Ekonomiye Büyük Darbe

Galericiler esnafı korsan satışların engellenmesini bekliyor

Ekonomiye Büyük Darbe

Galericiler esnafı korsan satışların engellenmesini bekliyor

18 Aralık 2017 Pazartesi 13:46
Ekonomiye Büyük Darbe

Yeşiltepe Galericiler Sitesi esnafını ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledik. Esnaf, korsan satışlara yani vergi ödemeden ve galerici olmadan araç alım satım yapanlardan dert yandı. Bakkalı, berberi, memuru, polisi ikinci el oto alım satım işi yaptığını ve bununda hem ülke ekonomisine hem de galericiler esnafına büyük zarar verdiğini belirten site esnafı bu problemin çözülmesini bekliyor. Çözüm önerileri ise galericilik yetki belgesinin biran önce çıkarılması.
Yeşiltepe Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Yalçın ile başladığımız röportajda Başkan Yalçın, site esnafları olarak başta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır olmak üzere yerel yönetimlerden yeteri kadar destek aldıklarını belirterek yetkililere teşekkür etti. Site içerisinde bir sıkıntının olmadığını dile getiren Yalçın, galericilerin yaşadığı en büyük problemin korsan araç alım satıp işi olduğunu söyledi. Site Başkanı Yalçın, bu konuda çözüm beklediklerini ifade ederek şunları aktardı;“Sitem ve esnaflarım adına hoş geldiniz diyorum. Türkiye genelinde galericilerin en büyük sorunu ikinci el araçların ehli olmayan kişiler tarafından satılmasıdır.  Sizler bizim sesimiz olarak bu sıkıntımız medyada inşallah gündeme getireceksiniz. Yetkili kişiler, merciler bu sorunumuzla ilgilenecektir inşallah.  Malatya’da ikinci el araç satışını berber yapıyor, polisler yapıyor, memurlar yapıyor. Bunlar, bir ayda on beş araç alıp satıyor, bu da bize büyük sıkıntı veriyor.  Burada hem esnafımız kaybediyor hem de biz kaybediyoruz.  Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfekci, yetki belgesi diye bir belge çıkaracaklarını söylemişti.  Henüz daha sanırım yasalaşmadı, bu konuda bizi bilgilendirirlerse ve bir an önce kanunlaşırsa ikinci el oto alımı yapan bütün esnaflarımız çok rahatlayacaklardır. Bir kişi adına üç aracın olmasına biz karşıyız.” 
DOĞACAK SORUNLARA KARŞI VATANDAŞIMIZIN YANINDAYIZ
Yalçın, korsan satışların üzerine gidilmesi için maliye, Büyükşehir ve Yeşilyurt Zabıta Müdürlüklerine dilekçe verdiğini belirterek şöyle devam etti; “Sorun yaşadığımız bir diğer konuda araç muayenesi. Biz burada ikinci bir araç muayane istasyonun açılmasını istiyoruz.  Gidiyoruz orada saatlerce bekliyoruz, randevu alarak.  Randevu aldığımız halde saatlerce bekliyor, yetkililerden bir tane daha istasyon açılmasını istiyoruz.  Site olarak da genel olarak memnunuz, özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın bize göstermiş olduğu ilgi ve yardımdan dolayı kendilerine çok teşekkür ederim.  Yani bizim en büyük sorumuz korsan çalışan, vergi mükellefi olamadan ikinci el araş satışı yapanlar. Biz bunların üzerine gidilmesini istiyoruz.  Ben bu konuda maliyeye Büyükşehir ve Yeşilyurt Zabıta Müdürlüklerine dilekçe verdim.  Yetkililerin bu konunu üzerine gitmesini bekliyoruz.  Özellikle traktör camiamız bu konuda çok huzursuz.  Bizim gönderdiğimiz aracın ‘aynısı ben de var, sana bakımını da yaparım’ diyor alıcıya. İnsanlarda ister istemez bizden almaya soğuk bakıyor.  Ama şunu unutmasınlar ki galericilerden araç aldıkları zaman karşısında bir muhatap var. Vatandaşlarımız ikinci el araç alırken bu işin ehli esnaflarımız alsınlar, aldıkları araca ekspertiz yapıp götürsünler. Doğacak sorunlara biz yönetici olarak yanındayız.  Ama aracı göstersinler ekspertiz raporu alsınlar. Esnaflarımız her biri birbirinden güzel insanlar. Burada 190 tane esnafımız var.  Son olarak yine diyorum özellikle ikinci el araç satışında çok büyük sorun yaşıyoruz, birinci problemimiz bu korsan alım satımlar. Özellikle sanayi bölgesinde bu durum yaygın.  Denetimlerin daha sıklaştırılması lazım. Bunlar engellenirse esnafımız daha rahat edecektir.”
KORSAN, KAÇAK KAZANÇ
Yeşiltepe Galericiler Sitesi ikinci başkanı İzzettin Atsız, korsan satışlara karşı yeteri kadar cezanın kesilmediğine değindi. Atsız, dışarıda araç alım satımının ülke ekonomisine büyük zara verdiğini söyleyerek şunları kaydetti; “İşler çok şükür iyi, bu aralar kış mevsiminden dolayı biraz durgun.  Bizim en büyük sıkıntımız aslında bizim değil sadece bütün Türkiye’nin sorunu, korsan galericiler.  Yani memuru, amiri, bakkalı, berberi, manavı hepsi bu işi yapıyor artık. İnternet üzerinden alım satım yapıyorlar.  Hükümetimizin buna bir çözüm bulması gerekiyor. Sayın Bakanımız Tüfenkci’nin bu konuda bazı çalışmaları var.  Bizim istediğimiz bunların yetki belgelerinin olması. Yani noterde satarken bu galericilerin yetki belgesi olması gerekir. Her önüne gelen notere gidip araba alıp satmasın.  Bu korsan satışlar bizim zararımıza oluyor, devletimizin de zararına oluyor.  Korsanı biliyorsunuz, kaçak kazanç. Biz bunun önüne geçilmesini istiyoruz. Bu konuda Bakan Tüfenkci’ye çok teşekkür ediyoruz bazı çalışmaları var, biz de takip ediyoruz.  Bu yetki belgesinin galericilere verilmesini istiyoruz. Bizim içinde devletimiz içinde kazanç olacaktır. Bu gün binlerce galerici var, onların ekmeği ile oynanıyor. Buna bir çözüm getirsinler. Biz belediyelerimizden memnunuz ama yapamadıkları bir şey var. Ceza kesmiyorlar, buldukları yerde korsan satışa ceza kessinler.  Sanayiciler bu işi yapıyor, traktör tamircileri yine öyle.  Senin götürdüğün arabaya engel çıkarıyorlar, kendi arabalarını satıyorlar. Kendi işlerini yapmıyorlar bizim işlerimiz yapıyorlar. Bu da bir korsan ticaret oluyor. Ülkemize, bize zarar oluyor. Onun dışında KDV’nin yükselmesi de işleri etkiledi. Sıfır araçlara bu büyük sıkıntı oluyor. Bu durum bize ister istemez yansıyor.  Burada bir yatırım yapmışız, emek vermişiz, Malatya’da iki tane sitemiz var. Bu işi yapacak olanlar gelip burada yapsınlar. Sitemiz de gayet güzel sağolsun belediyemiz de ilgileniyor.”

