Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl

Muhammed’ siz muhabbetten ne hâsıl

Zuhurundan, Bezm-i âlem oldu vasıl…”

 Sultan Abdulmecid’ in annesi Bezm-i Âlem Valide Sultan mührüne bu şiiri yazdırmıştı. İşte tarihimizden bize süzülen ışık;  kadın, zarafet, saygınlık, değer, şefkat, hamiyet ve maddi- manevi güç…Ve bu gücün kaynağı sevgi ve muhabbet!

 Bir toplum düşünün ki varlığını devam ettirmek için gerekli olan gücü ulvi kişilikten (peygamberinden) neşet eden muhabbet de buluyor. Hakkı ve hakikati her vesilesiyle tüm tebaasına hatırlatmaktan geri durmadan rahmeti, merhametiülkesinehâkim kılıyor. Elbette ki yüzyıllarca dünya da hüküm sürecekti.

Sonra şair Arif Nihat Asya’nın dediği gibi “Bize bir nazar oldu Cumamız Pazar oldu/Ne olduysa hep bize azar, azar oldu” Uzaklaştık Muhammed’ (sas) den ve dolayısıyla muhabbetten, sevgidenve merhametten.

Ne şöhretten hastayız, ne de candan hastayız/ Ne ruhça ne vücutça ne de kandan hastayız

Avrupa’ya bir değil iki pencere açtık/ Uzun yıllardan beri cereyandan hastayız

Şairimizin dizelerindeki gibi hastalandık toplum olarak. Müslümanlar olarak birbirimize derman olamıyoruz.

Kur’an-ı Kerim’in bize ısrarla  “en güzel örnek ondadır”  diye gösterdiği hayat rehberimizden uzaklaştık. Kılavuzumuz batının felsefecileri düşünürleri oldu ve batı batı dedikçe de gittikçe batmaya başladık.

Erkeğimiz güç kadınımız süs peşinde koşar oldu. Çocuklarımızı Allah’ın rızasına değil nefsimizin rızasına kurban ettik. Dünyayı ayaklarımızın altına alacakken dünyanın ayaklarında eziliyoruz. Belki de en acısı,  geçmişten beri insanlığın sığındığı kaleler olan ailelerimizi yavaş yavaş dağıtmaya başladık.

Oysa ilk insanın serüveni ailesiyle başlamıştı. Hz. Âdem ve Hz. Havva insan neslinin iki yarımı olarak tek nefisten yaratılmış, birliktelikleri aileyi oluşturmuştu. Birlikte şeytana uydular, günah işlediler ve birlikte cezalandırıldılar. Birlikte aynı tövbeyi yaptılar. Allah ikisinin de tövbesini kabul etmişti.

Kerim kitabımızda en çok adı geçen ulu-l azm peygamberlerinden Hz. İbrahim’in hayatıda hep ailesi içinde anlatılır. İnkârcı bir babanın onu Allah’a çağıran oğlu iken, çocuğu olmadığı için karısıyla dua eden bir eş, çocuğu olduktan sonra onu kurban etmeye hazır olan bir baba idi. Bir imtihandan diğerine koşarken yanında hep ailesi vardı.

Vepeygamberliğinin tümzorluklarına ailesiylekarşılık verdiğini tevatür seviyesinde haber aldığımız peygamberimiz! Hz. Muhammed (sas)….Mücadele, sabır, huzur, vefa  ve eşsiz bir sekinetin timsali Muhammed  (sas) ailesi

  Bu gün onun Hicri doğum yıldönümü. Kâinatın en müstesna doğuşa şahit olduğu gün! Kirlerinden kapkara olmuş insanlığı temizleyen yağmurun indiği gün! Bu gün onun âlemlere rahmet oluşunu bir kez daha temaşa edelim. Hicranla tutuşan gönüllerimizde onu zikrederek ve ona salavat göndererek ölmüş ruhlarımızı canlandıralım. Hasretiyle kavrulan kalplerimizi ahirette sancağı altında birleşmek üzere düzeltelim.

Bu yıl Mevlidi Nebi haftasının konusunun “Hz. Peygamber ve Aile ” olması sebebiyle de onun ailesiyle olan ilişkilerini öğrenelim. O ki;  25 yıl boyunca tek eşi olan Hz: Hatice ile muhabbetle bir evliliği sürdürmüş, peygamberliğinin getirdiği her türlü sıkıntıyı onunla birlikte göğüslemiş, bu yolda malı dâhil her türlü fedakarlığı gösterebilecek kadar bir kadına kendisini sevdirmiş, sevginin sabrın ve emeğin sembolü olan bu eşsiz insanı öldükten sonra bile hayırla yad ederek büyük vefa göstermiştir. Hanımlarına onlara olan sevgisini izhar etmekten kaçınmamış sadece onlara değil hanımlarının akrabalarına dahi büyük hürmet göstererek çocuklarına ve tüm akrabalarına eşsiz muhabbet sergilemiştir

Yeryüzünde onu görme şerefinden uzak kalanlar olarak bu mirasına sahip çıkarak “aile” kalelerimizi sevgi ile muhabbetle koruyalım ve her namazda okuduğumuz duayı tekrarlayalım: “ Allah’ım İbrahim ve onun ailesine rahmet eyleyip şerefini yücelttiğin gibi Muhammed ailesini de rahmet et ve onun şerefini yücelt. Şüphesiz övülmeye layık olan yalnız sensin. Şan ve şeref sahibi de sensin.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199