İyi Bir Gelecek İçin Başlangıç Noktası Bilgiyurt Koleji

2006 yılında eğitim sektörüne merhaba diyen Özel Bilgiyurt Koleji, Malatya’nın ilk özel okullarından biri olarak bilinir. Bünyesinde Ortaokul, Anadolu Lisesi ve Akşam lisesi barındıran eğitim kurumu, doğa ile iç içe ve bol oksijenli ortamıyla Malatya’nın ender okullarından biridir.

İyi Bir Gelecek İçin Başlangıç Noktası Bilgiyurt Koleji

2006 yılında eğitim sektörüne merhaba diyen Özel Bilgiyurt Koleji, Malatya’nın ilk özel okullarından biri olarak bilinir. Bünyesinde Ortaokul, Anadolu Lisesi ve Akşam lisesi barındıran eğitim kurumu, doğa ile iç içe ve bol oksijenli ortamıyla Malatya’nın ender okullarından biridir.

11 Ağustos 2017 Cuma 09:45
İyi Bir Gelecek İçin Başlangıç Noktası  Bilgiyurt Koleji

Yapmış olduğu düzenli ve başarılı çalışmalarla TEOG sınavında Türkiye birincilerini çıkarmış eğitim kurumu, toplamda %90 başarıya ulaşmıştır. Anadolu lisesi 11 yıllık süreç içerinde başarılı birçok öğrenci yetiştirmiş olup, şu anda değişik sektörlerde işadamları ve kamuda görev olan birçok öğrencisi vardır.

Özel Bilgiyurt Koleji Kurucu Müdürü Celal Ünal ile okullarına ve eğitim sektörüne dair güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ANLAMDA NE TÜR ÇALIŞMALARINIZ OLUYOR?

ÜNAL: Öğrenim süreci sadece bilimsel bilgilerin öğrenildiği bir süreç değildir. Aynı zamanda öğrencinin sosyal alanda da becerilerinin keşfedilmesi ve geliştirmesini kapsayan bir süreçtir.  Bu bağlamda okulumuzun mevcut yapısı itibariyle; il içi ve il dışı kültürel gezilerden tutun da uygulanan şiir yarışmaları, tiyatro çalışmaları, el becerileri, müzik becerileri, satranç, önemli gün ve haftaların kutlanması, sinema faaliyetleri gibi birçok sosyal ve kültürel etkinlikte her öğrenci aktif rol alarak öğrenimini sürdürmektedir.

PEKİ, TEKNOLOJİ ALANINDA?

ÜNAL: Bilimin gelişmesiyle beraber teknoloji artık Eğitim-Öğretimin vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Okulumuzda bilgisayar teknolojilerinin bütün imkanları, son sistem akıllı tahta uygulamaları ile öğrenci ve öğretmenlerin en üst düzeyde faydalanması sağlanmaktadır.

EĞİTİM SİSTEMİNİZ NEDİR? ÖĞRENCİLERİ SINAVLARA VE HAYATA NASIL HAZIRLIYORSUNUZ?

