Kibir kendini dev aynasında görmektir. Moda tabirle, alçak insanların yüksek topuklu ayakkabısıdır. Başkalarında var olduğunu zannettiği küçüklük üzerinden büyük olduğunu hissetmektir. Kibirli insanı nefsi o kadar ele geçirmiştir ki Firavunun halkına söylediği “sizin en yüce efendimiz benim”sözünü nefsinin ona fısıldadığından haberi olmaz. Gazzali der ki;“Firavun’un açıktan başkalarına söylediği busözü kibirli insana nefsi sabah akşam fısıldar”. Oysa insan o kadar küçüktür ki yaşadığı dünya bile galakside bir nokta kadardır.

      Kibri apaçık bir hayasızlık olarak gören Kur’an-ı Kerim, insanın ebedi düşmanı olarak gösterdiği şeytanın en belirgin özelliğinin de kibir olduğunu bildirir. Şeytan Rabbine karşı gelmiş kendisinin ateşten Adem’in de topraktan yaratıldığı bilgisiyle yanlış bir mantık yürüterek kendisini insandan üstün görmüş ve Rabbinin emrini uygulamamıştır. Gösterdiği bu gurur ve kibir Hakk’ın huzurundan kovulmasına sebep olmuş ve lanetlenmiştir. Şeytanı şeytan yapan kibir tarih boyunca pek çok insanın yoldan çıkmasına sebebiyet vererek Hakkı yalanlayanların ve isyancıların ortak özelliği olmuştur.Öyleki kendisine anahtarlarını bile güçlü bir topluluğun anca taşıyabileceği eşi ve benzeri görülmemiş bir servet verilen Karun bile yere göğe sığmayan nefsinin tesiriyle “ bunlar benim bilgi ve becerimin sonucu olan kazancım” diyerek kibirlenmiş Hz Musa’ya tabi olmayıp isyanı seçmişti.Onun sonu da Firavun gibi hezimetten başka bir şey olmadı. Allah’ın laneti ve gazabından kurtulamadı. Demekki tüm kibirlilerin akibeti şeytanın Firavun’un ve Karun’un akıbetiyle aynı olacaktır. Bunları ve başka kibirli davranışlarının sebebini Kur’an-ı Kerim tağa(haddini aşan) kelimesiyle açıklar. Bunlar kendilerinin hiç kimseye ve hiçbir şeye ihtiyaçları olmadan hiçbir şeyin fakirliğini çekmeden sonsuza dek müstağni olarak yaşayacaklarını zannederler. Halbuki ekber (en büyük) olan Allah’tır.Allah kibirlenenleri sevmez (Nahl 23)

      Müslümanlar olarak son zamanlarda dinimize güvendiğimizden (!) olsa gerek ahlaki boyuttaki ayrıntılara önem vermez olduk. Dinimiz var ya ona girmiş olmakla ahlak dan muaf olduk sanki.Malımız da çoğaldı elhamdülillah içinden biraz verdik mi bizden iyisi yok. Artık kariyer basamaklarını üçer beşer çıktığımıza göre bizden alttakilere istediğimiz gibi davranırız. Çünkü biz bunu hakettik(!). Yıllardır bu günleri bekliyorduk ah bu ülkede bir söz sahibi olsaydık… Statütü, para mevki güç derken farkında olmadan kibir bataklığına saplandık. Emrimizde çalışanlara hor bakıp içimizdeki ezikliği bastırmaya çalıştık. Bir zabıta amirliğimizi dünyanın şifresini çözmüş kadar önemli iş görüp emrimizde çalışan memuru sokağın ortasında herkesin içinde aşağıladık, bağırdık. Yetmedi tokat attık oda yetmedi yumruk salladık. Ta ki karşımızdakinin duygularını felç edip bayıltana kadar. Vah vah ki ne vah! Vah ki ne vah! Arşı ala sallandı! Bu ne kibir bayım. Kendisine en ağır hakaretleri yapan Mekkeli müşriklere ses çıkarmayan sahabeyi okumadık mı? Hani kendisine üzüldün mü? diye sorulunca “ hayır onları hiç bu kadar zavallı görmemiştim” diyen sahabiye serdar olmayacak mıydık. Nasıl oldu da onun yerine Müşriklerin davranışlarını sergiler olduk. Keşke bu, kameralara yansımış nadide bir olay olsaydı belki de hiç konu etmeyecektik ama ne yazık ki bu gün özellikle dindar Müslümanların dahi emrinde çalışanlara uyguladıkları mobbing davranışları duydukça ve gördükçe helak olacağımızdan endişe duyar olduk. Bu kibirli davranışlarımızın başımıza bela getireceği ve içimizdeki beyinsizler yüzünden hepimizin bu beladan nasipleneceği konusunda rahatsızız.Dünyanın kendi etraflarında döndüğünü zanneden kibirli patronlara amirlere ve onların kibirli eş ve çocuklarına sesleniyoruz; emrinizde çalışan kişiler sadece sizin imtihanınızdır. Mahkeme-i Kübra’da sanık olarak yargılanmamak için onlara iyi davranın

      Sözün fazlası aptala söylenirmiş kabilinden fazla uzatmaya gerek olmadan efendimizden birkaç hadis-i şerifle sonlandıralım. “ Kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse cennete giremez” ( Müslim, İman 147) “Müslüman kardeşini küçük görmesi kişiye kötülük olarak yeter”(Müslim; Birr 32) “ Ey insanlar Allah sizden cahiliye gururunu ve atalarla övünme adetini gidermiştir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız ve Adem ise topraktan yaratılmıştır” (Tirmizi tefsirul Kuran 49)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner187

banner186