Kayısı İçin Neden Olmasın?

Gazetemizin 4 Ağustos Cuma günü “Kayısı İhtisas OSB Malatya’ya Şart” başlıklı haberi ile gündeme getirdiği konu kentin ana gündemi oldu. Bir çok isim konunun önemli olduğunu ifade edip, gazetemize demeçlerde bulundu. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Kayısı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin kayısı için önemli bir çıkış yolu olduğunu ifade etti. Malatya’nın şu anda siyasi anlamda en güçlü döneminde olduğunu kaydeden Özbey, Manisa’nın Akhisar ilçesinde kurulan Zeytin İhtisas OSB’yi örnek göstererek, “Kayısı için neden olmasın?” diye sordu.

Kayısı İçin Neden Olmasın?

Gazetemizin 4 Ağustos Cuma günü “Kayısı İhtisas OSB Malatya’ya Şart” başlıklı haberi ile gündeme getirdiği konu kentin ana gündemi oldu. Bir çok isim konunun önemli olduğunu ifade edip, gazetemize demeçlerde bulundu. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Kayısı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin kayısı için önemli bir çıkış yolu olduğunu ifade etti. Malatya’nın şu anda siyasi anlamda en güçlü döneminde olduğunu kaydeden Özbey, Manisa’nın Akhisar ilçesinde kurulan Zeytin İhtisas OSB’yi örnek göstererek, “Kayısı için neden olmasın?” diye sordu.

11 Ağustos 2017 Cuma 07:59
Kayısı İçin Neden Olmasın?

Kuru kayısı ihracat sezonu açılış töreninin bu yıl ilk kez yapıldığını kaydeden Özbey, “Malumunuz kurukayısı ihracat sezonumuz 1 Ağustos tarihinden itibaren başladı. Bununla ilgili olarak da zaten Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin katılımı ile bir açılış yaptık. Açılışta da sembolik bir alışveriş yapıldı. Bizim hedefimiz şuydu, kuru kayısımızı ihracat miktarı olarak gönderdiğimiz 4 numara dediğimiz yani 1 kilograma 141 ile 160 adet arası giren kayısının sembolik bir fiyatı oluşması için orada bir açılış yaptık. Bu açılışında üreticilerimiz ve tüccarlarımız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna inanıyorum. Bunun ilkini gerçekleştirdik İnşallah bunun devamı gelecek ve her yıl böyle bir program düzenleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

BU GÜCÜ DEĞERLENDİRELİM

Malatya kayısısı için artık icraat zamanı diyen Özbey, Malatya’nın gerek bakanının olması, gerek  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekilleri ile güçlü bir siyasi yapısının olmasının bir fırsat olduğunu ve bunun da iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek şunları aktardı, “Kayısı ile konuşan çok ama icraata gelince birşey yok. Bu uzun yıllardır konuşuluyor, bir entegre tesisinin olmaması, lisanslı depoculuğun olmaması , kayısı birliğinin yeniden hayata geçirilmemesi, birlik olmuyorsa kooperatiflerin kurulması anlamında. Şuan Gümrük ve Ticaret Bakanımız’ın özellikle Malatya için bir şans olduğunu iyi düşünmek lazım. Bunu iyi değerlendirmek lazım. Bakanımız bize her zaman şunu söylüyor, bize projelelerle gelin. Artı kayısının sahibinin olması gerektiğini söylüyor. Ben de bu fikrine canı gönülden katılıyorum. Gerçekten Malatya kayısısı dünyada bir marka ise ve son olarak alınan Avrupa Coğrafi İşaret Belegesi ile kayısı koruma altına alındı. Yani hiçbir ülke, hiçbir şehir kayısı bizim diyemez. Veya bir yerde kuru kayısı gördüğünüz zaman bunun Malatya dışında bir yerle anılması mümkün değil. Bu Malatya kayısısı için hakikaten önemli bir gelişme. İnşallah ihracatçılarımız bunu iyi değerlendirecektir. Bunuda fiyatlara yansımasıyla göreceğiz. Biz istiyoruz ki Malatya’nın şuanda 350-400 milyon dolar olan kuru kayısı ihraat geliri 500 milyona hatta 1 milyar dolara gelsin. Çünkü dünyada 4- 5 milyarlık bir pasta var. Bunu kim yiyor, Avrupalı yiyor, ihracatçı yiyor. Bunun önüne geçmemiz için bizim acilen kayısıda önemli girişimlere adım atmalıyız. Kayısıdan farklı ürünler elde etmeyiliz. Bakın ne acıdır ki bu memlekette bir reçel fabrikası kuramadık. Bu yönden inşallah ilerde önemli çalışmalar yapılacak. Biz kurum olarak üzerimize düşeni yapmaya gayret gösteriyoruz.  Lisanslı depoculuğu kurulumu son aşamada, İnşallah yakında sözleşmesi imzalanıp Malatya’ya ilk aşamada 10 bin tonluk kuru kayısı lisanlı deposunu kazandıracağız. Bunun da Malatya kayısısına hayırlı olmasını diliyorum.”

