Han-Der, Her Yaştan ve Her Kesimden İnsana Ulaşıyor

Vuslat TV’de yayınlanan ve Gazeteci-Yazar Haci Türkan’ın hazırlayıp sunduğu “Değerlerimiz Derneklerimiz” programında, Malatya’daki Hanımınçiftliği Eğitim Derneği (HAN-DER) tanıtıldı.

Han-Der, Her Yaştan ve Her Kesimden İnsana Ulaşıyor

Vuslat TV’de yayınlanan ve Gazeteci-Yazar Haci Türkan’ın hazırlayıp sunduğu “Değerlerimiz Derneklerimiz” programında, Malatya’daki Hanımınçiftliği Eğitim Derneği (HAN-DER) tanıtıldı.

04 Nisan 2017 Salı 15:57
Han-Der, Her Yaştan ve Her Kesimden İnsana Ulaşıyor

Programda HAN-DER’in kuruluş sürecini anlatan dernek başkanı Hacı Bayram Yaman, “Derneğimiz 2010 yılında kuruldu. İnsanlığın yeryüzünde varlık amacına matuf bir davranışta bulunması en önemli nedenlerimizden biridir. Yeryüzündeki varlık amacımız Allah’a kulluktur. Var olan bütün tabiata karşı sorumluluklarımızı, İslami-insani sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekiyor ki bunu da bireysel çabaların yeterli olmadığı düşüncesiyle toplumsala dönüştürmek gereğinden yola çıkarak bu çalışmaları başlattık” dedi. Dernek bünyesinde çeşitli komisyonlar bulunduğunu kaydeden Yaman, şunları anlattı:

“Eğitim komisyonu, Anadolu Platformu’nun ortaya koyduğu eğitim programı kapsamında çalışmalar yürütüyor. Esnaf Komisyonu, yetişkinlere yönelik; Ortaöğretim Komisyonu öğrencilere yönelik ve Hanımlara yönelik olarak Bayanlar Komisyonu vasıtasıyla çalışmalar yapıyoruz. Bununla birlikte haftada iki gün genel Tefsir ve Siyer sohbetimiz var. Ayrıca Arapça derslerimiz var. Hafta içi her gün bayanlara yönelik Kur’an Kursumuz var. Beraberinde Matematik gibi ihtiyaca binaen ders çalışmaları yapılmaktadır. Bölgemizde ihtiyaç duyulan okuma-yazma kursu da düzenliyoruz. Dikiş-Nakış, Arıcılık kursları gibi çeşitli kurslar açıyoruz zaman zaman. Yaz etkinlikleri, Yaz okulu çalışmaları yapıyoruz. 

Genel konferanslar düzenliyoruz. İlk dönemler dernek merkezine sığıyordu dinleyiciler ama artık toplu programları, yoğun ilgiden dolayı farklı geniş yerlerde yapıyoruz. 1 konferansı Bilim Kolejinde yapmıştık. 1 konferansı ana cadde üzerinde yaptık. 2 binin üzerinde bir katılım oldu. Toplumun ihtiyaç duyduğu alanlarda hizmetler üretmeye gayret ediyoruz. Organizasyonlarımızı da eğitim amaçlı olarak değerlendiriyoruz aynı zamanda. Yani dernek üyelerimizin her birine görev ve sorumluluk vermekteyiz. Mesela Evde Karakter Eğitimi’nde görev alan öğrencilerimize şiir dalında diyelim kim daha iyi okursa; örneğin konferans düzenlediğimiz zaman o kişi konferansta onu okuma hakkı elde ediyor. Yine diyelim ki kim daha güzel Kur’an-ı Kerim okursa program açılışında Kur’an-ı Kerim Tilavetini o arkadaşımıza veriyoruz. Yine selamlama konuşmalarını, faaliyetleri yürüten her sorumlu arkadaşımızın kendini ifade edebildiği ve sahiplenebildiği bir tarzda konferanslarımızı düzenliyoruz. Yani sadece başkanı programlarda konuşturmuyoruz, diğer arkadaşlara da bu fırsatı veriyoruz. Kollektif bir çalışma gerçekleştiriyoruz.

İYİLİKDER’le işbirliği halinde yardım çalışmaları yürütüyoruz. 

Halk Eğitimi Merkezi olsun, Malatya Müftülüğü, KETEM gibi kurum kuruluşlarla da işbirlikleri yapıyoruz.”

“YÖRE HALKIYLA İÇİÇEYİZ”

Programa bir süre katılan HAN-DER Yönetim Kurulu Üyesi Abdullatif Bayram da dernek çalışmalarını anlatarak, “İl Müftülüğünden 2 bayan kardeşimiz burada Kur’an-ı Kerim öğretiyor ve Kulluk-Sorumluluk Bilinci ile alakalı olarak öğleye kadar ders yapıyorlar. Hafta içi her gün öğleye kadar bayanlara yönelik bu çalışmalar dernek merkezinde devam ediyor. Bunun dışında Pazartesi günleri akşam saatlerinde erkeklere yönelik Nihat Karaçor Hoca tarafından Siyer dersleri yapılıyor burada herkese açık bir şekilde. Salı günleri akşamleyin yönetim kurulu ve komisyonlar toplanıp, çalışmaları gözden geçiriyorlar. 

Perşembe akşamları başka bir Siyer programımız var. Hafta sonları öğrencilere yönelik etkinlikler gerçekleştiriyoruz” dedi.

