Her hafta birkaç madde altında işlediğimiz Müslüman’ın Şahsiyeti başlıklı yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz:

42) Müslüman İffetlidir, Dilenmez

Gerçek Müslüman iffetlidir, gönlü toktur. Dilenmez, zorda kalsa sabreder, gayret eder ve zenginlere el açmak ve onlardan dilenmek du­rumuna düşmemeye azami gayret sarf eder. Çünkü bu din, Müslüman’ın böyle bir duruma razı olmayacak şekilde tok gönüllü, if­fetli ve sabırlı olmasını sağlamıştır. Böyle davrandığı müddetçe de Al­lah kendisine sabır, iffet ve zenginlik verecektir:

"Kim iffet dilerse, Allah ona iffeti verir. Kim zenginlik isterse, onu da zenginleştirir. Kim de sabretmeye çalışırsa, Allah ona sabır ve­rir. Hiç kimseye sabırdan daha hayırlı ve daha bol bir hediye veril­memiştir. " (Malik).

43) Âdetlerini İslâm Ölçülerine Uydurur

Şuurlu gerçek Müslümanın en önemli özelliklerinden biri de içinde bulunduğu toplumdaki alışılagelmiş âdetlerin İslâm’a uygun olup ol­madığına dikkat etmesidir.

Altın yüzük kullanmaz. Çünkü altın yüzük kullanmak, İslâm dinin­de erkeklere haramdır. Rasûlullah (s.a.), birinin altın yüzük taktığını görünce şöyle buyurdu:

"Hiç, biriniz ateş parçasını eline koymaya kalkışır mı?" (Müslim).

Sonra da yüzüğü adamın parmağından çıkarıp yere attı. İşte burada da, o adamın Allah ve Rasulüne itaatinin boyutlarını görüyoruz. Arka­daşları kendisine:

Atılan şu yüzüğünü al da parasından faydalan bari, dediler. O:

Hayır, vallahi Rasûlullah’ın (s.a.) attığı bir şeyi ben geri kaldır­mam, diye cevap verdi.

44) Yemesinde ve İçmesinde İslâm Adabına Göre Hareket Eder

Gerçek Müslümanın önemli özelliklerinden biri de yemek adabıdır. Müslüman, besmele çekmeden yemeğe başlamaz. Sağ eliyle ve önünden yiyerek Rasûlullah’ın (s.a.) emrine uyar:

"Allah'ın adını an, sağ elinle ve önünden ye." (Buhari, Müslim).

Yemeğin başında besmeleyi unutur da ortada hatırlarsa, "Başına ve sonuna Bismillah" diyerek Aişe’nin (r.a.) rivayet ettiği hadis-i şerife uyar. Rasûlullah (s.a.):

"Biriniz yemek yediği zaman Allah'ın ismini zikretsin. Başında Allah'ın ismini zikretmeyi unutursa, başına ve sonuna ‘Bismillah’ desin. " buyurmuştur.

45) Müslüman, Tanıdığına ve Tanımadığına Selâm Verir

Selâm vermek Müslüman’ın sosyal adabından biridir. İslâm'da selâm çeşitli asırlarda cemiyetin sosyal yapısıyla birlikte değişen veya gelişen bir şey değildir. Selâm, Allahu Teâlâ'nın kitabında ifadesini bulan köklü bir edep kuralıdır. Hadisçilerin "Selâm konusu" diye ayrı bir başlıkta naklettikleri hadisler selâmın kaidelerini koymuş ve dü­zenlemiştir.

Allahu Teâlâ, Kur’ân-ı Kerim'de:

"Ey inananlar! Evlerinizden başka evlere, izin almadan seslenip

sahiplerine selâm vermeden girmeyiniz." buyurmaktadır (Nur, 27).

Hadis-i şerifler gerek tanıdığımıza gerekse tanımadığımıza selâm vermemizi teşvik eder mahiyettedir.

Abdullah b. Anır b. As (r.a.) rivayet ediyor ki:

Bir adam, Rasülullah’a (s.a.):

Selâmların hangisi daha hayırlıdır? diye sordu. Cevaben:

"Yemek yedirmen, tanıdığına ve tanımadığına verdiğin selâmdır." buyurdular (Buhari, Müslim).

46) Başkasının Evine İzinsiz Girmez

İslâm adabını anlamış şuurlu bir Müslüman, başkasının evine izin­siz girmez. Bu izin isteme, Rabbani bir emirdir. Bu hususta gevşeklik ve ihmalkârlık caiz değildir.

"Ey inananlar! Evlerinizden başka evlere, izin almadan, seslenip sa­hiplerine selâm vermeden girmeyiniz. Eğer düşünürseniz, bu sizin için daha iyidir. Eğer evde kimseyi bulamazsanız, yine de izin veril­medikçe içeriye girmeyiniz. Size 'dönün' denirse dönün. Bu sizi daha çok temize çıkarır. Allah yaptıklarınızı bilir." (Nur, 27-28).

"Çocuklarınız erginlik çağına gelince, büyüklerinin izin istediği gibi, onlar da izin istesinler. Allah size ayetlerini böylece açıklar." (Nur, 59).

Abdullah b. Büsr (r.a.) rivayet ediyor.

"Nebi (s. a.) izin istemek için bir kapıya gelirse, yüzünü kapıya dön­mezdi. Sağda veya solda beklerdi, izin verilirse girer aksi takdirde geri dönerdi." (Buhari, Edebil’l-Müfred).

Seni b. Sa’d (r.a.) dedi ki:

Rasûlullah (s.a.) şöyle buyurdu: "izin istemek (dışarıdakinin gözünün içerdekileri görmemesi) için şart koşulmuştur. " (Buhari, Müslim).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199