31 Mart yerel seçimleri öncesi bütün siyasi partiler belirttikleri başkan adaylarını desteklemek adına sahada bütün çalışmalarını gerçekleştirmişti. Başkan adayları vatandaşlarla bir araya gelerek vaatlerini bir bir açıklamıştı. Yerel seçimler gerçekleşti ve Malatya’da bütün başkanlar ve meclis üyeleri mazbatalarını alarak görevlerine başladı. Peki, şimdi Malatya’yı neler bekliyor?

 Başkan adayları daha doğrusu artık başkanlarımız verdikleri vaatleri yerine getirmeye başlayacaktır. Vatandaşın, genel anlamda seçilen başkanlardan talepleri hep aynıydı aslında. Seçim sonrası da vatandaşların içinde olmaları ve hizmetlerinin insan odaklı olması. Seçmenler de belirtilen vaatleri göz önünde bulunarak 31 Mart günü sandıkta istedikleri adayları seçtiler. Şimdi ise o başkanlardan hizmet bekliyor.

Biraz Büyükşehir Belediyesi’ni ve merkez ilçeleri baz almak istiyorum bu konuda. Büyükşehir Belediyesi ve 2 merkez ilçe AK Parti’nin belirlediği adaylar sandıktan başarıyla çıktı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığına Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanlığına Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanlığına ise Osman Güder seçildi. Bu belediyelerde AK Parti’nin kazandığı başkanları olduğu için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı manifestoya bir bakalım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da yayınladığı yerel seçim manifestosu ile vizyon ve hedeflerini süreklilik içerisinde açıklamıştı. Manifestoda katılımcılık vurgusu dikkat çekiyor. Erdoğan açıkladığı yeni manifestoda katılımcılık vurgusuyla bu baskıyı yerel yönetimler düzeyinde dengelemeyi hedefleniyor. Gönül belediyeciliği ile altını çizdiği yeni belediyecilik anlayışı doğrudan vatandaşla iletişimi güçlendirmeyi, halkın sesi olabilmeyi ve kalplere dokunan bir yönetim anlayışını ortaya koyuyor. Açıkladığı 11 ilkeden Halkla birlikte yönetim ile tasarruf ve şeffaflık başlıkları yine bu hedefe atıfta bulunuyor.

Manifesto, değer üreten şehir gelecek vizyonu, insan odaklı yaklaşımı, deprem gibi doğal afet risklerinden dolayı ihtiyaç duyulan kentsel dönüşüm, tüm bu yaklaşımların kendisini göstereceği yer ‘şehir planlarıdır’. Yerel yönetimler bu ilkeler ışığında seçim kampanya sürecinde kendi yerel özelliklerine ve kimliklerine uygun proje, hizmet ve uygulamaları vaatlerde bulundular. Bunları başarıyla uygulamaları mutlu, huzurlu, bir, bütün ve güçlü Türkiye’ye yapılacak en büyük katkı olacağına inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı manifesto özetle bu şekildeydi. Peki, başkanlarımız neler vaat etti. Seçim çalışmaları sırasında ‘Gönül Belediyeciliği’ vurgusu yapıldı. İnsanların gönlünde yer etmenin önemine ve bu noktada yapılan hizmetlerin vatandaşın önünü açacağına dair vaatler bulunuyordu. Bu anlamda belediye başkanları seçimin ardından çalışmalara başladı.

Bu çalışmaların ilki Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’dan geldi. Başkan Gürkan, göreve geldiği birkaç gün sonra 4 maddelik bir genelge yayınladı. Genelge ‘Tasarruf Tedbirleri’ başlığıyla basın mensuplarıyla paylaşıldı. Bu genelge şahsım adına makul ve yerinde bir karar olmuş. Genelge, kimi vatandaşlar tarafından doğru karşılanmazken kimi vatandaşlar tarafından ise takdirle karşılandı.

Bir diğer icraat ise Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’dan geldi. Çınar, ilk olarak başkan yardımcılıkların sayısını 4’e düşürdü. Başkan Çınar, Nisan ayı meclis toplantısında “Yeşilyurt Belediyemizde daha hızlı ve verimli kararlar alabilmek adına Başkan Yardımcılıklarımızın sayısını 7’den 4’e indirildi” şeklinde açıklama yaparak kamuoyuna duyurdu. Başkan Çınar, yapacakları hizmetlerde adil ve şeffaf olacaklarının da altını çizdi.

Baktığımız zaman, belediyelerimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın manifestosuna uygun hizmetleri yapmak için kolları sıvadı. Vatandaşın gönlüne girebilmek için çabalayacaklardır. ‘Gönül Belediyeciliği’ anlayışını insanlara hissettirmeye başlayacaklardır. Henüz çalışmalarından bahsetmek erken. Ancak görünen o ki vatandaşın beklentisi karşılanacak. Bakalım, Malatya’mızı neler bekliyor? Hep birlikte göreceğiz.

Ben Malatya ilimizde belediye başkanlığını kazanan bütün belediye başkanlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum. Başkanların vatandaşların iç içe olacağından ve bulundukları ilçenin gelişimi için en iyi şekilde çalışacaklarından şüphem yok. Hangi partiden olursa olsun, bütün başkanlarımızın ülkesine, memleketine, ilçesine hizmet edeceğinden şüphem yok. Allah bütün belediye başkanlarımızın yardımcısı olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.