Hanımınçiftliği’nde yöre halkıyla içiçe olduklarını vurgulayan Bayram, “Genelde akrabaların, aşiretlerin yoğun olduğu bir yer burası. Bizler bu mahallenin insanıyız. Dernek olarak her ne kadar 2010 yılında kurulduysak da neredeyse 20 yılı aşkın süredir Rabbimizin bizlere emrettiği ‘içinizde iyiliği emredip kötülükten alıkoyan bir topluluk bulunsun’ düsturuyla çevremize faydalı olmaya çalışıyoruz. Hamdolsun derneğimiz şu an faal. İnsanımızın gelip gittiği kendini ifade edebildiği, geniş katılımlı, meşverete dayanan; yani insanların buraya geldiği zaman, dinle-git mantığından ziyade konulara iştirak ettiği, kendini ifade edebildiği, soru sorabildiği bir dernek olmaya çalışıyoruz. Yani öyle kalıplar içinde değil daha katılımlı programlar yapmaya çalışıyoruz. Bu da halk nezdinde rağbet buluyor Hamdolsun. Tabi daha çok çalışmamız gerekiyor. Bölgemiz büyük bir bölge. Bu bölgede bir ilkiz. Dolayısıyla bir yenilik bu bölge için dernek çalışmaları” ifadelerini kullandı. 

“DANIŞMA KURULU OLUŞTURDUK”

HAN-DER Başkan Yardımcısı İbrahim Polat da dernek bünyesinde aynı zamanda bir Danışma Kurulu oluşturduklarını aktararak, “Bu kurulumuza davet ettiğimiz kişiler genelde toplumun her kesiminden, toplumun öncüleri dediğimiz ve insanlara faydalı olma anlamında dertleri olan insanlar. Toplantılarımız neticesinde faydalı olduğunu düşündüğümüz bir çok program oldu. Gelen insanlar, toplumda sıkıntı olduğunu düşündükleri konuları, kendi çevresinde gördüğü sıkıntıları gelip burada ifade ediyorlar. Bunlarla ilgili olarak derneğin yapabileceği çalışmalarla hakkında fikir beyan ediyorlar. Bizler de bu hususları yönetim kurulunda değerlendirip bunu faydaya dönüştürme, halka fayda sağlayacak şekilde bir faaliyet olarak ortaya koyarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla bir dayanışma sözkonusu oluyor” diye konuştu.

Anadolu Davet ve Eğitim Gönüllüleri Platformu’na üye olduklarını kaydeden Polat, “Anadolu Platformu, bizim çalışma ruhunu aldığımız, beslendiğimiz; bize yön veren bir kurum. Malatya genelindeki diğer derneklerle de gerek kültürel gerekse ilim açıdan istişareler yapıyoruz. Değer eksenli olarak çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz” dedi.

“ÖZLENEN NESLİN İNŞASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Dernek Başkanı Hacı Bayram Yaman, Malatya’da Anadolu Platformu’na üye olan kuruluşlarla birlikte çalışmalar yaptıklarını belirtti.  Yine Bağımlıkla Mücadele Platformu’na (BAM) da üye olduklarını dile getiren Yaman, “HAN-Der’in açılış sürecinde Araftaki Gençlik diye bir projemiz vardı. Biz her ne kadar bunu yürütmeye çalışsak da işte sağlık, eğitim, güvenlik yönleri olduğu için biz bunun Malatya’da bir ihtiyaç olduğunu; Anadolu Platformu kuruluşlarıyla birlikte biz bunu değerlendirdik ve Malatya’da 70’in üzerinde Sivil Toplum Kuruluşunun görev aldığı BAM çatısı oluştu. Bu anlamdaki çalışmalarI BAM’la birlikte yürütüyoruz. Yine bir başka platform olarak manevi değerleri önceleyen Ortak Değerler Platformu’na da üyeyiz” açıklamasında bulundu.

Derneğin diğer çalışmalarına işaret eden Yaman, “; İş hayatındaki tüm yetişkinlerle ilgili çalışmaları Esnaf Komisyonumuz icra ediyor. Ayrıca ailelere dönük çalışmaları yürütüyor bu komisyonumuz. Aile eğitim programlarını aylık periyotlarla gerçekleştiriyoruz. Anne-babalara yönelik aile içi iletişim, çocuk eğitimi gibi konularda seminerler düzenliyoruz.
Derneğimiz bünyesinde Evde Karakter Eğitimi (EKE) çalışmaları kapsamında okul öncesi kız ve erkek 85 çocuk ders görüyor. Ayrıca dernek merkezi dışında Buhara Kurs Merkezimiz var. Orada böyle eğitim çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Özellikle bayan ve çocuklarla ilgili çalışmalarda yine Anadolu Platformu üye derneklerinden olan Hanımeli Derneği ile işbirlikleri yapıyoruz. 

Yine dernek bünyemizde üniversite komisyonu var. Bölgemizdeki Üniversite öğrencileri bu komisyonumuzun organizasyonuyla biraraya gelip etkinlikler yapıyorlar.”
HAN-DER Başkanı Yaman, Adaletin, huzurun, merhametin yaşandığı ve yeryüzündeki bütün insanlığın bu merhamete ihtiyacı olduğu bilinciyle özlenen neslin inşası için çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi. 
 

STAR

Son Güncelleme: 04.04.2017 17:58
Anahtar Kelimeler:
Hacı Bayram YamanHan Der
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner156

banner155