“Büyük Ölçekli Yatırımcılar Malatya’ya Çekilmeli”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Muharrem Poyraz, yer altı kaynaklarının ekonomiye kazandırılması için özel teşvik ve desteklerin sağlanması gerektiğini belirterek, büyük ölçekli yatırımcıların Malatya’ya çekilmesi gerektiğini söyledi.

“Büyük Ölçekli Yatırımcılar Malatya’ya Çekilmeli”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Muharrem Poyraz, yer altı kaynaklarının ekonomiye kazandırılması için özel teşvik ve desteklerin sağlanması gerektiğini belirterek, büyük ölçekli yatırımcıların Malatya’ya çekilmesi gerektiğini söyledi.

12 Eylül 2019 Perşembe 17:33
“Büyük Ölçekli Yatırımcılar Malatya’ya Çekilmeli”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Muharrem Poyraz, ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu.

“ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN YER BULMA SORUNU VAR”
Orta ölçekli işletmeler için küçük sanayi sitelerinin kurulması gerektiğini vurgulayan Poyraz, “Genel anlamda bakıldığında, tarım ve tarıma dayalı bir sektör içerisinde olan Malatya ekonomisi, istihdam ve yatırım anlamında kendi varlığını devam ettiren bir ilimiz. Bu varlığını 1. ve 2. Organize Sanayi bölgesinde, tekstil ve benzeri alanlarda faaliyet gösteren yatırımcılarımızın yaptığı yatırımlarla varlığını devam etmektedir. Ancak orta ölçekli işletmeler için özellikle yer bulma sorunu ciddi boyutlarda kendini göstermektedir. Bu işletmelerimiz için ‘Küçük Sanayi Siteleri’nin kurulması hayati önem arz etmektedir. İlgili kuruluşlardan ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimiz; işletmeler açısından temel bir problem olan Küçük Sanayi Sitelerinin bir an önce hayata geçirilmesidir. Bu talebimiz karşılandığında 54 bin civarında olan kayıtlı işsizlere iş imkanı sağladığı gibi, hem yatırımcı bağlamında, hem de toplamda 340 milyon dolar olan ihracat potansiyelimize önemli katkılar sunacaktır” dedi.

“DESTEKLER DEVAM ETMELİ”
11. Kalkınma Planı çerçevesinde desteklerin devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Poyraz, “Cumhurbaşkanlığı tarafından hayata geçirilen 11. Kalkınma Planı çerçevesinde, imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren STK’lara yönelik kapasite geliştirme; yeniden yapılandırma, kurumsallaşma, yenilik yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, kurumsal kaynakların planlanması, e ticaret, dijital dönüşüm, dış ticaret ve yalın üretim gibi konularına verilen destek çerçevesinde iş adamlarımıza ve farklı ticari alanlarda faaliyet gösteren sektörlerimize katkı sağlamak için desteklerin devam etmesi gerekli” şeklinde konuştu.“YER ALTI KAYNAKLARI EKONOMİYE KAZANDIRILMALI”
Yer altı kaynaklarının ekonomiye kazandırılması için özel teşvik ve desteklerin sağlanması, büyük ölçekli yatırımcıların Malatya’ya çekilmesi gerektiğini söyleyen Poyraz, şunları söyledi; “İlimiz yer altı ve yer üstü madencilik açısından zengin bir potansiyele sahip. Ancak bu zenginlik ilimiz ekonomisine katkı sağlayacak düzeye henüz ulaşamamıştır. Ülkemizin tek, dünyanın da sayılı yataklarından biri olan profillit yatağı Pütürge'de bulunmaktadır. Metalik maden yönüyle, bu yöre demir ve bakır yönüyle zengindir. Ayrıca ilimizde dolomit, florit, vermikülit, tras, mermer ve çimento hammaddeleri bulunmaktadır. Türkiye’nin en önemli demir yataklarından bazıları bu bölgede bulunmaktadır. Hekimhan Hasançelebi demir yatağında % 15 Fe tenörlü 865 milyon ton görünür + muhtemel rezerv, Hekimhan-Deveci % 38-52 Fe tenörlü toplam 40 milyon ton, Hekimhan-Karakuz’da % 40-55 Fe tenörlü 14.5 milyon ton rezerv bulunmaktadır. Sorunlu demir yataklarımızın toplam potansiyelinin yarısından fazlasını oluşturan Hasançelebi  Demir Yatağı yüksek titan içeriği nedeniyle işletilememektedir. Bahsi geçen yer altı kaynaklarımızın hayata geçirilmesi, ilimiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu yatırımları yapacak işletmelerin çeşitli desteklerle ilimize davet edilmesi lazım”

“DEVLET KAMU HARCAMALARINI ARTTIRMALI”
“Denetime tabi Kamu harcamalarının yapılarak paranın piyasaya arzı sağlanmalı” diyen Poyraz, şöyle devam etti; “Türkiye ekonomisi makro ekonomik veriler açısından gayet iyi bir durumda. Bakıldığında İhracat rakamlarımız gayet iyi gidiyor, ticari açık gittikçe azalıyor, ithalatımız düşüyor, yani kısacası ekonomi açısından bakıldığında aslında Türkiye’nin gidişatıyla ilgili çok olumsuz bir şey yok. Hatta daha iyiye gidiyor diyebiliriz. Ama aşağıya inildikçe, yatırımcıya, iş adamlarına gidildikçe, bunun biraz daha da olumsuz bir boyutunu görüyoruz. Kapanan şirketleri görüyoruz, yatırımlarını erteleyen ya da bırakan işletmeleri, iş adamlarını görüyoruz. Elbette ki bunların yeniden canlanması, ekonomiye  can suyu verilmesiyle mümkün olabilir. Özellikle devletin kamu harcamalarını arttırıp para kaynaklarını piyasaya sürmesi, soruna önemli bir katkı sağlayacaktır”

