Dün MASKİ Genel Müdürlük Binasında Genel Müdür Ertan MUMCU'nun yerel basınla yapmış olduğu bilgilendirme toplantısına iştirak etmiştim..

Genel Müdür'ün yapmış olduğu sunum vatandaşın tamamına ulaşmış olsa eminim MASKİ hakkındaki olumsuz görüşler yerini anlayışa terkedecektir..

''Kişi bilmediğinin düşmanıdır'' ata sözünden yola çıkacak olursak..

MASKİ hakkında bilinmeyenler ve ortalıkta dolaşan spekülatif algılar cevap bulacaktır eminim..

Malatya'da su noktasında konuşulan iki konu var..

1 Malatya su cenneti

2 Suyumuz cazibe ile geliyor olmasına rağmen su Malatya'da çok pahalı..( 2016 yılından beri Malatya'da suya zam yapılmamıştır)

Son yıllarda kuraklık dönemi yaşamaktayız..Bu nedenle artık su cennetinden bahsetmek mümkün değil diyebiliriz..

Malatya büyükşehir olduktan sonra bilindiği gibi mücavir alan il sınırları oldu..

Yani büyükşehir olmadan önce sadece merkez mahallelere hizmet verilmekte iken bu gün ise 13 ilçe 717 mahalleye 770 personel ile hizmet verilmekte..

1299 su deposu 556 sondaj'ın kontrolü yapılmaktadır..Elbetteki bu hizmetin bir bedeli bulunmaktadır.Ve MASKİ'nin tek gelir kaynağı abone gelirleri..

Bilindiği gibi Malatya Büyükşehir olduktan sonra kapanan belde belediyeleri mahalleye dönüştü.Mahalleye dönüşen mahallelerde ise yasa gereği su tarifeleri bölgelere göre indirimli olarak kullanılıyor..% 25-%50-% 75 oranında indirim yapılıyor..

Toplanan paralar havuzda toplanıyor..

Daha iyi anlaşılsın diye örnek verecek olursak merkez mahallede suyun tonunu 3.02 TL..Ama beldeden mahalleye dönüşen yerlerde bu rakam yarı yarıya..Yani merkezdeki vatandaş aynı zamanda ödediği su faturası ile imece usulü ile diğer mahallede yapılan yatırıma ortak oluyor..

Şimdi bir örnek daha verelim..

Bostanbaşı mahalleye dönüşen bir belde belediyesi..

Yasa gereği burada su faturaları indirimli kullanılıyor..Yani lüks dairelerin bulunduğu yerleşim yerinde su faturaları yarı yarıya indirimli..

Yani Yamaç veya Taştepe mahallesindeki bir vatandaş suyun tonunu 3.02 TL'ye kullanırken, lüks dairedeki bir vatandaş suyu yarı fiatına kullanıyor..

MASKİ buradaki dengeyi bir nebze korumak için atık su bedeli ile dengelemek yoluna gitmiş..Anlayacağınız MASKİ merkezi mahallede su abonelerinin yükünü bir nebze azaltmak gayretinde..

Geçen günlerde yerel basınımızda şöyle bir haber vardı..

Vatandaşa MASKİ kabusu..

Mahalleye dönüşen bir belde de oturan bir vatandaşın su faturası üzerinden alınan yüksek değerdeki atık su bedelini haber yapmış..

Ama aynı vatandaşın kullandığı indirimli su kullandığını belirtmemiş..Ve o vatandaşın içme suyu ile bahçe sulaması yaptığı bir ayda 80 ton su kullandığından bahsetmemiş..

MASKİ aradaki dengeyi kurmak için gayret sarf ederken birileri sadece atık su bedeli üzerinden MASKİ'yi hedef haline getirmesi haksızlıktır bence..

Evet suyumuz cazibe ile geliyor..Ancak giderler hesaplandığında, indirimli su kullanımları, gelir getirmeyen su aboneleri, okul,cami,taziye evleri vs..

1299 adet su deposunun bakımı, temizliği, 556 sondajın elektrik faturaları, personel giderleri, giderilen arızalar, yakıt vs..

Bilindiği gibi arıtma tesisi 21 yıl ödemeli olarak kredi kullanılmıştı..

Bu ödemeler aylık periyodik olarak ödenmekte..

Vatandaşın diğer bir şikayet konusu ise 15 tondan sonraki su kullanımı katlamalı olarak gelmekte..Buradaki amaç suyun tasarruflu kullanılması..

Okuma suresi uzadıkça ton farkı konuyor.

Yani 30 gün içerisinde kullanılan su miktarı 15 ton

40 gün içerisinde okunmuşsa 22,5 tondan sonra katlamaya geçiyor..

Okuma süresine göre katlama ayarlaması yapılıyor..

Hani şöyle bir algı var..Okuma süresi bilinçli geciktiliyor ki kullanılan su katlamalı okunsun..Bu kesinlikle yanlış bir bilgi..Bu konuda detaylı bilgiyi faturalara bakıldığında anlaşılacaktır..

Bilindiği gibi şehrimiz iki üç yıldır fazla yağış almadı ve kurak bir dönem yaşamaktayız..

Ama merkezi mahallelerde arızalar hariç su sıkıntısı çekilmedi..

Burada en önemli bir faktörde MASKİ'nin kayıp kaçaktaki başarılı çalışmalarıdır.

Yapılan kayıp kaçak çalışmaları neticesinde saniyede 316 metreküp su sisteme kazandırılmıştır..

Kaptajdan çıkan su miktarı yıllara göre, saniyede çıkan 2015- 3.198, 2016-3.052- 2017-2.513- 2018 2.356 metreküp..2018 yılı t

MASKİ tahmini 2018 yılı geliri 190 milyon TL civarında..

Bu gelir içerisinde personel gideri, yakıt, arızalara müdahele, arıtma tesisi aylık ödemesi, sadece bu yıl içerisinde toplam elektrik fatura bedeli 17,5 Milyon TL..

Şöyle bir örnek daha verecek olursak Arapkir'e toplamda şu ana kadar 30 Milyon TL'lik alt yapı yatırımı yapılmış..Arapkir'den toplanan su fatura bedeli yapılan yatırımın onda biri bile değil..

Elbetteki şehrin en ücra köşesinde yaşayan vatandaş su ve alt yapı hizmetinden faydalanmalı özellikle su konusunda çünkü su hayattır..Ancak buralara yapılan yatırımın da bir maliyeti var..İşte bu yatırımlar büyük meblağlar tutuyor ve meblağların tek kaynağı su abone gelirleri..

Öyleyse şöyle diyebiliriz..

Hep birlikte elimizi taşın altına koyacağız..

Mesela neden Malatya'da hep su fiatları gündeme gelirken, elektrik,doğalgaz, telefon fatura fiatları gündeme gelmez..

Amacımız bilinmeyeni anlatmak, hep bardağın boş tarafını gündeme getirirsek haksızlık etmiş oluruz..

Ve MASKİ şu anda Malatya'da son elli yılın en büyük yatırımını vatandaş ile buluşturmakta..Şehrin en ücra köşesindeki vatandaşa dahi en iyi hizmet götürmenin gayreti içerisinde diyebiliriz..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.