ARTIK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ LAZIM

Kayısı için artık ihtisas organize sanayi bölgesinin şart olduğunun altını çizen Başkan Özbey, aynı zamanda kurulacak ihtisas bölgeleri ile arge çalışmalarının da yapılıp kayısıdan yeni ürünler üretilebileğini kaydetti. Özbey, konuşmasına şöyle devam etti; “Siz, yaş kayısı tüketimini artırırsanız ve ülkede yaş ile kuru kayısının tüketimini fazlalaştırırsanız zaten elinizdeki mal ne kadar çok olursa olsun bunun bir kısmını siz içerde tükettiğiniz için geri kalanı da kuru kayısı olarak yurt dışına ve istediğiniz fiyatta gönderme şansı bulursunuz. Şimdi biliyorsunuz Malatya kayısısı uzun zamandır 100 ile 120 bin ton arasında ihraç yapılabiliyor. Özellikle fiyatların yüksek olduğu dönemlerde bu sayı rakam olarak aşağı düşüyor. Bununda artık ortak bir noktası oluşturulabilmesi için ihracatçılarımızın bir araya gelmesi lazım. Yani fiyatı artık Malatya’nın belirlemesi lazım.  Biz eğer bu ürünün tek sahibi isek eğer marka yapmışsak, Cumhurbaşkanımız söyledi, Malatya kayısısı marka oldu. Bu markayı değerlendirmek ihracatçılarımıza düşüyor. İhracatçılarımız bir araya gelip ortak kültürü oluşturup bu markayı iyi değerlendirecek. Ben istiyorum ki kayısıda artık organize ihtisas sanayi bölgesii oluşsun.  Bu ihtisas organize sanayi bölgesinin kayısıya ve ülkemiz kazandıracağı çok şeyler var.” 

AKHİSAR ÖRNEĞİNE BAKALIM

Manisa’nın Akhisar ilçesinde kurulan Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni örnek gösteren Özbey, “Kayısıda çeşitli ürünlere gitmek için kurulacak olan organize ihtisas bölgelerinde arge çalışmaları yapılacak. Bu çalışma neticesinde yeni ürünler elde edilecek.  Mesala bundan 2-3 yıl önce İnönü Üniversitesinde öğrenciler kayısı ve kayısı çekirdeğinden çeşitli ürünler elde etmişlerdi. Bu anlamda artık ihtisas alanları oluşturulmalı. Bugün neden sadece kayısı mamülü üreten, kayısıdan biskivü, çikolata vb. ürünlerin üretildiği fabrikalar yok. Bu konuda da şunu söyleyeyim sizin gazetenizin önemli iş başardığına inanıyorum.  Kayısıda artık organize ihtisas alanlarının oluşturulması lazım. Türkiye’de bildiğim kadarı ile ürüne endeksli tek  yer var oda Akhisar. Akhisar zeytinine yönelik çalışma başlatıldı ve onlar ihtisas organize sanayi bölgesi kurulması yönünde önemli adımlar attılar. Kayısı ile alakalı mutlaka organize sanayi bölgesinin kurulması için gerekli adımların atılması lazım. O organize sanayi bölgesinde oluşacak arge çalışmaları önümüzdeki dönemde yaş ve kuruda üretilebilecek her çeşidin önünü açacak diye düşünüyorum. Gazetenizi de bu açıdan tebrik ederim. Bizde Malatya Ticaret Borsası olarak bu konuda elimizden ne geliyorsa, üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.” dedi.

PAZARA KAYISIYI AZ GETİRİN

Üreticilere uyarılarda da bulunan Özbey, kayısılarını satarken önce piyasayı kontrol etsinler diyerek şunları kaydetti; “Bu sene rekoltemizin fazla olduğu açıklandı ve biz hasat dönemi çeşitli bahçelerde, çeşit üreticilerimizi gezdik gördük ki, bu yılın çok sıcak geçmesi artı çil ve dolu oranının bu sene fazla olması nedeni ile rekoltede düşüş gözlendi.  Gördük ki yüzde kırk, kırbeş oranında bir azalma görüldü bu da tabiki eldeki mevcut mallara yansıyacak . Üreticilerimiz ellerindeki ürünleri değerlendirsinler. Evet işçi dönemi bunlar için para gerekiyor ama mümkün mertebe pazara kayısı az getirsinler, gelip pazarı kontrol etsinler. Malatya Ticaret Borsası’nın internet sitelerine girerek fiyatları takip etsinler.  Yani arz ve talebi dengelerse üreticimiz ben inanıyorum ki istediği fiyata satacaklardır.”

CUMHURBAŞKANI’NIN O SÖZLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya programı sırasında kayısı ile ilgili sahtekarlara dikkat edin uyarısına Özbey şu yorumu yaptı; “Cumhurbaşkanımız Malatya’ya geldi. Kayısı ile lisanslı depoculuk, kayısının coğrafi işaretler belgesi almasına değindi ve arkasından da alaverecilere dalaverecilere kayısınızı vermeyin dedi. Bana göre şunu kastetti, şimdi biliyorsunuz Malatya Ticaret Borsası’nın da içinde bulunduğu bir oluşum vali beye giderek bazı usulsüzlüklerin, kayıt dışılığın, kantarlarda bazı insanların hileyle alış veriş yaptıklarını bunu da rekabeti bozduğunu belirtti ve bu konuyla ilgili geçen yıldan beri bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmayı da kendisine ilettiğimiz için bunu o nedenle söyledi. Yani üreticilerimiz  artık ehil insanlara ürünlerini versinler tüccarlarımızı iyi seçsinler, özellikle ihracatçıları iyi seçsinler. Her önüne gelene kuru kayısısını vermesinler anlamında bunu söyledi. Yoksa bizim tüccarlarımız 40 senedir bu işi yapıyor. Böyle alavere dalavere işleriyle işleri olmaz.”  

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 11.08.2017 08:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner184

banner178