardan birincisi oranla ilgilidir ki; %27 oranının uygulandığı üçüncü dilimde oran %30’a çıkarılmak istenmektedir. İkinci sorun geçmişten bugüne gittikçe derinleşen matrah sorunudur ve bu sorun oran artışına denk gelecek mağduriyetler üretmiştir ve eğer gereken müdahale yapılmazsa üretmeye de devam edecektir.  Gelir vergisi matrahının tespitinde statüler arası farklılıklarla vergi adaletsizliği artmaktadır.  Bu noktada, gelir vergisine ilişkin mevcut adaletsizliklerin giderilmesi yönünde adım atılmasını beklerken, aksi yönde bir irade ile %27’lik oranın %30’a yükseltilmesi yönünde düzenleme yapılması; adaletsizliğin sona ermesine değil derinleştirilmesine çaba sarf edildiği kanaati uyandırmaktadır. Bu çerçevede, gelir vergisine ilişkin düzenlemede oranların artırılması yönünde ortaya konan iradenin geri çekilmesi ve gelir vergisine esas matrahların özellikle %15’lik dilim açısından geçmiş dönem kayıplarını da telafi edecek şekilde yükseltilmesi gerekmektedir. Bu yöntemle, gelir vergisinin, kamu görevlileri başta olmak üzere emekleriyle gelir elde edenler açısından “gelir azaltıcı” vasfı önemli oranda sona erecektir.” 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 12.10.2017 17:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214