Derme Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat, İsyan Etti!

Vuslat TV’de katıldığı Medya Analiz programında konuşan Derme Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat, sulama birliklerine üvey evlat muamelesi yapıldığını söyledi. Devletin sulama birliklerine hiçbir desteği vermediğini kaydeden Polat, “eğer sulama birliklerine bu şekilde bakacaksanız, birliklere her hangi bir desteğiniz olmayacaksa, resmi kurum olduğu halde resmi kurum olarak kabul etmeyecekseniz, sulama birliklerini kapatın gitsin” dedi.

Derme Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat, İsyan Etti!

Vuslat TV’de katıldığı Medya Analiz programında konuşan Derme Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat, sulama birliklerine üvey evlat muamelesi yapıldığını söyledi. Devletin sulama birliklerine hiçbir desteği vermediğini kaydeden Polat, “eğer sulama birliklerine bu şekilde bakacaksanız, birliklere her hangi bir desteğiniz olmayacaksa, resmi kurum olduğu halde resmi kurum olarak kabul etmeyecekseniz, sulama birliklerini kapatın gitsin” dedi.

28 Ekim 2017 Cumartesi 10:48
Derme Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat, İsyan Etti!

Vuslat TV’de Perşembe akşamları yayınlanan Medya Analiz programında bu hafta Malatya’daki barajların durumu ve sulama suyunda yaşanan sıkıntılar ele alındı. Stüdyo konukları; Derme Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat, CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hurşit Kuşçu, İl Genel Meclisi Eski Başkanı Naci Şavata ve Gazeteci Vahap Güner değerlendirmelerde bulundular.

DSİ MÜHENDİSLERİ BİZİ KISKANIYORLAR

Programda sulama birliklerinin sıkıntılarını dile getiren Polat, “Sulama Birliklerinin birçok sıkıntıları var. Birlik başkanı dâhil, müdürün, mühendisin ve sakanın hiç birinin güvencesi yok. Bir arkadaşımız kendi sigortasını birlikten ödemiş diye adamı mahkemeye vermişler ve şuanda mahkemelik. Sulama birliği başkanları 7/24 gece gündüz çalışırlar ama herkesin gözü onlardadır. Aldığı maaş ve bindiği araba hep gözlerine gelir. Sulama birliği başkanlarının aldığı huzur hakkı 3 tane asgari ücrete tekabül eder, vergisini de verirler. Hiçbir sulama birliği başkanının eline 4 Bin TL’den fazla para geçmez ama herkesin gözü o paradadır. Hatta ve hatta DSİ mühendislerinin çoğu birlik başkanlarının aldığı parayı, bindiği arabayı kıskanırlar. Sulama birliklerinden daha sağlıklı bir hizmet isteniyorsa, bünyesinde bulunan ziraat mühendisleri ve sakalar kadrolu olmalı. Kamudaki eş değer işleri yapanlar ne kadar maaş alıyorsa onlarda o maaşı almalı” dedi.

BİZ ÜVEY EVLAT MIYIZ?

