Kale'nin Makus Talihi Değişti

Şehir merkezine en yakın, ancak hizmetten en uzak ilçeye belediye başkanı seçilmesiyle Kale’nin makûs talihini değiştiren Kale Belediye Başkanı Cemal Akdemir, “projelerimiz tamamlandığında Kale’yi yakalayabilecek hiçbir ilçenin olacağını düşünmüyorum” dedi.

Kale'nin Makus Talihi Değişti

Şehir merkezine en yakın, ancak hizmetten en uzak ilçeye belediye başkanı seçilmesiyle Kale’nin makûs talihini değiştiren Kale Belediye Başkanı Cemal Akdemir, “projelerimiz tamamlandığında Kale’yi yakalayabilecek hiçbir ilçenin olacağını düşünmüyorum” dedi.

04 Temmuz 2018 Çarşamba 16:09
Kale'nin Makus Talihi Değişti

ÖZEL HABER: MEHMET KILIÇ

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerle Kale Belediye Başkanı seçilen Cemal Akdemir, göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmaları gazetemize anlattı. 

“İLÇEMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNU SULAMA SUYUYDU”
Kale’nin ilk kez AK Parti belediyeciliğiyle tanıştığını vurgulan Başkan Akdemir, “Belediye başkanı olarak seçildiğimiz de baktım ki Kale’de hiçbir şey yok, yapılmış hiçbir hizmet yok. Geçmişte ki görev yapan arkadaşlarımız yanlış anlamasın ama yapılan bir hizmet göremedim. Biz ilk etapta Kale’nin yollarından başladık, yol açma çalışmaları yaptık. Güzel yollar açtık, ilk olarak hiç ulaşılamayan gidilemeyen yerlerle başladık. Bu yol çalışmalarından sonra Kale’nin en büyük sorunlarından biri olan sulama suyu meselesidir. Bununla ilgili DSİ Genel Müdürümüz ve Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla yaptığımız istişareler neticesinde bir barajın yapılabilmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu baraj 2400 rakım da olan bir yerde, yaklaşık olarak gövde yüksekliği 92 metre olan bir baraj. Yapılırsa Kale’nin kurtulacağını söyledik ve dolayısıyla bu çalışmalar başlatıldı, belli bir aşamaya geldi. Baraj çalışmaları şuan da bitmiş durumda, yani alt yapı olarak bitmiş durumda. Planları, projeleri, sondajları bitti ve sadece şuan da devletimizin bu barajı ihale etmesi gerekiyor. Yani inşaat ihalesine başlarsa baraj bitti anlamına gelir. Allah’ın izniyle Ürüsnü Barajı da yapılırsa sulama suyu konusunda da sorunlarımız kalmayacak diye düşünüyoruz. Devletimiz yaklaşık olarak 140 milyon, eski deyimle 140 trilyonluk bir yatırım gerektiğini söyledi. Bundan dolayı belli bir merhaleye gelindi. Sayın Bakanımız ve Genel Başkan Yardımcımız bahsetti; kısa zaman da bu barajın ihalesinin yapılacağını bize müjdelediler. İnşallah hayırlısı olur diye düşünüyoruz” dedi.

“UFUKTA DAHA GÜZEL GÜNLER GÖRÜNÜYOR”
Yıllardır birikmiş sıkıntılarından kurtulan Kale için ufukta daha güzel günler göründüğünün altını çizen Başkan Akdemir, şunları söyledi; “Rekor bir oy oranıyla Türkiye’de ilk 3’e girdik. AK davaya gönül veren ilçemiz, elbette hak ettiği hizmeti alacaktır. Günümüzde kamu yönetimi anlayışı geleneksel değerlerinden soyutlanarak, modern kamu yönetimi ilkeleriyle donatılıyor. Merkezi yönetim yerine, katılımcılığın esas alındığı, yerinden yönetim anlayışı hakim olmaya baş-adı. Yerinden yönetim anlayışı içerisinde vatandaşa en yakın birim olarak yerel yönetimlerde de yönetsel felsefe bağlamında önemli değişimler ve dönüşümler gözleniyor. Genelde modern kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde, özelde ise halka sürekli yakın diyalogda bulunan belediyecilik faaliyetlerinde şeffaf’lık, katılımcılık, sorumluluk ve hesap verebilirlik ilkelerinin hayata geçirilmesi gerektiği, bu ilkelerin aynı zamanda etkin bir kamu yönetiminin zorunlu unsurları arasında olduğu, herkesin kabul ettiği gerçekler halini alıyor. İlçemizin sorunlarının çözümüyle alakalı olarak yaptığımız çalışmalarda Kale’nin önde gelen kamu yöneticileri, mahalle muhtarları ve belediye personeli ile istişareler gerçekleştiriyoruz. Belediyemizin sorumluluk alanına giren sorunları, çözüm önerilerini ve yeni proje önerilerini saptayarak ilerliyoruz. Seçildiğimiz günden bu güne kadar milletimize hizmet etme gayreti içinde olduk. Kale ilçemizin 30 yıllık birikmiş sorunları vardı. Göreve geldiğimizden bu güne kadar 4 yıl geçti. Bu 4 yılda 30 yıllık birikmiş sorunları eritmiş olduk. Sözün kısası 4 yılda, 30 yıllık hizmeti getirdik Kale’ye” 

