Burası Malatya’nın Yansıması

1976 yılında hizmet vermeye başlayan Malatya’nın tarihi alışveriş merkezi İnönü Kapalı Çarşısı’nı ziyaret ettik. Sorun ve sıkıntıları dinledik. Çarşı esnafıyla yaptığımız röportajda esnaf vatandaşa seslendi, “Burası Malatya’nın bir yansımasıdır, gelip kendi öz esnafınızdan alışveriş yapın” dedi.

Burası Malatya’nın Yansıması

1976 yılında hizmet vermeye başlayan Malatya’nın tarihi alışveriş merkezi İnönü Kapalı Çarşısı’nı ziyaret ettik. Sorun ve sıkıntıları dinledik. Çarşı esnafıyla yaptığımız röportajda esnaf vatandaşa seslendi, “Burası Malatya’nın bir yansımasıdır, gelip kendi öz esnafınızdan alışveriş yapın” dedi.

23 Kasım 2017 Perşembe 18:04
Burası Malatya’nın Yansıması

İnönü Kapalı Çarşısı İş Merkezi Başkanı Erkan Şam ile başladığımız röportajda Başkan Şam, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin son zamanlarda kendileriyle ilgilenmediklerini söyledi. Çarşı esnafıyla da röportajlar gerçekleştirdik. Sorun ve sıkıntıları dinledik. 

BİZİMLE HİÇ İLGİLENİLMİYOR

İnönü Kapalı Çarşı İş Merkezi Başkanı Erkan Şam: “İşler hamdolsun idare ediyor, Allah’a şükrediyoruz.  Kapalı Çarşının bazı sorunları var.  En büyük sorunlardan birisi belediyenin Kapalı Çarşının üstünü çarşının üstü gibi görmesi.  Hâlbuki orası 15 Temmuz Şehitleri Meydanı. Bütün taşları kırılmış durumda, Battalgazi Belediyesi’nin reklam aracı çıkıyor, kamyon çıkıyor, tır çıkıyor.  Ondan sonrada kış olduğu zaman başımıza yağmur suyu, kar suyu tamamen akıyor.  Öncelikle Büyükşehir Belediyesi’nden ricamız Kapalı Çarşı’nın üstünü çarşı üstü gibi görmesinler. Orayı Malatya’nın Meydanı, 15 Temmuz Şehitleri Meydanı olarak görsünler. Burayı böyle görürlerse o zaman bu sıkıntımız kalmaz.  Bütün organizasyonlar buranın üzerinde yapılıyor bizler de çöp vergimizi, ilan vergimizi veriyoruz ama çarşının ne üstüne ne de çarşının içine bakılıyor. Kapalı Çarşı belediyenin gözünde ne hikmetse faullü gözüküyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a çok çok teşekkür ediyorum, buranın mülkiyeti konusunda çok emeği oldu.  Hem 33 arkadaşımızın tabu almasında hem de daha önceki 110 arkadaşımızın tabu alması Ahmet Beye nasip oldu. Allah işini rast getirsin ama diyorum ya burayla ilgili belediye bizimle hiç ilgilenmiyor.  Artı vatandaşlarımıza da merdiven inmek galiba zor geliyor.  Halen Kapalı Çarşıya pahalı zihniyeti var. Hâlbuki buradaki fiyatlar dışarıyla kıyaslanmayacak kadar düşük.  Burada kalite ürünler katılıyor.  Vatandaşlar onu unutmasınlar o farkı görürlerse buraya gelirlerse kendi esnafına sahip çıkarlarsa hem kendileri karlı çıkar hem de çarşı esnafı karlı çıkar. Kafelerimiz var, oturma alanlarımız var. Buyursunlar gelsinler, misafirimiz olsunlar. Yazın burası Malatya’nın en serin yeri, kışın en sıcak yeri.  Burada AVM’ deki gibi elektrik tesisatı da yok kimsenin başını ağrıtacak. Buraya gelsinler, doğallığı görsünler.  Esnafı görsünler, burada hepsi şahıs işletmesi beni bir yıl sonra da gelseler de bulurlar ama diğer yerlerde şahıslar yok. Ama burada bu memleketin esnafı var. Bura tamamen Malatya’nın bir yansımasıdır.  Malatyalılara da çağrım gelin kendi öz esnafınıza sahip çıkın.”

