Müslüman’ın Şahsiyeti başlıklı yazı dizimize bu hafta da kaldığımız yerden devam edelim inşallah:  

9) Müslüman Hayâlıdır :

Gerçek Müslüman, haya hususunda en güzel örneği teşkil eden Rasulullah’a (s.a.v.) uyar. Büyük sahabi Ebu Said el-Hudri (r.a.), Rasulullah’ın (s.a.v.) hayasını şöyle tavsif ediyor:

“Rasulullah (s.a.v.) örtüsünün içindeki bekar kızdan daha hayalıydı. İstemediği bir şey görse, yüzünden anlardık.” (Buhari, Müslim)

Haya ulemanın tarif ettiği gibi, daima kötü şeyi terketmeyi ve hak sahipleri hakkında kusurlu davranmayı yasaklayan yüce bir ahlaktır. Ayrıca birçok hadiste de Efendimiz onu, sahibine ve içinde yaşadığı topluma hayır vesilesi kabul etmiştir.

İmran b.Husayn’in (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir. Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki:

Haya hayırdan başka bir şey getirmez.” (Buhari , Müslim) Müslim’in rivayetinde, “Haya tamamiyle hayırdır.” şeklindedir.

Ebu Hüreyre’den (r.a.) rivayet edilirki, Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu;

“İman yetmiş küsur (veya altmış küsur) şubedir. En efdali Lailahe illallah sözüdür. En aşağısı ise yoldan eziyet veren şeyi uzaklaştırmaktır. Haya da imandan bir şubedir.”(Buhari, Müslim)

Sadık, takva ehli, edepli, yumuşak huylu ve ince ruhlu Müslüman’dan insanları rahatsız edecek kötü bir şey sadır olmaz ve hak sahiplerine karşı ihmalkar davranmaz. Çünkü haya onu bu tür şeylerden alıkoyar ve o hatalara düşmesini engeller. Sadece insanlardan utandığı için değil, imanına zulüm elbisesini giydirmemek için de Allah’tan haya eder. Çünkü haya imandan bir şubedir. Bu ise insanın hayada vardığı en ileri derecedir.

10) Müslüman Affedici ve Bağışlayıcıdır :

Dininin emirlerine kulak veren takva sahibi Müslüman, affedici ve bağışlayıcıdır. Affetmek, Kur'ân ayetlerinin sık sık zikrettiği çok büyük İnsanî bir ahlâktır. Affetmek sıfatına haiz olan kimseleri Kur'ân’da Allah'ın sevgi ve rızasını kazanan muhsin kullarından sayılmıştır:

"Allah, öfkelerini yenenleri ve insanların kusurlarını affedenleri, iyilik yapanları sever" (Âl-i İmran, 134).

Çünkü onlar öfkelerini yenmişler, kin tutmamışlar ve hiçbir Müslüman kardeşine düşmanlık beslememişlerdir. Bilâkis kin ve düş­manlık yükünden kurtulmuşlar; bağışlama ve hoşgörü ufuklarında yü­rüyerek nefis arılığına kavuşmuşlardır. Daha da önemlisi Allah'ın mu­habbet ve rızasına ermişlerdir. Affetmek ve hoşgörü, kalpleri İslâm hi­dayetine açılmamış kimselerin çıkamayacağı yüksek bir payedir. Bun­lar, nefislerindeki intikam ve hırs tutkusunu terk ederek Allah'ın vere­ceği sevap, bağışlama ve ikramı tercih etmişlerdir.

Aişe (r.a) hakkında bazı ağızlarda dolaşan iftira üzerine Ebu Bekir’in (r.a.), bu sözleri söyleyenlere yardımı kesmeye yemin ettiğinde şu ayet indi:

“İçinizde lütuf ve servet sahibi olanlar, yakınlarına, düşkünlere ve Allah yolunda hicret edenlere vermemek için yemin etmesinler, af­fedip geçsinler. Allah'ın sizi bağışlamasından hoşlanmaz mısınız? Allah bağışlayandır, merhametli olandır." (Nur, 22).

Rasûlullah (s.a.) Allah yolunda cihadın dışında, eliyle ne bir kadı­na ne hizmetçiye ne de herhangi bir canlıya asla vurmamıştır. Ken­disine yapılan bir hakaretten dolayı asla intikam almazdı. Ancak Allah'ın haram kıldığı şeyleri bozanlardan Allah için intikam alır­dı. " (Müslim).

11) Müslüman Hoşgörülüdür :

Dininin emirlerini kavramış bir Müslüman insanlarla muamelesin­de hoşgörülüdür. Çünkü insana dünyada ve ahirette hayır getirecek hoşgörü gibi başka bir ahlâk yoktur. Müslüman yumuşak huyu, tatlı sözü ve hoşgörüsü ile insanların kalbine işler ve onların sevgisini ka­zanır. Aynı zamanda bu ahlâkı ile Allah'ın da rahmet ve affına hak ka­zanır. Bu hadis-i şeriflerin haber verdiği bir gerçektir. Cabir’den (r.a.) Rasûlullah’ın (s.a.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Sattığında, satın aldığında ve hükmettiğinde hoşgörü sahibi olan kişiye Allah rahmet eder." (Buhari).

Ebu Mes'ud el-Ensari'den (r.a.) Rasûlullah’ın (s.a.) şöyle buyurdu­ğu rivayet edilir:

"Sizden öncekilerden bir adam hesaba çekildi ve hiçbir hayrına rast­lanmadı. Ancak adam zengindi, insanlara karışır ve kölelerine zor durumda olardan affetmelerini emrederdi. Allah azze ve celle buyur­du ki: Biz ona (affetmeye) ondan daha lâyıkız. Onu affedin." (Müslim).

12) Müslüman Güleryüzlüdür :

Hoşgörülü olmanın gereklerinden birisi de insanlara karşı güler yüzlü olmaktır. Bu İslâm'ın teşvik ettiği iyi şeylerdendir. Müslim'in Sahih'inde Nebi (s.a.) şöyle buyuruyor.

"Kardeşini güler yüzle karşılamak dahi olsa iyilikten hiçbir şeyi kü­çümseme!"

Buhari ve Müslim büyük sahabi Cabir b. Abdullah'ın (r.a.) şöyle dediğini rivayet etti:

"Müslüman olduğumdan beri, Rasûlullah (s.a.) beni ne zaman gördüyse yüzüme tebessüm etti."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199