ÜNAL: Değişen sınav sistemi, daha önce uygulanan dershane faaliyetini bana göre bitirmiştir. Öğrencilerin hazırlanması 8 aylık bir süreçte bitirilemez. Bu sınav sistemi, bize gösteriyor ki öğrencilerin 4 yıllık ve hatta ortaokulu da katarsak 8 yıllık bir süreçte elde etmiş olduğu birikim ve yorum gücüne dayanmaktadır.  Zaten değişen Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği ile de kurs merkezlerinin tüm dersleri ihtiva eden bir sınav hazırlık sistemi de yasaklanmıştır.  Bu durumda velilerin çocukları için iyi bir hazırlık süreci geçirmesinde özel okulun gerekliliğini dikkate almalarını gerektirmektedir. Dört yıla varan lise eğitiminde öğrencilerin başarılı olabilmeleri için 10. Sınıftan itibaren sınav hazırlık programı uygulanmaktadır.  Tüm bu çalışmalar cumartesi günü yapılan etüt çalışmalarıyla desteklenmektedir. Yeni yapılan müfredat değişikliği bir nebze de olsa öğrencilerin üzerindeki bilgi yükünü hafifletmiştir.  Öğrencilerin uygulamalara daha fazla zaman ayırması ve test uygulamalarıyla ezber olayından uzaklaşmaları gerekmektedir. Yurtdışındaki eğitim sistemlerini incelediğimizde bu alanda birçok başarılı ülke görmekteyiz. Bunlardan biri de Finlandiya Eğitim Sistemidir. Günümüzde sıklıkla dile getirilen bu sistem öğrenci odaklıdır. Öğrencilerin bilgileri sadece notla değerlendirilmiyor. “Öğrenmeye başladı.”  gibi ifadelerle durum özetleniyor. Ülkemizde azınlık okulları incelendiğinde ağırlıklı olarak bizim de temel unsurlarımız olan: doğruluk, dürüstlük, yalan söylememe ve kendi değer yargılarına sahip çıkma olguları ön plana çıkıyor. Bu ister istemez bende şu algıyı oluşturdu: Bizim çocuklarımıza lisede yoğun bir akademik program uygulanıyor ve bu program o kadar yoğun ki öğrencinin yukarıda bahsedilen değer ve yargılarına çok fazla zaman ayırmaları söz konusu olmuyor.  Bir diğer husus da hayatları bir sınava bağlı olduğu için ”Bu anlatılanlar sınavda çıkar mı?” sorusuyla karşılaşıyoruz.    Sonuç olarak akla şu soru geliyor, Bizim geleneksel eğitim sistemimizdeki değerler çıkarılıp çocuklarımız oyalanıyor mu? 

OKUL-ÖĞRENCİ-VELİ İLİŞKİSİNDE NASIL BİR YOL İZLİYORSUNUZ?

ÜNAL: Öğrencinin başarılı olmasında veli ile okul arasındaki diyaloğun eğitim süreci içinde çok iyi bir seviyede olması gerekmektedir. Bundan hareketle, sınıf rehber öğretmenleri, eğitim koçluğu görevini de üstlenerek her hafta düzenli olarak veli görüşmeleri yapıp öğrencinin bir haftalık performansını birlikte değerlendirip bir sonraki haftaya hazırlık yapılmaktadır. Öğrencinin başarısında aile ortamının çok iyi düzeyde olması ve velilerimizin eğitim ile ilgili kültür seviyelerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Yukarıda belirttiğim hususların tamamı, öğrenci eğitiminde bir bütündür. Bu bütünün içinde öğrenim süresince; resim, müzik, beden eğitimi gibi derslerinde olması gerekmektedir. Maalesef şuanda geçici bir süreliğine açılan bazı kurumlarımızda bunlardan bahsetmek mümkün olmadığı gibi öğrencilerin sadece, test, tekniğinde gelişmeleri öne çıkarılmakta ve bu duruma aldanan velilerimiz de bulunmaktadır. 

AKŞAM LİSENİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

ÜNAL: Okulumuzda, eğitim süresi içinde, öğrenim hakkını kaybetmiş ve Açık Lisede Eğitim-Öğretim görme imkanı bulunmayan öğrenciler için saat: 17.00’den sonra devam eden Örgün Öğrenim görülebilecek Akşam Lisemizde bu vasıftaki öğrencilere öğrenim imkanları sunulmaktadır. Bu sayede 4 yıllık bir liseyi bitirme hakkı sağlanmaktadır. Bu bağlamda Açık Liselerde yıllarını geçiren öğrenciler, gündüz çalışıp akşam okuyarak lise bitirme imkanını elde etmiş oluyor.

OKULUNUZÖZEL OKUL TEŞVİĞİNDEN YARARLANIYOR MU?

ÜNAL: Okulumuz, özel okullara sağlan teşvik sisteminden yaralanmakta olup kayıtlarımız devam etmektedir. Sloganımızı tekrarlamak istiyorum “İyi Bir Gelecek İçin Başlangıç Noktası Bilgiyurt Koleji” Teşekkürler.


 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 11.08.2017 10:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner177

banner183