ACİLEN JENERATÖRE İHTİYACIMIZ VAR

Kuyumcu Engin Temizer: “Kapalı Çarşıda şu anda işler sakin gidiyor.  İnsanlarımız tam bilmiyor burayı ama ileride daha iyi olacak çünkü buraya yatırımlar artıyor. Çarşı esnafının dükkânlarına yatırım yapması görselliği daha da iyileştirdi. Derneğimizde çalışıyor, dış girişin daha otantik bir hale getirilmesi buraya ilginin artacağını düşünüyorum. Şuan biraz daha çaba sarf edilmesi gerekiyor gibi görünüyor. Buraya tabi tarihi bir görüntü, tarihi bir isim verilirse, ye altı çarşısı diye bir isim değişikliğine gidilirse ve buraya otantik bir hava verilirse, tarihi bir değer kazandırılırsa güzel bir şeylerin çıkacağına inanıyorum. Şu bir gerçek buradaki esnafın müşterisi kemikleş müşteri. Kişi içeriye girdiğinde zaman kaybetmeden alışverişini yapar ve çıkar. Yani biz müşterimizle daha çok ağabey kardeş, aile ortamındayız. Bütün Malatyalılara Kapalı Çarşıya davet ediyorum gelip görsünler o eski imajının olmadığını göreceklerdir.  Geçmişte bazı hatalar olmuş, bazı esnaflar yüksek fiyata satış yapmış. Kafada bir pahalıcılık imajı var ama geldiklerinde onun kırıldığını göreceklerdir. Burada esnaflar dükkân sahibi olunca yatırımlar arttı ve daha görsellik arttı. Ben buranın bir tanıtımının yapılmasını, internet ortamında bir sayfasının olmasını ben yaptığımız toplantılarda sürekli söylüyorum.  Buranın her şeyden önce bir jeneratöre ihtiyacı var.  Burada on dakika elektrik gittiği zaman hiçbir müşteriyi tutamazsınız. Buranın acilen jeneratöre ihtiyacı var çünkü burası kapalı bir ortam.  Bayanları kapalı karanlık bir ortamda ne kadar tuta bilirsiniz?”

OTOPARK SIKINTIMIZ VAR

Kuyumcu İlker Dağdelen: “İşler çok şükür, iyi diyelim iyi olsun.  Ama dışarıda altın üzerinden konuşuyorum fiyatlar daha yüksek yine de rağbet göremiyoruz.  Mesela alyanstan örnek vereyim,  dışarıda bizdekinden daha fazla fiyata satılırken bizde pek rağbet görmüyor.  Yani bizi tanıyan insanlar geliyor ama yine de çoğu insan gelmiyor.  Belki yer altı çarşısı olduğu içindir. Otopark sıkıntımız var insanları çoğu o yüzden gelmek istemiyor.  Engelli vatandaşlarımız merdivenleri kullanamıyor, oturacak yerimiz yoktur.  Ben vatandaşlarımızı davet ediyorum Kapalı Çarşımıza, gelsinler buraları görsünler.  Alış veriş yaparken bir de buraları gezin. Sizlere de teşekkür ederim gelip bizlerle bu röportajı yaptığınız için.” 

O ESKİ İMAJI SİLDİK

Kuyumcu Ali Şanlı: “Kapalı Çarşıda sezon gereği işler bu ara durgun.  Kış sezonundayız ve altın fiyatlarının yüksek olmasından dolayı işler düşüşte. Çarşı olarak da Malatya’nın en iyi yerindeyiz, şehrin merkezindeyiz. Burayı daha çok bilinçli müşterilerimiz kullanıyor. Çünkü burada hem fiyatlar uygundur hem de kaliteli ürün vardır.  Ondan dolayı da iyi tüketiciler burayı tercih ediyor.  Yani insanlar buraya gezmekten daha çok alışverişe geliyorlar, bizlerde bundan memnunuz.  Kapalı Çarşının üst tarafında tamirat yaptılar ama güzel yapamadıkları için şunda damlama konusunda sıkıntıdayız.  Biz bu konuyu belediyemize daha önce bildirmemize rağmen hiçbir işlem yapılmadı. Biz şuanda ürün olarak, kalite olarak Malatya’nın en kaliteli yeriyiz.  O eski imajı sildik, daha önce çarşıya hiçbir bakım yoktu.  Şuanda çarşımız Malatya’nın en iyi yerlerinden biri.  Ondan dolayı da ben bütün Malatya’mıza çarşımızı gezmeden, bakmadan hiçbir ürün almamalarını tavsiye ediyorum.  Bizim burayı çalıştırmamızın nedeni hem kaliteden dolayı hem de fiyatlarının uygun olmasından dolayı özelliği yitirmemiştir ve kat kat artırmıştır. Bunu da müşterilerimizin memnuniyetinden biliyoruz.  Ayrıca esnaf olarak da müşterilere çok saygılı olduğumuzu ve onları haklarını koruduğumuzu bildiriyorlar bize.”

