Her Türlü Desteği Veririz

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya’nın marka değeri olan kayısının sanayileşmesi gerektiğini belirtti. Kayısı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi’ne üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden Prof. Kızılay, “sanayileşme sağlanırsa aynı miktarda ürün ile ihracattan elde edilen gelirden iki veya daha fazla katı gelir elde edilebilinir” dedi.

Her Türlü Desteği Veririz

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya’nın marka değeri olan kayısının sanayileşmesi gerektiğini belirtti. Kayısı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi’ne üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden Prof. Kızılay, “sanayileşme sağlanırsa aynı miktarda ürün ile ihracattan elde edilen gelirden iki veya daha fazla katı gelir elde edilebilinir” dedi.

20 Eylül 2017 Çarşamba 09:47
Her Türlü Desteği Veririz

Gazetemizin gündeme taşıdığı Kayısı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi hakkında özel değerlendirme yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, kayısının Malatya için büyük önem taşıdığına değindi. 

Malatya’nın en önemli markasının kayısı olduğunu belirten Rektör Kızılay, “Malatya kayısının başkenti olarak biliniyor, doğruda bir bilgi. 40 -50 bin ailenin bir şekilde kayısıyla ilgili olması Malatya içinde kayısıyı çok vazgeçilmez bir ürün olarak taşıyor. Bu çok önemli, kayısının başkenti olarak Malatya devam edecek inşallah. Gazetenizin gündeme getirdiği konuya katılıyorum. Teknolojinin, bilginin, üretimin, ekonominin geldiği seviyelerden kayısının faydalanması lazım. Elimizdeki altın değerinde olan, mücevher değerinde olan ürünümüzü kayısımızı her yıl farklı boyutlarda dünyaya sunmamız gerekiyor.” dedi. 

İnönü Üniversitesi olarak Kayısı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesine her anlamda destek olacaklarını ifade eden Prof. Kızılay, “Kayısıyı artık dünyaya en iyi şekilde sunmamız gerekiyor ve farklı şekilde sunmamız gerekiyor. Farklı şekilde sunmak sanayinin işin içine girmesiyle olacak. Ticarette kayısıyı çok iyi pazarlıyoruz burada belli bir başarıyı yakalamış durumdayız. Hem ihracatta hem iç pazarda özellikle ihracatta büyük bir girdi Malatya’ya sağlanıyor ama bununla yetinemeyiz. Aynı üretimi sanayide işleyerek ticarette, pazarlamada yol alarak aynı miktar üründen belki bunun iki katı gelir elde edebiliriz. Belki de daha fazla gelir elde edebiliriz. Bunun yollarını muhakkak hem aramak hem de her yıl mesafe kat ederek aramamız gerekiyor. Böyle bir ihtisas organize sanayi olursa, kurulursa bu kayısıya katma değer katar. Bu kayısının değerini arttırır, kayısıda ürünün iyi sunulmasını çeşitli alanlarda kayısımızın pazara daha iyi hazırlanmasını ve sunulmasını sağlar. Bunun içinde tabii bilgiye yeni tekniklere ihtiyacımız muhakkak olacak. Burada üniversitemizin farklı alanlarda katkısı olur. Birincisi bizim ziraat fakültemiz, gıda mühendisliği fakültemiz ve kayısı araştırma uygulama merkezimiz var. Buralarda yapılacak olan çalışmalar ile her türlü desteği vermeye hazırız. Sağlıkta biz çok güçlü bir üniversiteyiz, kayısının çeşitli araştırmalarını zaman zaman hocalarımız bölümlerimiz yapıyor kayısıyı araştırıyor, kayısı çekirdeğini araştırıyor. Çeşitli bilimsel çalışmaları araştırıyoruz. Burada kayısıyı tavsiye ediyoruz, ben bir hekim olarak da baş dönmesi hastalarıma verdiğim bazı ilaçlar var, o ilaçlarda diyorum ki her gün üç tane gün kurusu kayısı yiyeceksin. Çünkü diyorum bu ilaç potasyumu vücutta eksiltir kayısı potasyum takviyesi için gerekiyor. Tıp hocalarımızda böyle kendi alanlarında kayısı önerilerinde bulunuyorlar. İktisadi ve İdari Fakültemizin İşletme Bölümü çok güçlü. İşletme Bölümünde hem yönetim organizasyonu hem işletme alanındaki diğer birimler ve konular bakımından burada çok yetkin hocalarımız var bunlar kayısı ihtisas organize sanayi bölgesiyle ilgili çalışma olursa destek verebilecek potansiyelde. Oradaki hocalarımızı ben motive edip bu alanda destek vermelerini sağlarım. Onun dışında gıda mühendisliği bölümümüz var orada kayısıyla ilgili araştırmalar şimdiye kadar yapıldı. Sanayiciler oradaki pazarlamacılar ve üretim yapan firmaların bir taraftan bizden talepleri olacaktır. Onları karşılarız üniversite olarak bir taraftan da biz onların önlerini açarız, açılım yaparız. Kayısı bizim için çok önemli bir ürün, bu üründe de böyle açılımlara ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.
 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 20.09.2017 10:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.