Allah-u Teala'nın itibar ettiği, dil ile söylenen değil kalpte sabit olandır. Peygamber efendimiz (A.S.) ihlasla yapılan amelleri övmüş, gösteriş, çıkar, nam ve ün için yapılmış sağlam bir niyeti olmayan davranışları da yermiştir.

Kişinin yaptığı işten daha önemlisi niyetidir. İyi niyetle yapılan işlerin bir kıymeti vardır. Kötü niyetle yapılan, kendine kişisel maslahat sağlamayı amaçlayan amellerin, yardımların Allah katında hiçbir manası yoktur. İnsanlara hoş görünmek, onların taktir ve alkışlarını almak, içinde Allah rızası güdülmeyen hiçbir işin ahirette kişiye bir getirisi yoktur.

Kul olarak bizler zayıf varlıklarız, batındakini bilmez ancak zahire inanırız, yani kişilerin niyetlerini bilemeyiz. Kudreti yüce olan Allah ilmiyle herşeyi bildiği için eylemlere göre değil, niyetlere göre ecir tahsis eder. Bu konuda Yaratan bizleri şöyle uyarıyor."….Siz içinizde olanı açıklasanız da, saklasanız da, Allah onu bilir ve onunla sizi hesaba çeker…." (Bakara Suresi, Ayet 284)

Hakikat şudur ki, yaptığımız işlere kıymeti veren, niyetlerimizdir.  Bir hadis-i şerifte;

"Ameller niyetlere göredir / kıymet kazanır." (Buhari - Müslim) buyurulmuştur.

Yine başka bir hadisi şerif'te peygamber efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur:

"Allah, sizin dış görüntünüze ve mallarınıza bakmaz! Fakat sizin (ihlas ve takva bakımından) kalplerinize ve amellerinize bakar." (Müslim)

Burdan şu manayı çıkarsak yanlış olmaz: Yaptığımız amelleri kıymetli kılan kalplerimizdeki ihlastır, niyetlerimizdeki samimiyettir. Binaenaleyh;

     - Ateş odunu bitirdiği gibi, kalpteki hased de iyilikleri götürür.

- Riya (gösteriş) ve süm‘a (insanlar görsün, duysun, konuşsun düşüncesi) ibadetlerin kabulüne mani olduğu gibi, Allah muhafaza insanı gizli şirke de düşürür.

- Mali ibadetlerde kazanç helal değilse ibadetler batıl olur. Haram parayla hacca giden kişi, zahiren ibadetleri tamamlasa onun o haccı makbul değildir. Faiz ve tefecilik yapan kişi o paradan zekat veremez, verirse bu kabul görmez.

- Piyango ve şans oyunları oynayan kişi: "bir şeyler kazanırsam onu Allah yolunda tasadduk edeceğim derse ve bunu yaparsa makbul değildir.

- Niyet kötü olursa, elde edilecek ilim, faydasız ilme dönüşür. Allah’tan uzaklaştırır.

- Uhud savaşında müslümanların safında yer alan Kuzman bin Haris kabilesinin şanı için savaşmış ve Allah Rasulü onun cehennemlik olduğunu söylemiştir.

- Medine'ye hicret edenler arasında bir kişi evlenmek için hicret etmişti. Bu kişi hicret sevabından mahrum kalmıştı.

Peygamber efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: "Herkese ancak niyet ettiği şey vardır. Kimin hicreti Allah’a ve Rasulü’ne ise onun hicreti Allah’a ve Rasulü’nedir. Kimin de hicreti elde edeceği bir dünyalık yahut nikahlayacağı bir kadın için ise, onun hicreti de hicret ettiği şeyedir" Yani amel eden kimsenin niyeti salih ise ameli de salih (geçerli), niyeti fasid ise amelide fasid (geçersiz) olur. Dolayısıyla kişiye yaptığı amelden ötürü faydalanacağı şey niyetinden ibarettir.

Bu hadisi şerif, hayırlı işlere niyet edip de bir özür sebebiyle gerçekleştiremeyen kimselerin, niyet ettikleri şeyin ecrini alacaklarına delalet etmektedir. Bunun gibi bir kişi bir şerri yapmaya niyet ederse sonra da Allah'tan ittika ettiği için vazgeçerse de bunun karşılığında da ecir alır inşallah...

Burada şu konuya da değinmekte fayda var: Hayırlı işlerde niyeti salih tutup acele etmek, ertelememek lazım. Allah yolunda tasadduk etmesi gereken kişi; "Herkes zengin, bu devirde fakir mi kaldı. Allah versin... Herkes çalışıyor, o da çalışsın kazansın!" diyerek türlü bahanelerin arkasına sığınmaması gerekir.

Her müslümanın "emr-i bi’l-maruf nehy-i anil münker"i icra etmesi lazım; "Bu zamanda kim dinler ki, artık insanlar dinini biliyor, her yerden öğrenebilir... " deyip te bir köşeye çekilmemesi lazım. Azmetmek, adım atmak ve bahanelere sığınmamak gerekir...

Ve dua ediyoruz: Ya Rabbi!.. Ebediyete çıktığımız bu zorlu yolda, niyetlerimizi halis eyle,    

amellerimizi salih eyle!.. Bizleri sırat-ı müstakimden ayırma!.. Kalplerimizi hased ve kinden uzak tut, imanı ve takvayı sevdir. Bizleri razı olduğun salih ameller işlemeye muvaffak kıl!.. Amin!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.