KAPALI ÇARŞIYA GELSİNLER

Terzi Mehmet Buyver: “Bizim işimiz biraz tadilat olduğu için farklı ama diğer esnaflarınki de çok iyi değil. Yani çokta iyimser olmak doğru değil. Alışveriş mağazasının açılması burayı etkiledi yani birde insanlarda ekonomik sıkıntı çok. Yani öyle görüyorum çünkü alışveriş yapıyorlar ama burada yapmıyorlar. Kapalı Çarsıya gelen müşterilerimizin en büyük sıkıntısı otopark olmaması, insanlar arabalarını park edemiyorlar. İster istemez içeriye girip çıkamıyorlar, zaten Malatya’nın en büyük sıkıntılarından biride bu, ben öyle tahmin ediyorum. Tanıtım reklamının olmaması var. Kapalı Çarşının bir imajı var, çok pahalı bir yer gibi görüyorlardı aslında öyle değil ama öyle biliniyor. Oda ister istemez insanları etki altında bırakıyor, insanlar gelmiyorlar hala eskisi gibi sanıyorlar. Aslında öyle bir şey yok şuan dışarıdaki mağazalardan çok daha uygun, Kapalı Çarşıya gelsinler ortamı görsünler, kıyaslasınlar buradaki insanlar eskisi gibi değil, esnafları daha güzeldir mesela eskideki imaj yok artık. Pahalı değil yani dışarıdaki çoğu mağazadan fiyatları düşük yani. Yağmur yağdığında falan Kapalı Çarşıda daha rahat alışveriş yapabilirler insanlar için çok rahat bir ortam ama gelen giden olmuyor ister istemez, esnaflarımızda zorda bunu söyleyebilirim. Bizim işimiz oluyor burada ama olmayanlarda var.”

VATANDAŞ BÜYÜK YERLERE GİDİYOR

Esnaf Mehmet İlhan Berber: “Kırk senedir buradayım. İşlerden pek memnun değiliz satış yapamıyorum, alışveriş mağazaları açılınca bizler tabi burada küçüldük. Vatandaş biraz büyük yerlere gidiyor. Bir yerden alışveriş yapıp çıkıp hemen gideyim diyor ben öyle düşünüyorum. Bizde fiyatlarda uygun, burada kira da yok hep kendi malımız fiyatlarımızda ucuz. Oralarda kira veriyorlar kira çok yüksek o yüzden malda pahalı oluyor çarşımızdan memnunuz tabi biz çocuklarımızı burada büyüttük evimiz burası sorunlarımız bu kadar.”

İNSANLARI BURAYA DAVET EDİYORUZ

Esnaf Mahmut Öztürk: “İşlerimiz iyi, Kapalı Çarşıda 42 yıldır bilinen bir markayız ama son dönemlerde Kapalı Çarşıda büyük bir eksikliğimiz oldu. Tanıtım sıkıntımız var, 42 yıldır burada olduğumuza göre demek ki bir şeyler var. Şimdi şöyle bir durum var, eskiden buralar belediyeye aitti. O dönemin en popüler yeri buraydı, alternatif yerler yoktu. Kapalı Çarşıda bir kalite vardı, insanlara pahalı geliyordu, Şöyle bir durumda var, çeşit bol insanların kendi mülkleri çeşit getirmek zorunda ama belki dikkatinizi çekmiştir. Çarşı olduğu gibi değişti, tasarımlar dekor baya değişti haliyle bir şeyler yapmak zorundayız. Sıkıntılar az önce belirttiğim gibi reklamımız biraz eksik o konuda da işte bizim dernek başkanımız çalışmalar yapıyor. İnşallah bu konuda da güzel bir şeyler olacak ama insanları buraya biz davet ediyoruz bir gelsinler görsünler, farkı o zaman anlarlar. Bizim çarşımızda merkezi sistem var. Yazın serin oluyor, kışın sıcak oluyor ve merkezdeyiz biz nokta yerdeyiz. İnsanlar gelip buraya bakmıyor. Bir araştırılması lazım, girip görülmesi lazım, biz 22 dev markayla mevcuduz. Dışarıdaki lüks mağazalarda çalışan bizden alışveriş yapıyor, buda demektir ki bizde bir başarı var. Park sorunumuz var ama elimizde olan bir şey yok daha yakın yerlerde otoparklar var ama otoparkı bir sorun yapamazsın yani belediye de bu konuda bir şekil veremez ama bir insanları buraya davet ediyoruz.”