Devletin sulama birliklerine üvey evlat muamelesi yaptığını ileri süren Polat, şunları söyledi: “Sulama birlikleri olarak bir proje yapıyoruz, projeyi yetkililere götürüyoruz, iyi güzel herkes çok beğeniyor projeyi ama destek yok. Derme Sulama Birliği olarak otomasyonla ilgili bir proje hazırladık, projeyi zamanın Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a götürdüm, projeyi anlattım, dedim ki bir hibe verin ve projeyi hayata geçirelim. Akan su boşa gitmesin, herkes kullandığı suyu bilsin ve kullandığı kadar para ödesin dedim. Proje beğenildi ama sulama birliği olduğumuz için hibe desteği alamadık. Sonrasında birçok kez girişimde bulundum ama her defasında olumsuz sonuçlandı. Öyle basit projelere hibeler veriliyor ki, öyle derneklere destekler veriliyor ki, ama Malatya üreticisinin rızkı için hizmet eden sulama birliğine destek verilmiyor. Ben 9 yıldır uğraşıyorum bir hibe alamadım. Benim sulama birliğinden bir beklentim yok, oradan alacağım paraya da ihtiyacım yok. Ama isyan ediyorum, ben bu kadar hizmet aşkı ile koşarken neden önümüze engeller çıkarıyorlar. Bana bu hibeyi verselerdi ve ben o otomasyonu hayata geçirseydim de suyumuz boşa akmasaydı olmaz mıydı. Sulama birliklerine üvey evlat uygulaması yapılıyor. Neden ise sulama birliklerine hem ayrı bir gözle bakılıyor hem de sulama birliklerini kapatmıyorlar. Ben diyorum ki; eğer sulama birliklerine bu şekilde bakacaksanız, birliklere her hangi bir desteğiniz olmayacaksa, resmi kurum olduğu halde resmi kurum olarak kabul etmeyecekseniz, sulama birlikleri MTV yatıracaksa, kapatın gitsin. En azından kapanırsa çiftçimizde sulama birliklerinden bir şey beklemez. Benim üzerime çiftçiler yürüdü ben hiçbir zaman çiftçileri suçlamıyorum. Ben şuna inanıyorum, bir baba için çocuğunun ölümü ne ise, çiftçi içinde ağacının kuruması odur. Bu suyu bana temin edecek kurum DSİ’dir. DSİ eğer barajında su biriktirmiyorsa, benim kanalıma yeterli suyu vermiyorsa, DSİ’nin çiftçiyi benim üzerine yürütmeye hiç hakkı yoktur” 

MALATYA’NIN TÜM OVALARI TARIMSAL SİT ALANI KAPSAMINA ALINMALIDIR 

Program konuklarından CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi DSİ şube müdürlüğü yapmış Hurşit Kuşçu’da Malatya’da ki sulama suyu sorunun çözümü noktasında açıklamalar yaptı. Aslında sorunların çözümünü tüm kesimler bildiğini vurgulayan Kuşçu, şu şekilde konuştu: “İyi bir su yönetimi sağlanmalıdır. DSİ ve Sulama Birlikleri uyum içinde çalışmalıdır. Çat barajında yaşanan sulama suyu sıkıntısına çözüm için Şerefhan deresinin derivasyonu sağlanmalıdır. Medik Barajı artık rüsubatla dolmuş, gelen su doğrudan sulama kanalına verilmektedir. 20 bin 767 hektar sulama alanına sahip A,B,C ana kanallarının basınçlı sisteme dönüşümü sağlanmalıdır. 2012 yılında tamamlanan Kale Kapıkaya (Turgut Özal) barajı ve Boztepe (Recai Kutan) barajı sulama tesislerinin hizmete sokulması. Arguvan Yoncalı Barajı ve Karaçayır, Karadere, Bicir, Yaygın, Kurşunlu, Erkenek, Elmalı, Budaklı, Yeşilvadi, Ayvalı, Söğüt, Taşevler, Çınar, Karamahmut göletlerinin bir önce tamamlanması, Gölet gövdesi ve sulama kanallarının aynı ihale kapsamında ihale edilmesi işin tamamlanmasında önemlidir. Akçadağ, Doğanşehir sulama kanallarının basınçlı sisteme dönüşümü mutlaka sağlanmalıdır. Arıtma tesisinden Karakaya Baraj Gölü’ne akıtılan suyun sulamaya verilmesi veya Karakaya Baraj Gölü’nden pompajla suyun alınma projesi hayata geçirilmelidir. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı 184 ovayı tarımsal sit alanı ilan etmiştir. Malatya’nın tüm ovaları tarımsal sit alanı kapsamına alınmalıdır”
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fıkret cezık 2018-01-08 14:57:48

memleket çol olacak ormnları ve yeşil alanları artırmasak

Avatar
önder 2020-08-28 10:45:15

siz derme sulama olarak doğru dürüst hizmet vermediğinizden size üvey evlat mamelesi yapılıyor olmasın ararız cevap veren yok sular bahcelerden yollara akar ilğilenen yok sonrada herkesın gözü aldığımız parada dersınız tabı derız hakkını verın hakkını

banner213

banner214