“48 BİN METREKARE KİLİT TAŞI DÖŞEDİK”
İlçe genelinde 48 bin metre kare kilit taşı döşemesi yaptıklarını ifade eden Başkan Akdemir, “Göreve geldiğimizde bizim kullanabileceğimiz bir kepçemiz dahi yoktu, yani her konuda yoksun olduğumuz bir belediyeciliği devir aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan ve belediyeler birliğinden birer kepçe aldık. Büyükşehir Belediyemiz de bize kamyon verildi aynı zaman da bir kamyon da kendimiz tedarik ettik. Bin defa şükürler olsun, yollarımızı gerek stabilize gerekse yol açma konusunda hiç gidemediğimiz bir yer kalmadığını düşünüyorum. Tabi bunları biz yaparken Büyükşehir Belediyemizde bu konu da asfaltlama konusunda bize yardımcı oldu. Bizim yaptığımız yollara Büyükşehir Belediyemiz asfalt yaptı. Bazı mahallelerimizde cami önlerinden başlayarak kilit taşı döşemeye başladık. Mahalle aralarına, sokaklara hiç kilit taşı döşemediğimiz gitmediğimiz hiçbir mahallemiz kalmadı, Allah’a bin defa şükürler olsun. Şimdiye kadar bizim döşediğimiz kilit taşı, yaklaşık olarak 48 bin metre kare kilit taşı döşedik. Yani bu çok zor bir şey, Allah’a bin defa şükürler olsun bu zoru biz başardık” şeklinde konuştu.

“PROJELERİMİZ TAMAMLANDIĞINDA KALE’Yİ YAKALAYABİLECEK HİÇBİR İLÇENİN OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”
İlçeye bir düğü salonu kazandırdıklarını ve kazandıracakları yeni projelerinin olduğunu belirten Başkan Akdemir, “Hemşerilerimizin düğünlerini yapabilmeleri için bir düğün salonuna ihtiyaç vardı ve bunun üzerine çalışmaya başladık. Takdir edersiniz ki Kale’de hemşerilerimiz daha çok kayısıcılıkla geçindikleri için arazinin yüzde 90’ına kayısı dikilmiş. Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde bir yer tespiti yaptık, yer onaylanınca hemen çalışmalara başladık. Tespit ettiğimiz yerin hemen dolgusunu yaptık. Düşünün ki oraya en az 8-9 kamyon dolgu malzemesi taşıdık. Allah’a bin defa şükürler olsun yaklaşık olarak 3-3,5 milyon lira değerinde biz düğün salonumuzu da yaptık. Orada düğünlerimiz yapılmaya başlandı. Toplantılarımız yapılmaya başlandı. Ayrıca orada dükkânların olması gerekiyordu bir nevi toplumlaştırma şeklinde. Bizim bir merkezimiz yok, oluşturacağımız insanların bir arada olacağı bir çarşımız yok onları yapmaya başladık. Bir de Kültür Merkezimiz orada yapılacak. Kısa zamanda oranın peyzajı yapılarak orayı da mükemmel bir şekilde Kültür Alanı olarak halkımızın hizmetine sunmaya başladık. Birçoğunu yaptık azı kaldı. Ayrıca yeni projelerimiz var. Bildiğimiz gibi o projelerin içerisinde festival alanı, kamp alanı, sayı projesi, teleferik projesi, köprü restorant gibi projelerimiz bulunmakta. Eğer bu projelerimizi de gerçekleştirirsek Allah’ın izniyle Kale’yi yakalayabilecek hiçbir şehrin, hiçbir ilçenin olacağını sanmıyorum” dedi.  

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.