Selim abi bu arayı fotoyla ayırırsın
Yeşiltepe Galericileri Esnafının en büyük sorunu korsan alışveriş yani ikinci el oto alım satım yaparak vergi ödemeden kazanç elde edenler. Türkiye genelinde yaşanan bu sorun hem ülke ekonomisine darbe vuruyor hem de galerici esnafının işlerini düşürüyor. Röportaj yaptığımız diğer esnaflar ise şunlar söyledi.

GALERİCİ- ÖMER KANMAZ; “1986 yılından beri otomotiv alım satım işiyle uğraşıyorum. 2005 yılından beri de bu sitedeyiz. İşlerimiz Allah’a hamd olsun iyi bir sıkıntımız yoktur. Alım satmadan biraz sıkıntı oluyor. Son günlerde dövizde yükseliş var, ondan dolayı sıkıntı oluyor. Onun dışında herhangi bir sıkıntımız yoktur.  En büyük sorun korsan galericiler. O da sadece Malatya’da değil bütün ülkenin sorunu.  Devlet sınırlama getirmişti bir kişi üç arabadan fazla alıp satamayacak diye ama bunu da ailenin bütün fertlerinden vekâlet alıyorlar, o şekilde alıp satıyorlar. Pazar günü burada açık oto pazarı var. Buraya gelip alım satım yapıyorlar yâda internetten satıyorlar.  Sanayi sitesinde bazı esnaflar galericiliğe başladılar. Bazı bina altlarında yine galericilik yapanlar var. Biz bunların önlenmesini istiyoruz.  Bizim sitemizde ikinci el araç çeşitleri bol, vatandaşlar gelip gezdikleri zaman istediği aracı bulabilirler. Burası güvenli alışveriş yapabilecek bir yer.  Esnafımızın çoğu senelerce bu işle uğraşan arkadaşlarımızdır. Site esnaflarımızda pek olumsuz bir duruma rastlamadık.”
GALERİCİ- TARKAN BAYRAM;“Sektörümüz yaklaşık beş yıldır sıkıntı içerisinde.  Sıkıntıların başında dışarıda araba alıp satanlar var. İnternetten alıp satanlar var yani buna bir çözümün getirilmesi gerekiyor.  Bununla ilgili bir çalışma yapıldı ama sonuç gelmedi.  Galerici esnafının çok büyük sorunu bu durum.  İşlere bakacak olursak KDV’nin yükselmesi bizleri etkiliyor çünkü bizdeki rakamlar büyük rakamlar.  Vatandaşlar en küçük, en büyük, en ucuz, en pahalı arabayı sitemizden alabilirler hepsi mevcut.  Zaten Malatya’da bölge olduğu için bütün araçlar var. Biz galerici olarak her araç alıp sattığımızda yüzde bir katma değer vergisi ödüyoruz.  Yani 100 bin liralık bir ticarette biz devlete bin lira vergi veriyoruz.  Ama dışarıdaki vatandaş araba alıp sattığı zaman devlete sadece 120 lira noter parası veriyor, başka hiçbir para ödemiyor.  Hesapladığınız zaman devletin Türkiye genelinde çok büyük bir kaybı var. Dışarıda insanlar şuna alıştı, biz ev alıp satalım araba alıp satalım. Malatya’nın her yerinde araba alım satımını görebilirsiniz.  İnsanlar caddelere, market önlerine arabalarını bırakıyorlar. Bu tamamen büyük bir sektör oldu. Özellikle bizim burada Malatya’da bu iş çok yapılıyor. Yani bizim burada galericiler sitesinde bir yönetim kurulumuz var. Hepimizin sorumluluğu var.  Burada kimsenin devir alamama gibi bir sorunu olamaz.  Para alamadın gibi bir sorun olamaz, başkanımız gerçekten müthiş bir çalışma yapıyor sağolsun.  Hepimizle bire bir ilgileniyor. Her geçen gün de site olarak da daha iyiye gidiyoruz.”

