İnönü Üniversitesi Nobel Ödülüne Talip

47 farklı ülkeden gelen bin 175 uluslararası öğrenciyle birlikte 43 bine yaklaşan öğrenci sayısı ve 6 bini aşan personeli ile İnönü Üniversitesi Malatya’da eğitimin kalbi konumunda. Sağlıkta Avrupa’da birinci, dünyada ikinci konumda olan Turgut Özal Tıp Merkezi’ne açılması planlanan “İleri Karaciğer Araştırma Merkezi” ile üniversite, dünyada bilinen en prestijli ödül olan ‘Nobel Ödülü’ne talip.

İnönü Üniversitesi Nobel Ödülüne Talip

47 farklı ülkeden gelen bin 175 uluslararası öğrenciyle birlikte 43 bine yaklaşan öğrenci sayısı ve 6 bini aşan personeli ile İnönü Üniversitesi Malatya’da eğitimin kalbi konumunda. Sağlıkta Avrupa’da birinci, dünyada ikinci konumda olan Turgut Özal Tıp Merkezi’ne açılması planlanan “İleri Karaciğer Araştırma Merkezi” ile üniversite, dünyada bilinen en prestijli ödül olan ‘Nobel Ödülü’ne talip.

13 Aralık 2018 Perşembe 13:59
İnönü Üniversitesi Nobel Ödülüne Talip

8 Ağustos 2016 tarihinde görev devir teslim töreninde hedeflerinin İnönü Üniversitesi’ni dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasına sokmak olduğunu dile getiren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve ekibi bu hedefleri doğrultusunda gece gündüz çalışıyor.

YEŞİL KAMPÜS

İnönü Üniversitesi’nin “Yeşil Kampüs” kategorisinde dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında girdiğini belirten Rektör Kızılay, “Üniversitemiz kampüsün yeşilliği açısından yeşil kampus kategorisinde dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer aldı. Eğitim ve bilimsel çalışma açısından ilk 500 hedefimiz hala var, bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımız devam ediyor. Hedefim tüm alanlarımızda Türkiye’nin ilk 10, dünyanın ise ilk 500 üniversitesi arasına girmek” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI ARAŞTIRMA YAPTI MALATYA 81 İL ARASINDA BİRİNCİ

Sağlık alanında Türkiye’nin gözde üniversitelerinden olduklarının altını çizen Rektör Kızılay, Türkiye’nin önemli sağlık merkezi olma özelliğine sahibiz. Sağlıkta temel amacımız Malatya’mızın hiçbir hastası Malatya’dan dışarıya sevk edilmesin. Bizim hastalarımızın yüzde 42’si Malatya dışından geliyor. Malatya’mıza dışarıdan hasta gelirken, Malatya’mızdan başka bir ile hasta gitmesine gönlümüz razı olmaz. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı bir çalışma yaptı, il dışına sevk edilen hasta araştırması şeklinde. 81 il arasında il dışına en az sevk yapan il Malatya çıktı. Bu da bizim az evvel bahsettiğim yaklaşımımızla alakalı.

2018 YILININ 260’INCI KARACİĞER NAKLİ

Kök hücre ve kemik iliği naklinde Türkiye birincisi olduklarını belirten Rektör Kızılay, şunları söyledi; “Kök hücre ve kemik iliği naklinde geçtiğim ay içinde 500’üncü naklimizi gerçekleştirdik. Bu durum bizi kamu hastaneleri arasında birinci sıraya yerleştirdi. Az önce aldığım bir haber, sağlıkta ne denli iyi seviyede olduğumuzu gösteriyor. Karaciğer nakli ekibimiz 2018 yılının 260’ıncı karaciğer naklini şuanda gerçekleştiriyor. Toplamda 2 bin 500’ü bulan karaciğer nakli gerçekleştirdik. Bu çok devasa bir rakam”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ince bağırsan naklinin yapıldığı Türkiye’deki tek merkezin Turgut Özal Tıp Merkezi olduğunu söyledi.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ NOBEL ÖDÜLÜNE TALİP

