Ümmetin ortak değeri...

Kutsal şehir Kudüs..

Mescid-i Aksa'yı içinde barındıran Peygamberleri misafir eden şehir..

Kudüs Peygamber efendimiz (s.a.v)'in  İsra'nın son durağı, Mirac'ının hareket ve kalkış noktası ile birlikte,semayı ve arzı ortak noktada buluşturan müstesna bir mekandır.

Tarih boyunca gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin ve bilhassa İbrahim'i peygamberlerin ortak kutsal mekanı, mübarek kılınmış peygamberler menbaı bir kalbi diyardır..

Dünya beklentisi olanlar için Kudüs belki bir anlam ifade etmeyebilir..

Kudüs- Mescid-i Aksa denildiğinde kalbi atmayanlar için Kudüs sıradan bir şehir olabilir..

Kudüs bizim imanımızla, akidemizle,Kur'an'ımızla iç içe girmiş, Müslüman için beden ve ruhun ayrılmazlığından daha ileri derecede, duruşumuzla,yaşayımızla, nefes alışımızla iç içe olan müstesna bir davadır..

Kudüs aslında dünya'nın davasıdır..

Kudüs adaletin dağıtıldığı,haksızlığa uğrayan her mazlumun sesinin yükseldiği yerdir.

Kudüs bütün beşeriyetin ve insanlığın rahat ve huzur bulacağı mekandır..

Mescid-i Aksa davası kuru bir toprak davası değildir. Kudüs Bütün beşeriyetin ancak İslam’ın adaleti ile Kudüs’ün ve dolayısıyla bütün dünyanın huzur ve nizam bulacağının yegâne teminatıdır. Onun için biz Kudüs davasından vazgeçemeyiz.

Kudüs'ü anlatacağız,çocuklarımıza Mescid-i Aksa bilincini aşılayacağız..Kudüs'ü gündemimizden düşürmeyeceğiz.Kudüs davası bizim için evladımız kadar, zevcemiz kadar, eşimiz kadar, mukaddesatımız kadar, nefesimiz kadar, ruhumuz kadar azizdir, kıymetlidir. Dinimiz, Kur’an’ımız, Sünnet-i Seniyye’miz kısacası bütün akidemiz ve varlığımız neyse Kudüs de Mescid-i Aksa da bizim için odur.

Beşeriyet Kudüs'ün özgür olmasıyla huzur bulur diyoruz..

Tarih boyunca işgal edilen Kudüs'ü işgalden kurtaran İslam komutanlarının yönetim farkıyla ne demek istediğimiz anlaşılmıştır sanırım..Aslında Kudüs Müslümanların elinde iken dağıttığı adalet insanlık için örnek teşkil etmiştir.

Kudüs- Mescid-i Aksa sevdasıyla yanıp tutuşan Selahaddin Eyyübi'nin şu sözleri her şeyi ifade ediyor. Kudüs’ün fethedileceği günün öncesinde Selahaddin Eyyubi’nin bazı komutanları Selahaddin Eyyubi’ye şu soruyu soruyor: “Yarın nasip olursa Kudüs’ü fethedeceğiz. Yüz sene önce haçlılar buraya gidikleri zaman taş üstünde taş, gövde üstünde baş bırakmamışlardı. İmkân bulup da kirletmedikleri tek bir namus ve tek bir mukaddesat kalmamıştı.

Yarın biz de bunların intikamını alacak mıyız?”

Merhum, o yüce büyük kumandanın verdiği asil cevaba bakınız: “O zaman aynı şeyleri yaparsak bizim onlardan ne farkımız kalır?”

İşte İslam hâkimiyeti altındaki Kudüs ile İslam dışındaki din ve akidelerin hakimiyeti altındaki Kudüs’ün farkı budur.

Şu anda Kudüs’teki, Mescid-i Aksa’daki, Filistin’deki bir avuç Müslüman; bütün Müslümanların üzerindeki farz-ı aynı hepimizin namına omuzlarına almışlar, bu mukaddes davayı yüceltmeye, bu mukaddes vazifeyi yerine getirmeye çalışıyorlar. Hepimiz adına onlar, pek büyük, pek yüce, pek mukaddes bir vazifenin bayraktarlığını yapıyorlar. Bundan dolayı biz onlara çok teşekkür borçluyuz, çok dua borçluyuz. Kalplerimizle, canlarımızla ve mallarımızla bütün projelerinde hiç tereddüt etmeden her zaman yer almalıyız. Gerekirse çocuğumuzun boğazından kısarak yanlarında yer almak İslam nokta-i nazarından gerçek vazifemizdir.

Kudüs büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır, Mescid-i Aksa büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır.  Kudüs’ün huzuru ve sükûnu İslam’ın da beşeriyetin de huzur ve sükûnu demektir.

Kudüs'ü, Mescid-i Aksa'yı gündemimizden düşürmeyeceğiz..

Gerekirse her gün anlatacağız..

Kudüs için ne yapabiliriz şiarını ilke edineceğiz...

Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı ele geçirmeye çalışan Yahudi tehlikesini nasıl bertaraf edebiliriz,Kudüs için nasıl bir katkım olabilir düşüncesini hiç aklımızdan çıkarmamalıyız..

İsrail menşeli ürünleri boykotumuz alabildiğine devam etmeli ve yaygınlaştırmalıyız.

Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim asli davamızdır..Rabbim bizleri bu kutlu davanın erleri kılsın..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.