“Mübarek Ramazan ayı size geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet)  kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır”(Nesai, Siyam 5)

            Oruç İslam binasının temellerindendir. Efendimiz bir hadisi şerifinde “ İslam beş esas üzerine kurulmuştur: Allahtan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allahın resulü olduğuna şahitlik etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekât vermek, Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmaktır ” (Müslim, İman 21) buyurur.

             Oruç; bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak, engellemek demektir. Oruç ibadeti değişik biçimlerde de olsa hemen bütün din ve kültürlerde vardır. Kuranı Kerimde geçmiş ümmetlere orucun farz kılındığı (2/183) haber verilerek orucun vazgeçilmez kadim bir ibadet olduğuna işaret edilmiştir.

             İslam inancında oruç; İmsak vaktinden iftar vaktine kadar yemek, içmek ve cinsi münasebetten uzak durmak demektir. İmsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sadık yani tan yerinin ağarma vaktidir. Bununla yatsı namazının vakti çıkmış sabah namazının vakti girmiş olur.Bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip orucun başladığı vakittir. İftar vakti ise oruç yasaklarının sona erdiği güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur.

            İslam tarihinde Müslümanların tutuğu ilk oruç Aşura orucudur. Yahudiler in geleneği olduğu anlaşılan bu orucu başta Kureyşliler olmak üzere Arap kabileleri de bu orucu tutmaktaydılar. Hattta peygamberimizin hicretten önce Mekke’de Aşura orucu tuttuğu gibi hicretten sonrada Medine de bu orucu tuttuğu rivayet edilmiştir.( Buhari, Savm 69)Ramazan orucunun farz kılınmasıyla Müslümanlar artık farz olan Ramazan orucunu tutmaya başladılar. Aşura orucu tutup tutmamakta serbest bırakıldılar(Buhari, Savm1)

             Oruç ibadeti; Kuranı Kerimde  bakara suresi 183 – 185inci ayetlerde ayrıntılı olarak anlatılır.”…. İçinizden kim bu aya erişirse oruçla geçirsin…” ayetiyle oruç ibadeti ramazana ulaşan her mümin için farz kılınmıştır. Hasta ve yolcuların durumları dikkate alınmış bu durumda tutamadıkları orucu daha sonra kaza etmeleri istenmiştir. Yine oruç tutamayacak kadar güçsüz ve yaşlı olanların tutamadıkları günler karşılığında fakirleri doyurmalarına ilişkin izin verilmiştir.

Oruç; Allah’u Teala’nın takdir ettiği çok özel bir ibadettir. Zira yüce Allah kutsi bir hadiste şöyle buyurmuştur;  “Oruç benim içindir onun ecrini ben vereceğim”.(Müslim Siyam 163)Gün ilerledikçe oruç tutmanın kazandırdığı manevi ha ve heyecanla birlikte açlık ve susuzluk hissi de artar. Fakat oruç tutan mümin “ oruçlunun ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha güzeldir diyen Allah resulünün övgüsüne mazhar olabilmek için sabreder. Ve yalnızca Allah için türlü zorluklara katlanılarak eda edilen bir günlük oruç iftar vaktinin girmesiyle sona erer. Müjdeler olsun sabredenlere!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.