GALERİCİ- ERDOĞAN TÜRKYILMAZ; “30 yıla yakındır bu mesleği içindeyim.  Genel sorunumuz korsan galericiler, esnafı büyük ölçüde etkiliyor.  Sanayide kayıt dışı olarak bu iş yapıldığı için biz burada büyük sorun yaşıyoruz. Genel olarak da büyük bir durgunluk yaşanıyor işlerde.  Sıfır araçlar genel olarak daha çok satılıyor, 7 yıla kadar bir kredi olayı olduğu için vatandaş yeniye yöneliyor.  Bu konuda çiftçimiz sıkıntı içerisinde onlar sıkıntı yaşayınca bize de bu durum yansıyor tabi. Biz traktör alım satımı yaptığımız için kayısının para etmemesi işleri düşürüyor.  Hasat zamanında kayısı 3-5liraya kadar düştü. Vatandaş işçi parasını, ilaç parasını ödemek için ürünü elinden çıkarmak zorunda kalıyor. Bu da bizim işimizi etkiliyor. Sitemizden ve site başkanımızdan memnunuz.  Zaten başkanımız sürekli esnafımızla istişare halindedir.”

GALERİCİ- YASİN YÜCEL;“İşler bu sıralar biraz zayıf.  Hem kış mevsiminden dolayı hem de piyasa korsan alış veriş yapanlardan dolayı.  Bundan dolayı şikâyetçiyiz.  Bu konuda galericiler biraz sahipsiz,  herkes ikinci el oto alım satım işini yapmaya başladı.  Biz burada devlete vergimizi veriyoruz ama dışarıda herkes alım satım yapabiliyor bu nedenle galericilerin işi düştü. Bu soruna bir çözüm bulunmasını istiyoruz.  Galericiler sitesinde her türlü araç bulabilmek mümkün ama internet üzerinden alışverişler, korsan satışlar bizim işlerimiz düşürdü.  Bu korsan satışın önüne geçilirse devlette buradan büyük bir fayda sağlamış olur.”

GALERİCİ- ERDAL ÖZER; “Dışarıdaki satışlara müdahale edilmeli.  Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri buna müdahale etmelidir.  Adam mesela internet kafeci ama galericilik yapıyor. Korsan galericilik yapıyor.  Ben buraya para harcamışım, vergi levhamı almışım ama adam hiçbir vergi vermeden eşinin dostunun adına araç alarak vergisiz araba alıp satıyor. Bu bizi büyük ölçüde etkiliyor.  Galericiler olarak bu konuda sıkıntıdayız.  Şuan Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyesinde çalışıp da bu işi yapanlar var.  Bir kişinin adına da üç araba alınabiliniyor. Bu bir araca düşürülmelidir.  Adam, eşini adına, kardeşini adına alıyor, zaten senede 15-20 araba sattığı zaman 40-50 bin lira gelir elde ediyor.  Onun dışında da galericilere yetki belgesi verilmelidir. Bu belge olmadan dışarıdan bu işi yapamasınlar. Noterler o belge olmadan satış vermesin. Bir arabadan sonra satamasın. Bize gelsin, galericilere gelsin piyasaya da hareket gelsin. Yani araç alan kişilerden bizden alırsa burada yerimiz belli, bir sıkıntı olduğu zaman tekrar buraya gelebilir vatandaş. Ama dışarıdaki adamı bulamıyor sıkıntı yaşıyor. En büyük sorumuz budur inşallah bir çözüme kavuşur.” 

Haber: Yunus POLAT

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 18.12.2017 13:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214