Anadolu Tıbbı Malatya’dan Uluslararası Arenaya Çıkıyor

Malatya’nın ikinci devlet üniversitesi olan Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ), hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor. MTÜ Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbbın uygulama ve araştırma merkezi olacaklarını ve Anadolu tıbbını uluslararası alanda yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Anadolu Tıbbı Malatya’dan Uluslararası Arenaya Çıkıyor

Malatya’nın ikinci devlet üniversitesi olan Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ), hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor. MTÜ Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbbın uygulama ve araştırma merkezi olacaklarını ve Anadolu tıbbını uluslararası alanda yaygınlaştıracaklarını söyledi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 15:55
Anadolu Tıbbı Malatya’dan Uluslararası Arenaya Çıkıyor

Malatya Turgut Özal Üniversite Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, üniversitelerinin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini anlattı.

“ÖZAL’A VEFAYI CUMHURBAŞKANIMIZ GÖSTERDİ”
Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’ya bir hediyesi, merhum Turgut Özal’a ise bir vefa duruşu olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Nisan 2018 tarihinde verdiği müjde ve 18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan kanun onayıyla Malatya Turgut Özal Üniversitesinin resmi kuruluşu gerçekleşmiştir. 8. Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal’ın ismi,   vefatının 25. yılında memleketi Malatya’da ölümsüzleştirildi. Bu durum Özal’ı anma ve Özal’a vefa gösterilmesi konusunda çok önemli bir noktadır.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hem şehrimize ikinci devlet üniversitesinin kazandırılması, hem de merhum Özal’ın isminin yaşatılmasına verdiği katkılardan dolayı şükran ve teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

