Asıl Amaçları Müslümanlar ve İslam

MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kalan, 28 Şubat Darbesi’ni ve darbenin ekonomiye verdiği zararı değerlendirdi.

Asıl Amaçları Müslümanlar ve İslam

MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kalan, 28 Şubat Darbesi’ni ve darbenin ekonomiye verdiği zararı değerlendirdi.

09 Mart 2017 Perşembe 11:56
Asıl Amaçları Müslümanlar ve İslam

MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kalan, 28 Şubat Darbesi’ni ve darbenin ekonomiye verdiği zararı değerlendirdi. Darbecilerin asıl amaçlarının Müslümanlar ve İslam dini olduğunu ifade eden Kalan, “o günlerde karıncayı incitmez dediğimiz insanlara çirkin iftiralar atıldı.” dedi.

Sizce 28 Şubat Darbesi neden yapıldı? Kimler planladı?

Planlayanlar malum, üzerinden 20 yıl geçmiş olsa da 28 Şubat Darbesi’ni unutmamız mümkün değil. 15 Temmuz’dan sonra anlıyoruz ki kökleri derinde olan ihanet çeteleri maalesef her türlü ama her türlü kılıfa girerek Müslümanlara, akidesi sağlam insanlara bir şekilde darbelerde bulunabiliyorlar. Bunun adı bazen 28 Şubat olabiliyor, bazen e-muhtıra olabiliyor, bazen de 15 Temmuz olabiliyor. Devamlı kılıf değiştiren darbecilerin hedefi Müslümanlar ve İslam dini. Bu mücadele ta ki 60’lı yıllardan beri devam ediyor. Darbecilerin asıl amaçlarının farkındayız ve onların o çirkin amaçlarını yeni nesle anlatmamız lazım, unutturmamamız lazım.

28 Şubat Darbesi’nin ekonomiye verdiği zararı nasıl anlatırsınız?

28 Şubat’ın gerisine doğru baktığımızda emekli olan her generalin bir şirkette köşe kaptığı çok dolgun maaşlarla sadece koltukta oturduğu akabinde de her emekli generali bir holdingin kaptığı bir dönem görürüz. 1997’de de beşli çetenin birden bire ortaya çıktığını gördük. Bu çetenin içinde maalesef işadamları dernekler vardı. O dernekler darbenin yanında oldular. Ama 15 Temmuz’a geldiğimizde MÜSİAD gibi Anadolu’nun sermayesi olan işadamları darbelerin karşısında oldu. Bankaların hortumladığı, nice nice bankaların içinin boşaltıldığı, devlet bankalarının soyulduğu bir dönemdi 28 Şubat. 300 milyar dolar gibi bir rakamdan bahsediliyor. Bu rakamlar küçük rakamlar değil. Bu rakamlar yeniden bil ülkeyi inşa edeceğiniz rakamlar. Aslında 28 Şubat darbesinin görünmeyen yüzü buydu, ekonomiydi. Ekonomide paranın rengi olmaz, para paradır ama darbeciler parayı bile iki renge ayırdılar. Bunlar yeşil sermayedir biz bunları bitireceğiz dediler. 28 Şubat’ı planlayanları ve darbe sesi yükseltenlerin aslında bu darbeden hiç etkilenmediklerini, aksine güçlerine güç kattıklarını gördük.

28 Şubat sürecinde Malatya neden pilot il seçildi?

Malatya aslında birçok şehre benzemez. Duruşuyla, varlığıyla, fikir üretmesiyle Malatya farklı bir ildir. Delimiz gidiyor Ağca’yı vuruyor, akıllımız Cumhurbaşkanı oluyor diyebileceğimiz bir şehirdir Malatya. Ama halkı açısından baktığımızda mütedeyyin, dinine düşkün, inancını savunan, farklı fikirlere sahip bir şehirdir. Bu cepheden baktığımızda Malatya’yı elbette seçeceklerdi. Malatya özgün duruşlu bir şehirdir. Malatya’da var olan o gün ki İslami çalışmaları kendilerine göre baltalamaları gerekiyordu. Bunu da en iyi şekilde yaptılar. Malatya’nın ekonomisi çok olumsuz etkilendi. Batı çalışma gurubu Malatya’da da faaliyetlerini sürdürdü. İnsanları fişlediler, bildiğimiz tanıdığımız nice güzide insanlar cezaevlerinde yattı. Karıncayı incitmez dediğimiz insanlara çirkin iftiralar atıldı. Birçoğu memleketi terk etmek zorunda kaldı. Biz bunları ne unuttuk ne unutacağız nede unutturacağız.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi hakkında görüşleriniz nedir?

Parlamenter sistemin faydasının ancak bu kadar olacağını gördük. Gelişmiş ülkelere baktığımızda başkanlık sistemini bırakıp parlamenter siteme geçen hiçbir ülke yok. Tam aksine bir geçiş var. Şuan bizi Cumhurbaşkanlığı sitemi demiş olsak da bunun adı başkanlıktır. Gerçi isminde pek bir önemi yok. Başkanlık sistemi ile idare edilen ülkelerin ekonomik olarak kalkındıklarını görüyoruz. Parlamenter sistemde yönetilen ülkelerin ha bire ekonomik krizler içinde olduğunu görüyoruz. Güçlü hükümet gelecek demektir. Ben inanıyorum ki yeni sistem var olan bürokrasiyi bitirecek, işadamlarını sorunlarını bitirecek, çünkü bizim işimiz hep bürokrasi. Ben yeni sistem için evet diyorum ve sonuna kadarda evet diyeceğim.

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.