İyilik yarışında dünya ülkelerinin en önündeyiz..Ve yapılan iyiliğin karşılığını sadece Allah'tan bekleyen bir milletiz.Mazluma kimlik sorulmaz ilkesiyle dili,dini,ırkı,mezhebi,meşrebi ne olursa olsun iyilikte ayrım yapmayız/yapmıyoruz..

Allah'a hamdolsun merhamet duygularımız hala dipdiri ve canlılığını koruyor..

Tarih boyunca ülkemize gelen muhacir misafirlerimizi ağırlamaktan hiç çekinmedik üç milyonu aşkın Suriyeli muhacir var şu anda ülkemiz topraklarında..

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bindiği teknenin batması sonucu hayatını kaybeden AYLAN bebeğin cansız bedeni yürekleri sızlatmıştı..

Avrupa'da mültecilere para atarak onlarla eğlenen ırkçılıkla, baba oğul mülteciye çelme takarak onları yere düşüren foto muhabirinin vicdansızlığını görünce ne kadar da hayıflanmıştık ve akabinde bunlar insanlıktan nasibini almamış diyerek iç geçirmiştik.

Ülkemizin başına musallat olan bela ve musibetlerden korunmasını mazlum  muhacirlerinin duasına bağlamamış tık mı?..Kanlı hain darbe akşamı çoğumuzun o kadar mazlumun duası hürmetine dememiş miydik?

Öyleyse Rabbimizin şu buyruğunu aklımızdan çıkarmayalım.

. "Ey iman edenler! Başa kakmak ve incitmek suretiyle yaptığınız iyilikleri boşa çıkarmayın!"Bakara suresi 264

Bir süredir sosyal medya da başlatılarak toplumsallaştırılmaya çalışılan Suriyeli mülteci düşmanlığı yaygınlaştırılmaya çalışılıyor..

Toplumsal ve siyasal ortamın karışık ve provakosyona çok açık olduğu şu günlerde , sosyal bir çatışmanın kıvılcım olabilecek eylemlere sebebiyet verebilecek bu bakış açısının taşıdığı tek tehlike, kötü kalpliliği yaygınlaştırmaktan ziyade maksatlı bir oyun olduğu düşündürücüdür..

Kullandıkları argüman '' bizim yiğit'' delikanlılarımız Suriye'de ölürken bunlar burada keyif çatıyor algısını oluşturmaya çalışmanın  her ne kadar; milli duygulara hitap eder gibi gözükse de; temelde bu duyguları kullanmaktan öte bir amacı yok.Çünkü bizim askerimiz  Suriyelileri yada Suriye'yi korumak için operasyon yapmıyor; Türkiye Sınır ötesinde ülkemize büyük tehdit oluşturan PKK'nın bir kolu olan PYD-YPG yapısı güneyimizde bir devlet kurmasın diye bulunuyor.

Mülteci düşmanlığını köpürtenler ortak duygular ve namus üzerinde oynayarak, Suriyelilerin, kadınlarımızı taciz ettiği, Suriyeliler geldiğinden beri hırsızlığın arttığı,Suriyeli'lerin bulunduğu yerlerde ahlaksızlıkların arttığı, suriyeli ahlak kadınlarının gençleri baştan çıkarttığı gibi argümanlar üzerinden bütün mültecileri töhmet altında bırakıp mülteci düşmanlığını gündemde tutmak istiyorlar. Üç milyon kişinin içerisinde sapığı,hırsızı,fahişesi,arsızı,ahlaksızı elbetteki vardır ama tekil üzerinden yola çıkarak abartılı genelleme yapmanın pek ahlaklı ve onurlu bir tarafı yoktur herhalde.

Her toplum içerisinde iyilerin olduğu gibi kötülerinde var olduğu bir gerçektir.Bazı istisnai kötülükler üzerinden hareketle bir toplumu hele de yerinden yurdundan edilmiş, mülteciler üzerinden yürütmek  ne insani nede İslami bir yaklaşımdır.

Mesela iyiliklerde vardır neden anlatılıp yaygınlaştırılmaz. Bir örnek. Geçen yıl haberlerde yansımıştı.

Suriyeli Abbas Taha kardeşimiz'e kullanılmak üzere bir yorgan verilmişti.Yorganın içerisinde 6 adet bilezik çıkmıştı.Abbas Taha kardeşimiz Altı bileziği kendisine yorganı getiren kişiye tekrar iade etmişti.Belki bunun gibi yüzlerce güzel örnekler vardır.Bu güzel örnekleri de gündeme getirmeliyiz.

Hani hep Peygamber efendimiz Hz Muhammed'e komşu olmak isteriz. O halde Peygambere komşu olmanın yollarını kapatmamamız gerekmez mi?

Son günlerde art niyetliler tarafından ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli mülteci kardeşlerimiz üzerinden bir algı yaratılarak  kaos ortamı yaratılmak istenmektedir.Mülteci düşmanlığını peyda etmek istiyorlar.Merhamet duyguları hala tazeliğini koruyan bizler bu oyuna gelmeyeceğiz.

Türkiye'de yaşayan Suriyeli kardeşlerimizden yapılan bir duyuruyu paylaşmak istiyorum.

Öncelikle misafirperver Türkiye insanına, Türkiye Cumhuriyeti devletine,Hükümetine, resmi kurum kuruluş ve STK'larına en kalbi selam ve muhabbetlerimizi şükranlarımızı sunarız.

Biz Suriye halkı olarak,Türkiye hepimizi bağrına bastı, kapılarını açtı.Bizleri en iyi şekilde topraklarında ağırladılar.Bu tarihe altın yazılarla yazılacak ve asla unutulmayacaktır.Türkiye halkı tarih boyunca güzel örnekler sunmuşlardır. Mağdur olanlara muhacirlere kapılarını her daim açık tuttular.

Biz Muhacir olarak geldik, sizler ''Ensar'' oldunuz.Müslümanlık ve insanlık görevinizi en iyi şekilde yerine getirdiniz.Bizler savaş mağdurlarıyız, zulümden kaçıp Türkiye'ye yerleştik, misafiriniz olduk. Kardeş olduk. Bizler kimseye zarar vermeyi istemedik.Kötü örnek olmayı asla tercih etmedik.Türk toprağında  yaşadığımız sürece kendimizi Türk vatandaşı olarak görüyoruz o yüzden Türkiye'ye zarar gelmesinden endişe duyarız.Emin olunuz ki; Türkiye'yi kendi evimiz gibi görüyor Türk halkını çok seviyoruz.Her kimTürkiye'ye zarar vermek isterse onun hesabını beraber sormak için varız.Kötü ve kötülüklere karşı birlikte olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Türkiye; bizim gönlümüzde yaşayan eşi benzeri olmayan bir Cennet vatandır.Türkiye Cumhuriyetine uzanan elleri beraber kırmaya hazır olduğumuzu bilmeniz isteriz.Allah'ın izniyle biz biriz, beraberiz ve kardeşiz.Yaşasın her zaman bağrını mazlumların ahına açan büyük Türkiye Cumhuriyeti Devletine.

Suriyeli Muhacir Kardeşleriniz..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.