BURADA KALİTELİ ÜRÜNLER VAR

Esnaf Murat Deniz: “İşler durgun, piyasalar çok ölü. Onu da Türkiye’nin gündemine bağlıyorum, ekonomik bir kriz var. Türkiye’yi rahat bırakmıyorlar, dış ülkeler o yüzden ekonomik olarak yıpranmış bir vaziyette ülkemiz umarım düzelir iyiye gider. Büyük alışveriş merkezlerinin açılması alternatif mağazaların çok olması bizi etkiliyor. Genellikle çarşımız güzel, halkımızı bekleriz kaliteli ürünler var çarşı fiyatları da uygun. Kapalı Çarşıya tüm halkımızı bekleriz.”

İŞLERDE BİR DURGUNLUK VAR

Esnaf Okay Demirhan: “Kapalı Çarşının 40 yıla dayanan esnaflarındanız. Özelliklede bana bu imkânı tanıdığınız için sizlere teşekkür ediyorum. İşlerde bir durgunluk var ülkemiz ekonomik olarak dar bir süreçten geçiyor. Tabi bunun çeşitli sebepleri var iç politikadan kaynaklanan sebepler var, dış politikadan kaynaklanan sebepler var. Biz millet olarak her zamankinden daha çok milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Ülkemizin ekonomik durumu belli ihracatı belli, ithalatı belli bizim en kısa zamanda kendi ayağımızın üzerinde durmamız gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu zaman, zaman dile getiriyor. Şimdi özellikle diplomaside dış politika da çok büyük hatalar yapıldı. Kapalı Çarşıdaki sıkıntı şu, burası yapıldığı zaman burada kiralar çok yüksek fiyata gitmiş. Yapıldığı zaman demişler ki, burayı satmıyoruz kiraya veriyoruz diye o zamanda Kapalı Çarşıya yüksek fiyatlara mallar verilmiş. Tabi millet zaman zaman burada yüksek fiyata mallar almış, buda Kapalı Çarşının imajını zedelemiş. Yanlış bir izlenim bırakmış ama inanın 150 tane dükkân var herkes mülkiyet sahibi kira yoktur ama tabii çarşı şuan imajı zedelendiği için o imajı kurtarmaya çalışıyor. Güzellikler yapıldı, sağ olsun dernek başkanımız uğraşıyor, kooperatif olarak çok güzel şeyler yapıldı.”

ESNAF ANCAK BOĞAZ TOKLUĞUNA UĞRAŞIYOR

Esnaf Abbas Kaya: “İşler gördüğünüz gibi durgun gayet. Durguluğu ekonomik sıkıntılara Malatya’daki iş potansiyelinin azalmasına, doların yüksek seviyelere gitmesine bağlıyorum. Malatya’da kapanan Sümer Bank gibi, tekel gibi, şeker fabrikası gibi büyük fabrikaların işçileri gidince, olduğu gibi Malatya ekonomisini çökertti. Kayısı iki üç senedir para etmiyor köylü emeğini alamıyor, karşılığını alamıyor böyle olunca küçük esnafa baya yansıyor. Zaten ekonomik durumu iyi olanlar buraya uğramıyor, buradaki esnaf ancak boğaz tokluğuna uğraşıyorlar. Çarşımızın herhangi bir sıkıntısı yok. Şu var yazın serin kışın sıcak olduğu halde müşterimiz bir türlü buraya gelmiyor. Davet ediyoruz buyursunlar gelsinler, çarşımızın yeni halini görsünler AVM’ ye gidip geliyorlar geziyorlar. Buraya gelmiyorlar bir nevi Malatya’nın her yerinden buraya gelinir. Yani ben Malatyalıları çarşımıza davet ediyorum.”
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214