“Bu Son Şansı Kaçırmayın”

Malatya Vergi Dairesi Başkanı Yunus Poyraz, 6736 sayılı kanunun getirdiği haklardan yararlanmaları için vergi mükelleflerine son bir şans tanındığını belirterek, “ilk iki taksitinizi 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyin. Böylece kanundan yeniden yararlanma imkanına kavuşmuş olacaksınız" dedi.

“Bu Son Şansı Kaçırmayın”

Malatya Vergi Dairesi Başkanı Yunus Poyraz, 6736 sayılı kanunun getirdiği haklardan yararlanmaları için vergi mükelleflerine son bir şans tanındığını belirterek, “ilk iki taksitinizi 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyin. Böylece kanundan yeniden yararlanma imkanına kavuşmuş olacaksınız" dedi.

24 Mayıs 2017 Çarşamba 19:23
“Bu Son Şansı Kaçırmayın”

2016 yılının Ağustos Ayı’nda yürürlüğe giren 6736 sayılı kanunun getirdiği haklardan yararlanmaları için vergi mükelleflerine son bir şans tanındı. Tanınan bu hakkı değerlendiren Malatya Vergi Dairesi Başkanı Yunus Poyraz, “Gerçekten son şans, çünkü bu iki taksit 31 Mayıs’a kadar ödenmediği takdirde silinen faizler mükelleflerimizin borcuna tekrardan eklenecek. Onun için mükelleflerimizin bu son şansı değerlendirmelerini istiyorum. Ankara’da vergi dairesi başkanlarına yönelik düzenlenen toplantının hemen ardından Malatya’ya döndüğümüzde saha çalışmasına başladık, bu son şansın iyi duyurulması lazımdı. Önce bir basın toplantısı düzenledik, tüm kamuoyuna duyurmaya çalıştık. Daha sonra STK’ları, meslek odalarını, işadamı derneklerini ziyaret ettik. Üyelerine SMS göndermelerini talep ettik. Sağ olsunlar bizleri kırmadılar, bu yüzden bazı mükelleflere birden fazla SMS gitmiş olabilir farklı odalardan, derneklerden. Ayrıca biz daire olarak yapılandırma için başvuru yapmış ancak ilk taksitini ödememiş mükelleflerimizi tek tek aradık, bazılarını ziyaret ettik. Hiçbir mükellefimiz ben bu imkanı duymadım demesin diye elimizden geleni yapıyoruz. Malatya’da yapılandırma için başvuru yapanların yaklaşık yüzde 60’ı ilk taksitlerini ödedi. Diğer yüzde 40’lık ödemeyenler için tanınan bu son şansın değerlendirilmesini tavsiye ediyorum. Son birkaç gündür ödeme yapanların sayısı arttı. Malum halkımız her zaman son güne bırakır” dedi.  
YANLIŞ BİR ALGI VAR

Bazı alacakları yeniden yapılandıran yeni bir kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edildiğini, önümüzdeki günlerde de resmi gazetede yayınlanacağını ifade eden Poyraz, yanlış bir algı olduğunun altını çizdi. Poyraz şunları kaydetti; “6736 sayılı yasa oldukça geniş kapsamlı bir yasa, ancak meclisten geçen yeni yasa biraz dar kapsamlı, sadece kesinleşmiş alacakları kapsayacak. Biz tanınan bu son şansı anlatmak için sahaya indiğimizde yanlış bir alğı oluştuğunun farkına vardık. Mükelleflerimizin, ‘nasıl olsa şuanda TBMM’de yeni bir yapılandırma çalışması var o neticelenirse ona başvururuz dolayısıyla eski yapılandırmanın ilk iki taksitini ödememize gerek yok’ gibi bir düşünceye kapıldığını gördük. Şunun altını çizmek istiyorum; meclisten geçen yani yasa 30 Haziran 2016 tarihi sonrası borçları kapsayacak, eski yasa 30 Haziran 2016’ya kadar olan borçlar içindi o yüzde 6736 sayılı yasa ile borçlarını yapılandıranlar taksitlerini ödemeleri gerekiyor, ödemedikleri takdirde zaten o borçlar için yeni yasadan faydalanma hakları olmayacak. Yani mükelleflerimiz yeni yasadan sadece yeni dönemin borçları için faydalanabilecekler, eski borçları için faydalanamayacaklar. Yeni yapılandırma yasası çıktığında muhtemelen ilk taksiti Temmuz 2017’de olacak. Mevcut devam eden 6736 sayılı yapılandırmanın da üçüncü taksiti Temmuz ayında ödenecek. Son borçlarını da yapılandıran bir mükellefimiz Temmuz ayı itibariyle hem eski yapılandırmasının hem de yeni yapılandırmasının taksitini aynı ay ödemeye devam edecek.”

GÜNÜNDE ÖDEYENE YÜZDE 5 İNDİRİM

Vergisini zamanında ödeyen mükellefler için devlerin önemli imkanları olduğunu belirten Poyraz, “Onlarda zaman zaman haklı olarak şunu diyebiliyorlar; ‘biz zamanında ödüyoruz, ödemeyenler daha sonra bir yapılandırma ile ödüyor, bizlere haksızlık oluyor’ ben onları haklı buluyorum. Zira devletimiz onlar için güzel bir adım attı. Son üç yıldır vergi yükümlüklerini düzenli bir şekilde yerine getiren mükelleflerimiz için devletimiz yüzde 5’lik bir indirime gitti. Hatta daha güzel bir adım için çalışmalar şuan sürüyor önümüzdeki günlerde ilan edilecek. O mükelleflerimiz vergilerini gününde ödemeye devam etsinler” şeklinde konuştu.

GÜÇLÜ BİR DEVLET İÇİN VERGİ ŞART

Verginin öneminde değinen Poyraz, “Devletimizin giderlerini karşılayabilmesi için, yeni yatırımlar yapabilmesi için, çalışanına maaş ödeyebilmesi için paraya ihtiyacı var. Bu para için iki alternatif var, ya vergi toplayacağız ya da dışarıdan borç alacağız. Eğer biz vergilerimizi zamanında ödemezsek neticede dışarıdan borçlanma yapmamız gerekecek. Borçlanmak demek sonraki nesillerin imkanını çalmak demek. Borçlanmak demek bir devlet için en olumsuz pozisyondur. Devlet için vergi olmazsa olmaz. Başımızda bir devlet olsun istiyorsak vergilerimizi gününde ödememiz lazım. Hemen yanı başımızda Suriye’de devletsizliğin ne olduğunu görüyoruz. Belki klişe bir laf olacak ama vergi ödemek kutsal bir görevdir. Vergimizi zamanında ödeme alışkanlığını çocuklarımıza da öğretmemiz lazım. Gerekirse bazı vergilerimizi ödemeye giderken yanımızda çocuklarımız ile gidelim. Onlar bugün nasıl görür ve alışırsa yarın o şekilde vergi sorumluluklarını yerine getireceklerdir” dedi. 
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199