Son zamanlarda dünyada Müslüman kimliğine karşı acımasızca başlatılan terörle ilişkilendirme Müslümanların hayatlarını güvensiz hale getirmeye başladı. Hristiyan batının fanatik taraftarları her fırsatta suça karışan insanların Müslüman kimliğini ön plana çıkarıp İslami itibarsızlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu vahim durumun sorumluluğunu sadece demokrasinin bekçisi rolüne soyunan batıya yüklemek doğru olmaz. Müslümanların kendi kimliklerini yeterince kabul ettirememeleri, gelişmiş ülkelere karşı içine girdikleri aşağılık kompleksi ve zulme karşı sessiz kalmaları bu sonucu doğuran en önemli sebeptir.

Geçen hafta BM de konuşan Cumhurbaşkanımız Erdoğan her fırsatta dile getirdiği İslam’la terörizmin bir arada olmadığı gerçeğini bir defa daha dünyaya haykırarak şöyle dedi: “ İslami terör ifadesini hangi hakla kullanırsınız. Biz Arakanlıları öldüren Budist katillerdir diyor muyuz? Veya dünyanın herhangi bir yerindeki terörist faaliyetini yapan kişinin inancına bakarak ‘ Yahudi terörist, Hıristiyan terörist ya da ateist terörist’ diyor musunuz? Müslüman kimseyi incitmez. Onun inancına göre bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibidir”

Müslümanlar açısından çok önemli bir konudur bu. Herkes birey olarak İslam’ın istediği insan modelini dünyaya göstermek zorundadır. Dinin ibadetle ilgili hükümlerini titizlikle yerine getiren çağımız Müslümanları ahlaki değerde aynı hassasiyeti gösterememekte dünyaya doğru insan modeli sunamamaktadır maalesef. Avrupa’da görev yapan bir hocamızın anlattıkları hakikaten şok ediciydi. “Siz dininizi onlara anlatamıyorsunuz.” Derdi. Zira oradakiler trafik kuralı dahil kurallara uymayanların en çok Müslümanlar olduğunu, onların buldukları her fırsatta başkalarının malına göz diktiklerini, aile içi şiddet gösterdiklerini, ticarette her türlü hileye başvurduklarını üzülerek anlatmıştı.

İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanların kimliklerinin getirdiği özelliklerde ayrı bir dert. Kardeşinin kuyusunu kazma, iffetsizlik, riya, hile başkasını tekfir, inancının çok sağlam olduğunu düşünüp ötekileri cehenneme gönderme gayreti, kendi hocasının anlattığının dışındaki her şeyi inkâr, kendisi gibi düşünmeyene yaşam hakkı tanımama, ölümcül sonuçlar doğuran eleştiri, kadına karşı insan dışı davranışlar, insan şerefine aykırı yaşamlar vs vs.

Müslümanların artık vicdan muhasebesinin yanında kimlik muhasebesi de yapması gerekir. Zira Müslümanlar dünyanın her yerinde inançlarıyla ilgili ciddi tehdit altındalar. Milyonlarca Müslüman yerlerinden yurtlarından zorla çıkarılıyor, namuslarına ve hayatlarına kastediliyor. Bombalar altında günlerce evlerinden çıkamayan en yakınlarının hunharca öldürülmesine şahit olan bu insanların eline silah alması bulduğu ilk fırsatta kendisine bu zulmü yapanlardan intikam alması kadar doğal ne olabilir ki. Onların savaş ortamından çıkıp göç ettikleri yerlerde normal davranış sergilemeleri nasıl beklenir ki.

Belki de dünyaya bunu anlatmak lazım. Siz insanların inançlarını, namuslarını hayatlarını tehdit ederseniz veya güvence altına almazsanız o insanların başkalarına zarar vermesine asla engel olamazsınız. Bunun inançla hiçbir ilişkisi yoktur. Bu sadece insani bir tepkidir. Teröre sebep olur. Aksine İslam barış dinidir, esenlik dinidir.

Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf “ Ölümcül Kimlikler” adlı eserinde Ortadoğu’da yaşanan savaşın şahidi olarak insan psikolojisini ne kadar etkilediğinden bahseder. Lübnan da yüzyıllardır atalarının Hristiyan olarak rahatça yaşamalarının sebebini Müslüman yönetime borçlu olduğunu, tarih boyunca İslam’ın idaresinde diğer inanç sisteminin insanlarının rahatça yaşadığını ancak Hıristiyan yönetiminin tam tersi Müslümanlara yaşam hakkı tanımadığını itiraf eder.

             Rabbim; Tarih boyunca birçok farklı unsuru bünyelerinde özgürce barındıran atalarımızın kurdukları devletleri yeniden inşa etmeyi ve Müslüman kimliğiyle yeryüzüne hakkı ve adaleti getirmeyi nasip etsin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.