Türkiye’nin ilk “İleri Karaciğer Araştırma Merkezi”ni kurmak için çalışma yürüttüklerini belirten Rektör Kızılay, “Karaciğer naklinde dünya merkeziyiz. Artık klinik hizmetinde zirvedeyiz. Nakil sayısında kendi rekorlarımızı kırarak ilerliyoruz. İleri Karaciğer Araştırma Merkezi kurmak için çalışmalara başladık. Elektron mikroskop laboratuarı kurduk. Bu merkezi dünya ölçeğinde bir araştırma merkezine dönüştürmekle ilgili hazırlığımız var. Eğer bir hayırseverimizi ikna edebilir ve desteğini alabilirsek çok önemli bir merkez kuracağız. Amacımız 5 yıl içerisinde farklı türlerden insanlara karaciğer transferi yaparak Nobel ödülünü üniversitemize kazandırmak olacak” şeklinde konuştu.

ONKOLOJİ HASTANESİ TAMAMLANMAK ÜZERE

217 yataklı onkoloji hastanesinin 2019 yılının Temmuz ayında tamamlanacağını belirten Rektör Kızılay, “Onkoloji hastanesi inşaatında belirlediğimiz takvim ilerliyor. Herhangi bir duraklama yok, inşaatın şuan üçte ikisi tamamlandı. İlerleme seviyesi yüzde 65 diyebiliriz. 217 yataklı onkoloji hastanemiz tamamlandığında, karaciğer ve kök hücre nakillerinde olduğu gibi dünyanın her yerinden hasta çekeceğimiz bir alan olacak. 2019 yılının Temmuz ayı gibi bitmesini bekliyoruz. 2019 yılında bizim en önemli çalışmamız onkoloji hastanemiz için personel çalışması olacak. Kanserle ilgilen mevcut hoca sayımızı iki katına çıkarmamız gerekiyor. Sadece hoca değil, elbette yardımcı sağlık personeli ve destek personeli ihtiyacımız da olacak. Bununla ilgili çalışmalarımızı Cumhurbaşkanlığımıza, YÖK’e ve bütçe başkanlığımıza ilettik ve ısrarla üzerinde duruyoruz, takipçisiyiz” dedi.

KALP HASTANESİ TASARRUF TEDBİRLERİNE TAKILDI

Kalp hastanesi projesini rafa kaldırdıklarını söyleyen Rektör Kızılay, “Kalp hastanesiyle ilgili proje çalışmasına başlayacaktık ama tasarruf tedbirleri nedeniyle başlayamadık. Çünkü 2019 yılında yeni bir yatırım çalışmamız olmayacak. Ama hedefimiz kanser hastanesinden sonra üniversitemize ve şehrimize kalp hastanesini de kazandırmak” diye konuştu.

MERKEZ CAMİ İNŞAATI YÜKSELİYOR

Devam eden cami inşaatı için hayırseverlere çağrıda bulunan Rektör Kızılay, “Üniversitemiz 43 yıllık köklü bir üniversite ve her geçen yıl büyüyen bir kampüse sahip. Kampüsümüzün merkezinde küçük bir mescidimiz vardı, artık öğrencilerimize yetmiyordu. Özellikle Cuma günleri sıkıntılar yaşanıyordu. O mescidimizin yerine üniversitemizin ihtiyacını karşılayacak büyük bir cami ile sosyal alanlar inşa ediyoruz. Camimizi tümüyle hayırseverlerimizin desteği ile yapıyoruz. İnşaatta şuan kubbeyi kapatma seviyesindeyiz. Betonarme kısmı büyük oranda tamamlandı, fakat hedefimizin biraz gerisindeyiz. 2019 yılının ramazan ayında ibadete açmak hedefimizdi ama 2019’un sonuna doğru ibadete açılacak gibi gözüküyor. Hayırseverlerimize çağrıda bulunuyorum. Onların desteğine ihtiyacımız var. Ne kadar hızlı destek olurlarsa, camimizi tamamlar ve gençlerimizin hizmetine daha çabuk sunarız” dedi.

