Bu Okul Türkiye’de Tek

2013 yılında kurulan ve o günden bu yana başarılı çalışmalara imza atan Özel Malatya İbn-i Sina Okulları, 120 öğretmen kadrosu ile çocuklarımızı geleceğe hazırlıyor.

Bu Okul Türkiye’de Tek

2013 yılında kurulan ve o günden bu yana başarılı çalışmalara imza atan Özel Malatya İbn-i Sina Okulları, 120 öğretmen kadrosu ile çocuklarımızı geleceğe hazırlıyor.

10 Ağustos 2017 Perşembe 11:20
Bu Okul Türkiye’de Tek

Belirlediği vizyon ve misyon doğrultusunda gençlerin mesleki ve eğitsel donanımlarını en üst seviyeye taşıma ilkesiyle yola çıkan eğitim kurumu, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi olarak üç farklı lisede 1545 öğrenciye eğitim veriyor. Okulu öne çıkaran özelliklerinden sadece biri; Özel eğitim veren İtfaiyecilik Lisesinin Türkiye’de sadece Özel Malatya İbn-i Sina Okulları’nda bulunuyor olması.

Özel Malatya İbn-i Sina Okulları Kurucusu Süleyman Bakırcı ile eğitim kurumları ve eğitim gündemine dair bir sohbet gerçekleştirdik.

TOPLUMUN ÖZEL MESLEK LİSELERİNE BAKIŞI NASIL?

BAKIRCI: Meslek liseleri genelde yani hükümetin bir politikası, meslek liselerine çok büyük önem veriliyor. Meslek liselerine teşvik amaçlı, halk da bu konuyu değerlendiriyor. Şöyle ki üniversitede belli bir başarıyı yakalamayacağını inandığını çocuğunu meslek sahibi yapmak, hayata hazırlamak yani toplumda çocuğun başarı ile yerini alabilmesi için vatandaşlar çocuklarını meslek liselerine gönderiyor. Kendi okulumuzda da görüyoruz, dışarıdaki okullarda da bunu görüyoruz. Aslında bu da çocuğun istikbalini kurtarması adına bir yol. Yani meslek liseleri çocuklar için önemli bir değer oluyor. Öğrencilerimize özen gösteriyoruz. Gerek okul ortamında gerek iş ortamlarında staj imkânları ile gerekli eğitimi tam manası ile veriyoruz. Bizim özel okulların bir artısı da şu, puanla öğrenci almıyoruz. Mesela bir çocuğumuz hemşire olmak istiyor. Yâda acilci olmak istiyor. Ama puanı yeterli değil. 10 puan 15 puan gibi eksik bir puanla kaçırıyor ve devlet okulu kazanamıyor. Biz bu durumda bu şartları göz önünde bulundurmuyoruz. Yani alamadığı o 15 puanı göz önünde bulundurmadan o çocuğunu okula kabul ediyoruz.

ÖZEL LİSELERİ KİMLER TERCİH EDİYOR?

BAKIRCI: Türkiye genelinde 450 bin çocuk açığa düştü. Yani yapmış olduğu tercihlerin neticesinde herhangi bir okula yerleşemedi. Bu durumda açıktaki bu öğrencinin eğitim ve öğretimine devam etmesi gerekiyor. Gerek açık liseden gerekse de özel okullara gidip eğimini tamamlayabilir. Bu durumda olan öğrenciler bizim okullarımıza kayıt yaptırabiliyor. Bu arada tabi devletin desteği var. Devlet desteğinin bazı kriterleri var. Yani şöyle ki 3 önemli kriteri var. Desteğin alınabilmesi için. Bunlardan biri kişinin, yani velimizin ekonomik durumu. Ekonomik durumu yetersiz olan velilerimiz bu konuda avantajlı duruma geçiyorlar.  İkinci bir durum; bize yollamak istediği öğrencinin dışında okuyan başka çocukları varsa bu da büyük bir avantaj. Üçüncü bir durum; çocuğun ortaokuldaki başarısı yani çocuk TEOG sınavında ortaokul 3 dediğimiz seviyede nasıl bir karne ile mezun oldu. O karnenin ortalaması da bizim için önemli. Bunlar olmazsa olmaz 3 tane şart. Devlet bu konuda ciddi de destek veriyor. 4 bin TL'nin üzerinde bir katkıda bulunuyor. Buda tabi velilerimizi çok rahatlatıyor. 

DEVLETİN ÖZEL OKUL DESTEĞİNDEN NASIL YARARLANILABİLİNİR?

BAKIRCI: Veli, öncelikle ben çocuğumu özel okula yollamak istiyorum diyor. Bir defa öncelikle bir ön başvurusunun olması gerekiyor. Belgelerini bize vermesi gerekir. Biz bu bilgilere bağlı kalarak veliden ekonomik durumunu gösterir bir belge istiyoruz. Emekli ise emekli belgesi, devlet memuru ise maaş bodrusu, özelde çalışan birisi ise yine maaş bodrusu gibi. Biz o bilgileri alıp çocuğun TC’si ile birlikte sisteme giriyoruz. Zaten çocuğun kardeşleri varsa sistemde belli olacak. Bu arada çocuğun ortaokuldaki almış olduğu puanda sistemde gözükmüş olacak. Biz o bilgilerin ışında müracaatımızı tamamlayacağız. Bu müracaat süresi bugünde başlayıp 26 gün devam edecek. Neticede iki, üç gün içerisinde kimlerin bu destekten yararlanabildiği, kimlerin de yararlanamadığı ortaya çıkacak. Süreç böyle işleyecek.

MEVCUT EĞİTİM SİSTEMİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ NELER?

BAKIRCI: Bu konu her zaman tartışılır. Türkiye'deki sistem çok hızlı değişiyor. Bazen eskiye dönüşler yapılıyor. Sürekli yapılan değişikliklerle bazı şeylerin denenmesi, Türkiye'de uygulanabilirliğine bakılması neticesinde bir istikrar yakalanmamıştı. Şuanda bir istikrar yakalamış durumda, bunu üzerine gidilirse ben başarılı olunacağının kanaatindeyim. Hani piyasada hep söylenir, biz eğitimde belli bir çizgiyi belli bir başarıyı yakalayamadık deniliyor. Kanaatimce şuan ki sistem işletilip üzerine gidilirse başarının yakalanacağına inanıyorum. Gidişat iyiye doğru gidiyor.
 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 11.08.2017 09:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.