“DOĞU ANADOLU İHRACATÇILAR BİRLİĞİ MALATYA'YA KAZANDIRILMALI”
Doğu Anadolu ihracatçılar birliğinin Malatya'ya kazandırılmasının altını çizen Poyraz, “2023 ekonomi hedefleri doğrultusunda, yetersiz gördüğümüz yaklaşık 340 milyon dolar olan ihracatımızı 1 milyar dolarlara çıkarmak için çalışmalar yapmaktayız. Bu anlam da İhracatçılar birliğinin Malatya'da olması Şehrimizdeki ihracatçıları örgütleyerek ve iş birliğini artırarak, global piyasada doğacak fırsatlardan haberdar edip yeni pazarlar oluşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda iş adamlarımızın ufkunu açıp ihracata yeni başlayacaklar için rehber niteliği taşıyacaktır. Şehrimiz de bulunan gümrük başmüdürlüğü ile koordineli çalışacak ve paralelinde Şehrimizde serbest bölgelerin ve antrepoloların oluşmasını sağlayacaktır. Dünyaya kayısı ihraç eden tek şehir olma özelliğini taşıyan Malatya’mız ürettiği kayısıyı İzmir gibi başka şehirlere ait firmalar üzerinden yapmak zorunda kalmayacaktır. Bu durumda şehrimizde ve bölgemizde hem istihdam hem de ihracat yapan şirket sayımızı artırarak, hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacağı kanaatindeyiz” dedi.

“FAİZ EKONOMİ İÇİN KANGRENDİR”
Faiz sarmalından çıkaracak ekonomi politikalarının hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Poyraz, “Bizim için en önemli olgulardan biri de faiz. Faizin biraz daha düşürülmesi gerekiyor. Özellikle politika faizi burada çok önemli, 2013’ün aralık ayındaki politika faizimiz % 4,5 idi. Kamunun borçlanma ile ilgili aslında faiz rakamıydı bu, 2018 Ağustos’ta yüzde 24’ e çıktı. Devlet borçlanırken artık daha fazla borçlanma faizi vermek durumunda kaldı. Temmuz 2019 da piyasaların olumlu gidişine bağlı olarak geçen ay politika faizinin %19.75 ’e düşürülmesi, konut kredilerinin %0,99’a düşürülmesi elbette ki olumlu bir gelişme. Özellikle piyasada parasını faizde ya da rantta bekleten, ne yapacağını bilemeyenlerin yönünü tekrar yatırım ve üretime çevirme durumuyla karşı karşıya bırakabilir. Piyasaları canlandırmanın yolu faizleri daha da düşürmekten geçiyor.  Çünkü bizim için faiz kangrendir, ekonomi için kangrendir. Faiz girdabından Türkiye çıkmadıkça, üretimi istihdamı arttırmak pek mümkün olmayacaktır. Paranın kaynaklarını sahaya sürecek yol ve yöntemlerin bulunması gerekli” dedi.“KAYISIYA DAYALI İNOVATİF FİKİRLERE DESTEK VERİLMELİ”
Kayısıya dayalı inovatif fikirlere destek verilmesi gerekliliğine vurgu yapan Poyraz, “Kayısı ile ilgili, AB nezdinde yapılan başvuruya ilişkin inceleme neticesinde Malatya Kayısısı, 7 Temmuz 2017 tarihinde resmen AB nezdinde korunan bir coğrafi işaret belgesi alarak,  ülkemiz adına kayıt altına alındı. İlimiz ve ülkemiz açısından Coğrafi işaretli ürün sayısının artması hem yerel ekonomiye hem de turizme önemli bir katkı sunacaktır. Bu bağlamda coğrafik işaret almış kayısının inovatif fikirlerin de hayata geçirilmesiyle beraber, yerel ve ulusal ekonomiye önemli katkılar sunacaktır. Toplamda 340 milyon dolar civarı olan ihracatımızın önemli bir kısmını, yaklaşık %45 ini Kuru Meyve ve Mamullerinde yani kayısı ürünümüz üzerinden gerçekleşmektedir. Malatya ilimiz üzerinde yapılmayan ihracat da eklendiğinde yaklaşık 250 milyon dolarlık bir potansiyelin ortaya çıktığını görüyoruz. Kayısı ürünümüze bağlı inovatif fikirler desteklendiğinde, coğrafik işaretin avantajıyla 500 milyon dolarlık bir potansiyel zorlanmış olur. Lisanslı depoculuğa verilen önem ve destek gibi, kayısı ve kayısı türevi olan ürünlerin, katma değerli ürünlere dönüştürülmesi hususunda katkı ve desteklerin verilmesi talebimiz olacaktır” diye konuştu.


 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199