BEYLERDERESİ YERLEŞKESİ İÇİN ADIMLAR ATILDI
Rektör Prof. Dr. Karabulut,  üniversitenin 5 fakülte, 1 yüksekokul, 1 enstitü ve 8 meslek yüksekokulu ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek, “1. yılımızı geride bıraktık. Kuruluş ve kurumsal çalışmalarımız sürüyor.  8 meslek yüksekokulumuzun her biri ayrı bir ilçede, merkezde ise bir tanesi mevcut kullandığımız Battalgazi Tarım Yerleşkesi,  diğeri de yakında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri ile çalışmaların başlatılacağı Yeşilyurt’ta BeylerderesiYerleşkemiz.  Görünen tablo; Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ni bir şehir üniversitesi hüviyeti kazandırmıştır. Yerel sinerjiden güç alarak ulusal ve uluslararası sıralamada yer alan bir üniversite için sağlam zemin ve güçlü temel üzerinde duruyoruz. Battalgazi Tarım Yerleşkemiz bölgemizin en önemli tarım arazilerinin bulunduğu bir bölgede yer alıyor ve bu yerleşkemize kesinlikle yeni bina yapılmayacak. Bu yerleşkemiz çiftçimiz için, ülkemizin tarım geleceği için zirai alanda bir laboratuvar olacak.  Tarım ülkemizin geleceğidir ve savunma sanayi kadar önemli bir stratejik alandır. Beylerderesi Yerleşkemiz; mühendislik, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi, Tıp Fakültesi, bilimsel araştırma üslerinin yer alacağı bir yerleşke olacak.  Çalışmalarımız ülkemizin geleceği ve hedefleri düşünülerek planlanıyor.” şeklinde konuştu.“ANADOLU TIBBINI ULUSLARARASI ALANDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıbbın bugün teknolojide ve çağdaş tıp olarak ifade edebileceğimiz alanlarında başarı sağlamış olan dünyanın sayılı ülkelerinde çok ileri seviyede kullanılmakta ve desteklenmekte olduğunu ifade eden Karabulut, “Türkiye’de bilimsel ve akademik anlamda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanındada son dönemde önemli gelişmeler yaşanıyor. Verilen bu desteklerden dolayı Türkiye bu konuda özellikle bilimsel alt yapının oluşturulmasında önemli aşamalar sağlamakta.  Sağlık Bakanlığımız bu konuda çok hassas ve özverili. Sağlık Bakanlığımızda yeni Klinik Araştırmalar Rehberi Yönetmeliği de yayınlanmıştır. Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak GETAT Merkezimizi kurmakla kalmayıp, bunun alt yapısını güçlendirecek olan uygulama ve araştırma merkezlerini de tek tek oluşturuyoruz. Hedefimiz sadece uygulama değil, bu alanda eğitim ve aynı zamanda araştırma merkezi de olmaktır. Anadolu’da yüzyıllardır var olan şifa uygulamalarını yani Anadolu tıbbını önce bilimle buluşturup, ardından uluslararası alanda yaygınlaştırmak bu konuda da hedefimizdir” şeklinde konuştu.“PROBİYOTİK KATKILI KAYISI EKSTRESİ ÜRETİMİ YAPILIYOR, GELİRİ ÖĞRENCİLERE BURS”
Probiyotik Katkılı Kayısı Ekstresi’nin çok yakında üniversitenin kendi tesislerinde üretilmeye başlanılacağını belirten Rektör Prof. Dr. Aysun Bay karabulut şu bilgileri paylaştı; “Malatya kayısı üretiminde dünyanın en önemli merkezlerinden birisidir.  Türkiye’nin dünya kuru kayısı üretimindeki payı yüzde 63’dür ve bunun büyük oranı Malatya’da gerçekleşmektedir.  Kayısı üretimi 2002 yılında 315 bin ton iken 2018 yılında 750 bin tona çıkmıştır.  Yüzde 138 oranında artış göstermiştir.  Ancak bu artış seviyesinde bilimsel yansımalar olmamış. Acı kayısı çekirdeğinin kanseri önleyici ve uzun dönemde tedavi edici etkilerinin olduğuna dair yayınlanmış uluslararası bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.  “Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (Vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi"   adlı çalışmamızda Acı kayısı çekirdeği ve amigdalinin kanserli hücreleri öldürdüğü, sağlıklı hücreleri ise yenilediği tespit edilmiştir. Bu çalışmamızın sonucunu 2014 yılında kamuoyu ile paylaştık.  Aradan 5 yıl geçti ve bu çalışmamızın sonuçlarını olumsuz yönde etkiyecek bir bilimsel çalışma öne sürülmemiştir.  Bilimsel çalışma sonuçları uluslararası dergide yayınlanmış ve karşı görüş olarak bilimsel bir çalışma şimdiye kadar gösterilmemiştir.  Özellikle sadece acı kayısı çekirdeği değil, aynı zamanda bunun içerisindeki amigdalin elde edilerek kanser üzerine etkisi araştırılması dünya literatüründe daha önce hiç yapılmamış. Özellikle acı kayısı çekirdeği olması dikkat çekiyor. Bunun, kanserin ağrılarının dindirilmesi ve kanserin oluşturduğu hasarların giderilmesinde etkili olduğunu ilk defa bu çalışmayla göstermiş olduk.  Çalışma ve araştırma yapmakla kalmadık, bunu insanlığın hizmetine sunduk. Tarım Bakanlığımızdan almış olduğumuz izin ile Probiyotik Katkılı Kayısı Ekstresi’nin üretimi yapılmaya başlamıştır.  Probiyotik Katkılı Kayısı Ekstresi; kayısı üzerinde yaptığımız bilimsel çalışmaların bitkisel gıda takviyesi olarak kamuoyuna yansımasıdır.  Probiyotik Katkılı Kayısı Ekstresi, üretimi ve kullanımı tamamen bilimsel çalışmaların ışığında gerçekleşmiştir. Çok yakında bu ürünümüzü imalatını üniversitemiz bünyesinde gerçekleştireceğiz. Elde edilen gelir Malatya Turgut Özal Üniversitesi Geliştirme Vakfı aracılığı ile öğrencilerimize burs olarak verilecektir.”KANSER İÇİN GELECEĞİN İLACI; ACI KAYISI ÇEKİRDEĞİ
Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Probiyotik Katkılı Kayısı Ekstresi, çağımızın vebası kanser üzerine etkileri konusunda şimdiden uluslararası bilim camiasında dikkat çekmiştir. Hatta birçok uluslararası firma acı kayısı çekirdeği ürününü üretmek için ikili işbirliği tekliflerinde bulunmaktadır.  Yapılan bilimsel çalışma ve deneyler sonucunda elde edilen Probiyotik Katkılı Kayısı Ekstresi,  özellikle kanser hücreleri üzerine olumlu etkileri olduğunu, kanser hücrelerini öldürdüğünü, diğer taraftan da sağlıklı hücrelerin yenilenmesini sağladığını gördük. Özellikle karaciğer enzimleri üzerinde acı kayısı çekirdeğinin oldukça olumlu etkilerini tespit edilmiştir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliyorum;  yakın gelecekte acı kayısı çekirdeği kanserin önlenmesi konusunda çok önemli bir kaynak olacaktır” diye konuştu. 


 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214