Hasırcılar Kültür Derneği Tanıtıldı

Vuslat TV ekranlarında seyirciyle buluşan ve Gazeteci-Yazar Haci Türkan’ın hazırlayıp sunduğu Değerlerimiz Derneklerimiz programında Hasırcılar Kültür Derneği tanıtıldı.

Hasırcılar Kültür Derneği Tanıtıldı

Vuslat TV ekranlarında seyirciyle buluşan ve Gazeteci-Yazar Haci Türkan’ın hazırlayıp sunduğu Değerlerimiz Derneklerimiz programında Hasırcılar Kültür Derneği tanıtıldı.

25 Mayıs 2017 Perşembe 19:09
Hasırcılar Kültür Derneği Tanıtıldı

Malatya Battalgazi Hasırcılar Mahallesi’nde faaliyet gösteren Hasırcılar Kültür Derneği, çalışmalarıyla Değerlerimiz Derneklerimiz programında yar aldı.

Derneklerin kendi faaliyet merkezlerine giderek tanıtımlarını sağlayan Değerlerimiz Derneklerimiz program ekibi Hasırcılar Mahallesi’nde çekim yaptı.

Mahalleye yönelik faaliyetler yapan Hasırcılar Kültür Derneği’ne konuk olan program ekibi, dernek başkanı Ramazan Can ile söyleşi yaptı.

Vuslat TV ekranlarında seyirciyle buluşan programda, Ramazan Can, yaptıkları faaliyetleri anlattı.

Derneğin 2012 yılında kurulduğunu kaydeden Başkan Can, programda özetle şunları aktardı:

“Otantik bir mekanda faaliyet gösteren dernek merkezimizde üye ve gönüllülerimiz hem çay içiyorlar hem sohbet ediyorlar. Halka yönelik, meslek gruplarına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Karakaya Baraj gölü yakınında olduğumuz için balıkçılık yapan vatandaşlarımız var. Arıcılıkla iştigal edenler de var. Bu mesleklerde daha bilinçli, verimli çalışmalar yapmaları amacıyla Halk eğitim merkezi işbirliğiyle iki alanda da kurslar düzenledik. 30’ar kişilik kurslar sonunda kursiyerlerimize belgelerini verdik.

Haftalık sohbetlerimiz oluyor. Köy odası tarzında Akşamları insanlarımız dernekte bir araya geliyor. Gençler yaşlılar çocuklar hep bir arada oturuyor ve paylaşımda bulunuyorlar. 7’den 70’e herkes geliyor. Zaman zaman da eğitimci yazarlarımızı davet edip kendilerinden istifade etmeye çalışıyoruz, seminer-konferanslar tarzında…

Kurum ve kuruluşlarla işbirlikleri 

Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde yaşayan hemşerilerimiz arasında sosyal-kültürel maddi ve manevi işbirliğini; yardımlaşmayı ve dayanışmanın tesis edilmesi ve devamının sağlanmasında önderlik etmek için kurulduk. Milli kültür ve geleneklerimizi, ahlaki değerlerimizi geliştirerek ve yaygınlaştırarak gelecek nesillere aktarmak için milli manevi ve ahlaki değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek ve eğitmek amacıyla kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunuyoruz. Hasırcıların tarihi ve kültürel değerlerinin büyük bir zenginlik olduğunun farkına varılmasında ve bunların korunmasında bilinç oluşturulmasına katkı sağlamak; Malatya ve Türkiye çapında tanıtımı için yapılacak etkinliklerde bulunmak ve bunun gibi etkinliklere destek olmak hedefindeyiz. Ayrıca geçimini zirai faaliyetlerden sağlayan belde halkımızın bilimsel ve çağdaş ve en verimli ziraatı yapabilecek bilgi beceri ve donanımını artırıcı kurs, seminer ve etkinliklere resmi ve özel kurum kuruluşlarla dayanışmayla yapılmasına öncülük etmek ve katkı sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. Müftülüğümüzle, halk eğitimle işbirliği halinde faaliyetler düzenledik.

Çevre ile ilgili çalışmalar yapıyoruz

Bağımlılıkla Mücadele Platformu (BAM) ile birlikte çalışmalar yaptık. Ortak Değerler Platformuna üyeyiz. BAM’ın yürüyüş etkinliğine katıldık. Teknolojik bağımlılık olsun diğer zararlı alışkanlıklara karşı olsun, BAM Yetkilileri burada seminerler verdiler. Gençlerimizi bilinçlendirdiler. 

Çocuk ve gençlerimizde çevre bilincinin gelişmesi adına İlkokul öğrencileriyle birlikte Karakaya Baraj Gölü etrafında çevre temizliği çalışması yaptık. Son yıllarda barajda biraz kirlilik görülüyor. Kıyının çöplerden arındırılması gerekiyor. Çevre Bakanlığı ve ilgililerin bu konuya eğilmesini bekliyoruz.

Hasırcılar, bahçelik alanlardan oluşuyor. Eskiden tarım arazileri fazlaydı. 400-500 ton pancar üretimi olduğu oluyordu. Şimdi birkaç aile uğraşıyor sadece. Sebzecilik yine öyle. Hem tarım arazileri küçüldü hem de Pazar bulunamıyor olsa gerek ki insanlarımız tarımdan biraz soğudu; farklı alanlara yöneldi, hayvancılık, balıkçılık ve arıcılık gibi. 2 Tavuk çiftliği var burada. 

Burada birer İlk ve ortaokulumuz var. Buradaki öğrencilerimizi Battalgazi’deki tarihi yerlere götürerek gezdirdik. Her yıl bu etkinliği yapıyoruz. Bahar dönemlerinde piknik yapıyoruz. Halı saha maçları düzenliyoruz. Okulla işbirliği halinde bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Burada lisemiz olmadığı için mahallemiz dışındaki liselere giden gençlerimiz de hafta sonları etkinliklerimize katılıyorlar.

Kültürümüzü internet üzerinden de aktarıyoruz

Bayanlara yönelik olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi tarafından aile içi iletişim seminer programları düzenledik. 
Hasircider.org internet adresimiz üzerinden de gurbette olan yöremiz insanlarının mahalle özlemlerini gidermeye çalışıyoruz. Mahallenin gelişmelerini burada paylaşıyoruz. Sitemizi ziyaret edip bize geri dönüş yapan çokça insanımız teşekkürlerini dile getiriyorlar. Bizler de memnun oluyoruz böyle bir faaliyet yapmaktan dolayı. Mahalle kültürümüzü de sitemize taşımaya çalışıyoruz. 

Baraj kenarında bir çim saha yapımı çalışması başlatıldı. İnşallah orası da tamamlanırsa gençlerimiz daha çok sportif faaliyetler yapabileceklerdir. 
Aktif iyi olmak gerekir

Ayrıca yöremizden çıkmış ve mühendis, mimar, doktor gibi belli görevlere, mesleklere girmiş insanlarımızı özellikle derneğimize davet edip gençlerle buluşturarak örneklik teşkil etmeleri hususunda faaliyetler yapıyoruz. Gençlerimizin özgüvenlerinin artması için bu çalışmaları önemsiyoruz. 

Malatya merkezde düzenlenen çeşitli konferans programlarına mahallemizden insanların da oraya ulaşımlarını sağlayarak o programdan yararlanmaları için katkı vermeye gayret ediyoruz. 

Hani derler ki iyi olmak yetmez, aktif iyi olmak gerekir. Özellikle gençlerimiz başta olmak üzere mahalle insanımıza katkı vermek için, aktif iyi olmalarına vesile olmak için çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz.”
 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 25.05.2017 19:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214