İŞ GARANTİLİ OSB MYO

2. Organize Sanayi Bölgesine kurulan OSB MYO’yu üniversite-sanayi işbirliği açısından önemsediğini ifade eden Rektör Kızılay, “Göreve geldiğimizde üniversite-sanayi işbirliği önemli hedeflerimizden biriydi. Bu alanda önemli gelişmeler oldu. 2. Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) bir meslek yüksek okulu (MYO) açtık. OSB MYO’nun birinci sınıf öğrencileri şuanda merkezdeki meslek yüksek okulunda eğitimlerine başladı. Okul, inşallah ikinci sınıfa yetişecek. OSB MYO’nun kampüsü 2019’un Nisan ayı gibi tamamlanacak. Yaz döneminde laboratuarları tamamlanacak ve gelecek yıl eğitime orada devam edeceğiz. Sanayicilerimizin istediği meslek insanları bu okulumuzda yetişecek. Eğitim programlarını sanayicilerimizle ortak hazırladık, onların istediği alanlarda dersler koyduk. Sanayimizin ihtiyacı olan bölümleri açtık. OSB MYO’nun en önemli özelliği, eğitimin 3+1 şeklinde olması. Yani 3 dönem ders, 1 dönem tam zamanlı staj şeklinde. İşbirliği yaptığımız sanayi kuruluşlarında öğrencilerimiz staj yapacaklar. Aslında staj yaparken işlerini de ayarlamış olacaklar. Tam zamanlı staj ile sanayicimiz çalışanını seçmiş olacak, öğrencimiz de mezun olur olmaz çalışacağı işini belirlemiş olacak. Temel hedefimiz bu şekilde. Öğrencilerimiz iş kaygısıyla mezun olsun istemiyoruz. İstihdam edilecek şekilde mezun olsunlar istiyoruz. Üniversite-sanayi işbirliğimizin önemli bir boyutunu OSB MYO oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

TEKNOKENTTE 45 ŞİRKET ARGE YAPIYOR

Araştırma ve Geliştirme (ARGE) açısında Teknokenti önemsediğini belirten Rektör Kızılay, “Biz göreve geldiğimizde Teknokent’imizde 14 şirketimiz çalışma yürütüyordu, şimdi 45 şirketimiz var. 40 ofisimiz vardı, ofis sayısının üzerinde şirkete sahibiz. Şirketlerimiz ARGE çalışmalarını yürütüyor. Bazı çalışmaların meyvelerini aldık, bazılarının meyvelerini de 2019 yılında alacağız diye düşünüyorum” dedi.

TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ YOK İLKİ İNÖNÜ’DE OLACAK

Türkiye’de örneği olmayan bir fakültenin İnönü Üniversitesi’ne açılması için çalışma yürüttüklerini söyleyen Rektör Kızılay, “2017 ve 2018 yıllarında yeni fakülteler ve enstitüler açtık. 2019 yılında da açmayı planladığımız yeni fakültelerimiz var. Bilgisayar Bilimleri Fakültesi üzerinde çalışıyoruz. Bu fakültenin Türkiye’de örneği yok. İçerisinde siber güvenlik bölümü gibi ülkemizin ihtiyacı olan bölümler olacak. İnşallah olumlu sonuçlar almak için üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca 2018 yılında Alevilik Araştırma Enstitüsünü açtık, şimdi onun yüksek lisans ve doktora çalışmaları için senatomuzda görüşeceğiz” diye konuştu.

DAHA KALİTELİ ÖĞRETİM ÜYESİ

Alanında başarılı öğretim üyelerini İnönü Üniversitesi’ne kazandırmaya çalıştıklaırnı vurgulayan Rektör Kızılay, “Atama yükseltme kriterlerimizi yüzde 30 oranında yükseltiyoruz. Artık İnönü Üniversitesi’ne gelmek isteyen bir hoca yüzde 30 daha yüksek kriterlerle gelebilecek. Biz eski ve köklü bir üniversite oluğumuz için yüksek kriterler aramamız lazım” dedi.

2018’İN EN ÖNEMLİ OLAYI

Malatya’ya kurulan ikinci devlet üniversitesini de değerlendiren Rektör Kızılay, “Üniversitemizin bazı bölümlerinin ayrılarak yeni bir üniversite kurulması çok önemli bir gelişme. Malatya açısından 2018 yılının en önemli gelişmesi nedir diye sorarsanız bana, ben Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulması derim. Malatya’da iki devlet üniversitesi olması çok önemli” dedi.

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 13.12.2018 14:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214