Altay Kışlasını İstiyorlar

Özsan Sanayi Sitesi Esnafı ile bir araya gelerek sorun ve isteklerini dinledik. Esnaf, mevcut sitenin yeterli olmadığını ifade ederek daha geniş bir alana taşınmak istiyor. Esnafın beklentisi Altay Kışlası’na taşınmak.

Altay Kışlasını İstiyorlar

Özsan Sanayi Sitesi Esnafı ile bir araya gelerek sorun ve isteklerini dinledik. Esnaf, mevcut sitenin yeterli olmadığını ifade ederek daha geniş bir alana taşınmak istiyor. Esnafın beklentisi Altay Kışlası’na taşınmak.

21 Şubat 2018 Çarşamba 11:30
Altay Kışlasını İstiyorlar

Özsan Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Şemsettin Alkan ile başladığımız röportajda sanayi esnafının görüş ve düşüncelerini dinledik.

GÜZEL HİZMET VERİYORUZ

Özsan Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Şemsettin Alkan kooperatif olarak sanayi esnafına güzel hizmetler sunduklarını ifade ederek şunları aktardı. Alkan, “1983 den beri bu kooperatifin ikinci başkanıyım. Kooperatif 1978 de kuruldu 1982 de inşaata başladık, 1990 da kura çektik, 1995 de üyelerin tapusunu verdik bu aşamada hiç bir yere borcumuz yok. Aktif olarak devam ediyor. Bu sanayi sitesindeki dükkânlar bizimle beraber başlayıp bitiren komşu illerdeki sanayi siteleriyle kıyaslandığı zaman mesela yüz metre kareyi 98 milyara mal etti Şanlıurfa. Bizim buradaki maliyetimiz 28 bin lira, güzel bir hizmet ürettik burada.” Şeklinde konuştu.

ESNAF, ALTAY KIŞLASI’NI İSTİYOR
Biran önce daha büyük bir alana taşınmayı beklediklerini belirten Alkan, sanayi esnaflarının beklediklerinin Altay Kışlası olduğunu söyledi. Altan şöyle devam etti,“En büyük sorunumuz yerimiz dar, esnaf dışarıda çalışmak mecburiyetinde kalıyor. Sağlıklı değil, iş yapıyoruz ama esnafın canı çıkıyor. Modern iş yerlerine acilen ihtiyacımız var. Modern iş yeri için hükümetimiz bir yasa çıkardı. 1 Temmuz 2017’de o yasa gereği ilk planda on tane sanayi sitesi çarşı dışına çıkarılacak. Bu on tane içinde dördüncü sırada Malatya var. Bu çıkan kanunun yönetmeliği de iki gün önce yürürlüğe girdi. Devlet büyüklerimizin arsa tahsisi için acil yardım bekliyoruz. Esnafımızla ilgili bir kaç yerde çalışma yaptık, birkaç yer de arsa bulduk ama merkeze çok uzak esnaf oraya gitmek istemiyor esnafın istediği özellikle Altay Kışlasındaki askerin kullanmadığı boş alan. Talebimiz onunla ilgili, Sayın Cumhurbaşkanımıza bir dosya verdik şimdi de Cumartesi günü başbakanımız gelecek onunla görüşme imkânı bulmaya çalışacağız. Devlet büyüklerimiz bize yardımcı olursa arsa tahsisinde en yakın zamanda modern dükkânlar yapıp esnafın orada hizmet yürütmesine yardımcı olacağız. Biz elimizden gelen tüm gayreti yapıyoruz ÖzSandaki ve aşağı sanayideki dükkânlar çok dar sağlıklı değil esnafın yüzde doksanı dışarıda çalışmakta. Gümrük ve Ticaret Bakanımız sağ olsun teşekkür ediyoruz. Her türlü yardımı var ama arsa tahsisi konusunda biz sıkıntı yaşıyoruz bu sıkıntılarımızın siyasilerimizin ve ilimiz yöneticilerimizin acilen çözmesini bekliyoruz.”

BÜYÜK BİR SANAYİYE İHTİYACIMIZ VAR


Özsan Sanayi Sitesi Kooperatifini kurucuları arasında olan Muharrem Kabsüz ise şunları akytardı; “Buranın ilk kurucularındanım, biz burayı 1976 da kurduk. Arkadaşlarımıza teslim ettik. Buranın tabi ki sorunları da var, buranın arkasında tamircilerimiz var bizden alınınca buradaki tüm blokların büyük tamircilerin yangın çıkışlarının hepsi kapandı. Millet burada çok perişan oluyor, yer yoktur, tırlar giriyor.  Burada yüzde 40 tır ile araba tamircileri var bütün büyük araba bayileri hepsi burada. Burada oldukları içinde dönüşlere çok zorluk çekiyorlar. Birbirinin dükkânına girerek dönüş yapıyorlar çünkü yan yolumuzu kara yolları istilak etti. Şuan çok büyük sıkıntımız var çok da büyük bir sanayiye ihtiyacımız var. Biz burayı ilk yaptığımız zaman üye bulamıyorduk şimdi bütün sanayicilerimiz, tamircilerimiz çok büyüdü. Adamlar buraya geliyorlar bir yıl içinde buranın kirası birden beşe katlandı ve yeni yetişen gençlerimize bir iş yeri olması lazım. Hepsi zanaatkâr insanlar, bir iş yeri açmak istiyorlar ama bizim büyük bir sanayiye ihtiyacımız var yani durum. Bu yeni yetişen geçlerimize yeni yerler yapalım teslim edelim”

