Hasretle bekliyorduk… Ramazan ayı yaklaşıyor, mübarek üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı bereketi ile rahmeti ile geliyor. Müslümanlar bu ayı heyecanla sevinçle bekliyor. Peygamberimiz (s.a.s.),  Ramazan ayı ile ilgili şöyle buyuruyor: “Ramazan ayı girdiği zaman cennet kapıları açılır; cehennem kapıları kilitlenir; şeytanlar zincire vurulur.” (Buhârî, Müslim)

Yani fani dünyada işlenilen suçlar ve günahlar, gerçek oruç tutanlarda minimum bir seviyeye iner. Şeytanın şerri de biter. Ancak nefsin şerrine dikkatli olmak gerekir. Ramazan rahmet, mağfiret ve bereket ayıdır.

Ramazan-ı Şerifi yaşamak ne güzel! Her günün de ayrı bir heyecan, ayrı bir bereket… İftar sofraları, teravih namazları, sahur vakitleri, mukabelesi ve hatmi ile her anı büyük bir ziyafet, bu kutlu ayın… Gecesi ile gündüzü ile, bu mübarek ayın coşku ve heyecanını yaşayanlara, ne mutlu!

Yüze Yaradan’ın kutsal kitabımız olan Kur-an’ı Kerim’de övdüğü, mübarek bir ay, Ramazan ayı… Peygamber Efendimizin (s.a.v) kavuşmak için dua ettiği, özlem ve hasretle beklediği, güzel bir ay, Ramazan Ayı… Tüm müminlerin sevinç ve heyecanla karşıladığı, bereket dolu, özel bir ay, Ramazan Ayı…

Şeytanın, ona uyanların; münafıkların, kâfirlerin, kötü kim varsa hepsinin, gelişi ile sıkıntı duyduğu, hikmet dolu bir ay, Ramazan Ayı… Şeytana kilit vurulan, hilelerinin etkisiz kaldığı ay. Nefsimizi terbiye ettiğimiz, gönüllere dolan hoş sohbet, birlik beraberlik ve kardeşliğimizin pekiştirildiği aydır Ramazan.

Geçen sene aramızda olup da bu sene Ramazanı göremeyenler var. Allah onlara rahmet eylesin inşallah. Ramazanı şerife ulaşanlara da, bu güzel ayı en güzel şekilde değerlendirmeyi nasip etsin Yüce Allah.

Bize bu kutlu ayı, manevi hazzın yüksek olduğu Ramazan sevincini yaşatan Allah’a şükürler olsun. Her mümin gibi biz de sevinçliyiz. Ramazan ayına ulaştığımız için, bu ayın güzelliklerini yaşamaya çalıştığımız için,  mutluluk duyuyoruz. Ailelerimizle, akrabalarımızla bir araya gelip sahur ve iftar keyfinin yaklaştığını duymak insanın içini bir hoş ediyor.

Oruç tutmayı sadece Ramazan ayında tutulması gereken bir olay olarak görmemeliyiz. Biz bunu nefsimizi terbiye etmek, Allah’a yakın olmak ve bolca ibadet etmeliyiz. Ramazan ayını boş geçirmeden manevi hazzının zirvesine ulaşmamız lazım.

Bu ayda hem bedenlerimiz, hem de ruhlarımız ferahlayacak. Allah kıymetini bilenlerden, hakkını verenlerden eylesin! AMİN!

Ramazan ayı geldi diye çekidüzen verdik kendimize, ne güzel! Ramazan hürmetine namaza başlamışsın, ne güzel! Ramazan ayındayız diye içkiyi terk etmişsin, ne güzel! Meyhanenin kapısına; Ramazan münasebetiyle kapalıyız” yazmışsın, ne güzel!

Ama bilinmeli ki; Müslümanlık ramazan ayından ibaret değildir. Sadece Ramazan ayında mı Müslüman gibi yaşamalıyız?  Aslında olması gereken şu, Ramazan ayını Peygamber Efendimiz (s.a.v) gibi yaşamalıyız. Ramazan ayından sonra da Efendimizin sünnetlerini örnek alarak yine iyi bir Müslüman olmaya çalışmalıyız.

Efendimiz (s.a.v) günlük namazlarını kılardı, ama Ramazanda bu namazlarına teravih namazlarını da eklerdi.

Efendimiz cömertti, ama Ramazan ayında daha cömertti. Efendimiz Dünyalıklardan uzak dururdu ama bu ay Onun gece gündüz ibadet etme ayı idi.

Efendimiz sürekli Kur-an okur ve Kur-ân’a göre bir hayat yaşardı ama Ramazanda daha çok Kur-ân okurdu.

Kısacası Müslümanlığımız sadece ramazan ayı ile sınırlı olmamalı. Ramazan ayından sonra da İslami hayatımız devam etmeli. Namaza bu ramazanda başlayan kardeşlerimiz ramazan ayından sonrada devam etmeli. Peygamber efendimizin sünnetinden ayrılmamalı.

Bu güzel, bereketli, manevi dolu ayda kendimize bir hedef koymalıyız. Bu hedef doğrultusunda ilerlemeliyiz. Kur-an’ı Kerim okumayı bilmiyorsak; Ramazan ayı boyunca Kur-an’ı Kerim’i okumayı öğreneceğiz, diye bir hedef koymalıyız kendimize.

Namazlarımızı kılmıyorsak ya da eksik kılıyorsak; Ramazan ayında namaza başlamayı, namazımı tam kılmayı hedef edinmeliyiz kendimize.

Mübarek Ramazan yaklaşıyor. Ramazan görevini yapıyor en güzel şekilde. Ya biz?  Biz bir kul olarak görevimizi yapıyor muyuz?

Rabbim, Bu mübarek aya hürmet eden ve teslim olan kullarından eylesin! AMİN!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.