Müslüman olmak, kayıtsız şartsız ve kesintisiz teslim olmak... Allah'a teslim olmak, peygambere teslim olmak... Ulül emre (İslam ile yöneten idarecilere) itaat etmek, ma'siyeti emretmedikleri sürece anne-babaya itaat etmek... Öyle kolay Müslüman olunmuyor... Müslüman İslam ile mukayyeddir. Misak ahdi (kalu: bela) gereği İslam'ın emirlerini ifa ve tebliğ, münkerden imtina ve nehiy ile memur kılınmıştır. Bu memuriyet emekli olana yani dar-ul bekaya irtihal edene kadar hayatın her alanına şamil olmalıdır. Müslümanlığı, muayyen günlere ve aylara hapsetmek (Ramazan ve cuma müslümanlığı gibi) ya da imanı bozan hususlara riayet etmemek kelime-i şehadet ile imzaladığımız sözleşmeye ihanet etmektir.
Abdesti bozan hususlar olduğu gibi imanı bozan konular da vardır. Bu konuları bilmek her müslüman için ehhemmül mühimlerin başında gelmektedir. Abdestin bozulmasıyla namaz olmuyorsa, imanın bozulmasıyla da Müslüman olunmuyor, dinden çıkılıyor. Abdesti bozanlar amele taalluk ettiği için şayet kazası yapılıp telafi edilmezse dahi Allah’ın affetmesi mümkündür. Oysa imanı bozanlardan biri meydana gelir, onu telafi etmez, yeniden tecdid-i iman (imanı tazeleme) ederek tövbe etmez ve hatta imanı bozanları tanımadığı için imanının devam ettiğini zannederek o hal üzere ölürse artık o kişi ebediyen felah bulamaz.
Abdesti bozan şeyleri öğrenmeden önce imanı bozan hususları öğrenmemiz gerekir. Zira iman yara almışsa kılınan namazın da bir faydası olmayacaktır. İmanı kemiren ve ebedi hayatımızı tehdit eden hususları hülasa ele alacak olursak:
1- Allah’tan başkasına dua etmek. Kabirlerden ve şeyhlerden medet ummak, onları Allah ile kendisi arasında aracı kılmak ... : "Allah’tan başka sana zarar ve fayda vermeyecek şeylere dua etme (çağırma!). Eğer öyle yaparsan şüphesiz o takdirde zalimlerden olursun." (Yunus Suresi, Ayet 106)
2- Yatırlara, ziyaretlere ve insanları ta'zimen kurban kesmek. Yatırlara yönünü çevirerek namaz kılmak: "Rabb’ine namaz kıl, kurban kes." (İhlas Suresi, Ayet 2). "Kim Allah’tan başkasına kurban keserse Allah Ona lanet etsin" (MÜSLİM)
3- Allah’tan başkasına dayanmak, tevekkül etmek : "Eğer mümin iseniz ancak O’na tevekkül edin." (Yunus Suresi, Ayet 84)
4- Diri veya ölü önemli kişilere; kahramanlara, krallara, kutsanan şahıslara karşı ta’zim ve takdis niyetiyle eğilmek (rüku), yere kapanmak (secde)... "Ey iman edenler rüku ve secde edin. Rabb’inize ibadet edin." (Hacc Suresi, Ayet 77)
5- Namaz, oruç, zekat, hacc gibi zarurat-ı diniyyeyi veya imanın 6 esaslarından birini inkar veya hafife almak. Yahut helali haram, haramı helal saymak. "…siz kitabın bir kısmına inanır bir kısmını inkar mı edersiniz, sizden bunu yapanın cezası başka değil, ancak dünya hayatında bir rüsvaylık, kıyamet gününde de çetin azaba döndürülmeleridir." (Bakara Suresi, Ayet 85)
6 – İslam’ın ibadet, muamelat, iktisat veya ahlaki gibi konularından icma ile sabit herhangi bir hükmünden hoşlanmamak. "Böyledir, çünkü onlar, Allah’ın indirdiğinden hoşlanmamışlar, Allah da amellerini heder etmiştir." (Muhammed Suresi, Ayet 9)
7 – Kur’an’dan bir şeyi, sıhhati ittifakla sabit olan hadisleri ya da icma ile sabit olan İslam’ın bir hükmüyle alay etmek. "De ki, Allah’ı ve ayetlerini ve Resulünü alaya mı alıyorsunuz?  Özür dilemeyin çünkü siz imanınızdan sonra küfrettiniz." (Tevbe Suresi, Ayet 65-66)
8 – Allah’a, dine, peygambere küfretmek "(onların) Allah’tan başka yalvardıklarına sövmeyin ki, onlarda bilmeyerek sınırı aşıp Allah’a sövmesinler." (En'am Suresi, Ayet 108)
9 – Hıristiyan ve Yahudiler gibi peygamberlerin bir kısmına inanmamak. "O’nun Resullerinden hiç birinin arasını (iman etme hususunda) ayırım yapmayız." (Bakara Suresi, Ayet 285)
10 – Allah’ın indirdiği hükümlerden başkasıyla isteyerek hükmetmek veya bu hükümlere başvurmak : "Kim Allah’ın indirdikleriyle hükmetmezse işte onlar kafirlerin ta kendileridir." (Maide Suresi, Ayet 44)
11 – İslam’ın verdiği hükme razı olmamak veya içinde bir sıkıntı hissetmek : "Hayır; Rabb’ine yemin olsun aralarında meydana gelen ihtilafta seni hakem kılıp, sonra da verdiğin hükümden içlerinde bir sıkıntı duymadan tam bir teslimiyetle teslim oluncaya kadar iman etmiş olmazlar." (Nisa, Ayet 65)
12 – Allah’ın dininin tamamını veya bir kısmını reddeden komünizm, masonizm, sosyalizm, laisizm, teokrasi, demokrasi gibi dinleri ve rejimleri kabullenmek: "Kim İslam’dan başkasını din (nizam ve sistem) olarak edinmek isterse asla bu ondan kabul olunmaz ve o ahirette zarar edenlerden olur." (Ali imran Suresi, Ayet 85)
13 – Müslümanların aleyhine kafirlere yardım edip, onlardan yana olmak : “Müminler, müminleri bırakıp kafirleri dost edinmesinler. Kim bunu yaparsa Allah ile onun hiçbir işi yoktur..." (Ali imran Suresi, Ayet 28) (Bu maddeyi önümüzdeki hafta detaylı bir şekilde ele alacağız inşallah)
Vesselam ...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.