TRAFİK SORUNU OLUŞUYOR


Esnaf Kemal Alkan; “Yaklaşık 1999 yılından beri burada çalışmaktayım. 2011 yılından beride yetkili servis işi yapıyoruz. İşlerimiz iyi yalnız bir trafik sorunu oluşuyor. Tırlardan kamyonlardan dolayı yerlerimiz bize yetmiyor artı bütün dükkânlar iç içe sosyal bir alan yok. Daha iyi bir yerin olması güzel olur bunu da devlet büyüklerimizden desteklerini rica ediyoruz. Sanayide çalışan bütün arkadaşlar için güzel bir çalışma olur. Şimdi artık kimse çocuğunu çırak olsun diye vermek istemiyor bunun ileriki dönemlerde bence bu sektörde kazanılan paranın yeterli olması durumunda insanların bu sektöre akacağına inanıyorum ama bunu da geliştirmek lazım. 2010 yılında rekabet piyasası kanunuyla birlik de para kazanamaz olduk bu kazanamadığımız parada verdiğimiz elemanlara asgari ücret olarak dönüyor. Asgari ücretten üstü bir maaş verebilirsek biz insanları sanayiye çekebiliriz. Yapılan işlerin karşılığı bir asgari ücret değil daha fazlasını hak ediyoruz bizlerde, işverenlerde, işçilerde daha fazlasını almak lazım ama daha fazlasını alamadığımız için şartlarımız bu. Yeni düşünülen projeyle ilgili tek giriş, güvenlik, geniş hizmet alanları, daha fazla dükkân büyük dükkânlar olursa görüntü kirliliği de olmayacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

MİLLİ SERVETE ZARAR VERİYOR


Esnaf Cemal Gürsel Doğan, “40 yıldır bu sanayi sitesindeyim. Buranın en büyük sorunu araçlar içeriye giremiyor dar ve küçük olduğu için şuan da yapmış olduğumuz tamirat milli servete zarar veriyor yani araçları dışarıda tamir ediyoruz. Aynı zamanda Malatya'da ki otobüs bakım ve onarımlarını ben yapmaktayım ve eleman yetiştirmekte de sıkıntımız var.” dedi. 

BURASI YETERLİ GELMİYOR


Esnaf Nurettin Hoşhan; “47 yıldır bu işi yapıyorum, şuan bizim en büyük sorunumuz bu sanayinin günümüzün araçlarına yeterli gelmiyor. Bize yeni bir sanayi sitesi yapılmasında büyük bir yarar görüyorum. Ve aynı zamanda şu anda çalışmış olduğumuz sanayide kara yolları yol genişletmesi adı altında bir çalışma yaptı. Sanayimizin üç bloğun üst bağlantı yolları kapandı. Şuanda gelen büyük araç yukarıya doğru gidiyorlar ve geri dönmek zorunda kalıyorlar. Bu insanlar mağdur oluyorlar. Bizim bu mağduriyetimizin giderilmesi için daha sağlıklı ve verimli iş yapmamız için Sanayi Bakanımıza, Başbakanımıza rica ediyoruz bize günümüz şartlarına uygun bir sanayi siteleri yapmalarını istiyoruz. Allaha çok şükür çalışıyoruz, kazanıyoruz ama dediğim gibi biraz daha rahat kazanmakta yarar var bizim aslında en büyük sıkıntımız sanayi. Bir ikincisi de arkadan gelen çırakların olmaması, mesleklerin körleşmesine neden oluyor. Muhakkak arkadan gelen yeni nesil olması gerekiyor ben bu işi bıraktıktan sonra kalan insan mağdur olacak bunlarında gözden geçirilmesinde yarar olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

SANAYİ YETERLİ GELMİYOR


Esnaf Şahin Özdemir, “Sanayimizin trafik sıkıntısı var. Kırmızı şıkta geçse bir sorun geçmezse bir sorun. Millet arık bıkmış durumda. Sanayi millete yeterli gelmiyor. Bizi artık daha geniş bir alana taşısınlar. Onun dışında çırak bulmakta sorumuz var. Çalışacak eleman sıkıntımız var” dedi.

HABER: YUNUS POLAT

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.