Bu köşede çeşitli konularda fikirlerimizi siz aziz okuyucularımızla paylaşırken zaman zaman da yine yoğun fikir ve araştırma mahsulü olarak hazırladığımız proje önerilerini de aktarıyoruz. İşte bu hafta da belki de Malatya’da ilk kez seslendirmiş olduğumuz ve şehrin gelişimine önemli katkı sağlayacağını acizane düşündüğümüz proje önerimizi ilgililerin dikkatine sunuyoruz.

30 Mart 2014 yerel seçimleri ile birlikte Büyükşehir statüsü kazanan Malatya’da 12.000 km² lik büyük ve zor bir coğrafyanın bulunması toplu taşıma imkanlarını sınırlı hale getirmektedir. Bununla birlikte önemli miktarda demiryolu ağının bulunması büyük bir fırsat sunmaktadır.

İldeki demiryolu ağı, doğu, batı, kuzey ve güneyi birbirine bağlayan bir köprü vazifesi görmektedir. Malatya dahilindeki demiryolu ağı toplamı 238 km. olup, ülke genelindeki demiryolları ağının %3’ünü teşkil etmektedir. Bu yollar üzerinde 5 durak ve 15 istasyon bulunmaktadır.

Bu kadar önemli bir ağın Malatya il sınırlarında mevcut olması büyük bir avantajdır. Yapılacak Banliyö Treni planlamasıyla bu avantaj katlanacaktır.

Banliyö Treni ile Yeşilyurt, Battalgazi, Akçadağ, Doğanşehir, Hekimhan ilçeleri direkt; Kale, Doğanyol, Pütürge, Arapgir, Darende, Kuluncak, Yazıhan, Arguvan ilçeleri de dolaylı olarak diğer toplu taşıma araçlarından aktarma yapmak suretiyle demiryolu taşımacılığından yararlanabilecektir. Yani Malatya’nın 13 ilçesinden çevrede olan 8 ilçesi merkezdeki 2 ilçeye demiryolu taşımacılığıyla daha da yakınlaşacaktır. Diğer uzak 3 ilçe de Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak diğer toplu taşıma araçları planlamasıyla entegre olabilecek ve böylece Malatya’nın bütünü birbirine yakınlaşacaktır.

Sözkonusu ilçelerle il merkezinin bağlantısı böylece kolaylıkla sağlanabileceği gibi günlük olarak sanayiye ulaşım rahatlayacağından ekonomik döngü artacak ve fabrikaların servis araçlarının azalması dolayısıyla trafik de nefes alabilecektir.

Banliyö hattı, çarpan etkisiyle çok sayıda alanı etkileyebilecek ve Malatya’da ekonominin, istihdamın canlılığını katlayacaktır. Vatandaşın yaşamını kolaylaştırabileceği gibi Malatya’nın bölgesinde bir çekim merkezi, cazibe merkezi olmasını da tetikleyecektir. Nihayetinde ülke ekonomisine ciddi katma değer sağlayacaktır.

AK Parti’nin Malatya için 2023 hedefinde Hızlı Tren Projesinin bulunmasının yanısıraBanliyö Treni de hayata geçirilirse atıl bir vaziyette bulunan Vagon Onarım Fabrikası(VOF) da işletmeye alınabilecektir. VOF’un işletmeye alınmasıyla Malatya’da bulunan TCDD 5. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı trenlerin bakım-onarımları da yerinde yapılabilecektir.

Ayrıca, TCDD 2013 raporunda da yer aldığı gibi gelişmiş ülkelerde yoğun kullanılan Banliyö Trenlerinin ülkemizde de bir miktar daha yaygınlaşmasına vesile olunacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner156

banner155